Olen lihonut viime kesästä 6-7kg, apuaaaa.. nyt äkkiä jokin laihdutuskuuri.
olen jo vähentänyt sokerin, jauh
ot , pullat pois, ja karkit,
Heti kun vaihdevuodet oireet, hiki, kuuma, kylmä oireet alkoi,
alkoi synkkä lihominenkin, voi hitto.
neuvokaa rakkaat siskot???
Vatsakin on selluliitissa, saako sen pois,
tissit voiskin jäädä suuremmiksi, mutta ei vyötärö, ja pyllykin vois olla pyöree,
mutta se VYÖTÄRÖ..
olen jo vähentänyt sokerin, jauh
ot , pullat pois, ja karkit,
Heti kun vaihdevuodet oireet, hiki, kuuma, kylmä oireet alkoi,
alkoi synkkä lihominenkin, voi hitto.
neuvokaa rakkaat siskot???
Vatsakin on selluliitissa, saako sen pois,
tissit voiskin jäädä suuremmiksi, mutta ei vyötärö, ja pyllykin vois olla pyöree,
mutta se VYÖTÄRÖ..
Vastaukset 19
Vanhimmat
Lopeta salajuoppous.
Voisitko selventää, mitä tarkoitat, olen syönyt aivan normaalisti, eli yleensä aika vähän, en ole ahmija tyyppiä,
Alkoholista on kyse.
noussut ollenkaan vaikka ne vaihdevuodet tuli ja meni. Mutta ei ole tuota ruokahaluakaan enään niinkuin nuorempana, ja syönkin vain vähemmän kerrallaan ja kävelen säännöllisesti sekä kesällä pyöräilen.
Hyvä konsti on kun on koira minkä kanssa on pakko lähteä säällä kuin säällä.
ollut noita huolia.. helppo on kiskoa sapuskaa suuhnsa, mutta vaikea on saada sitten ylimääräinen pois..No, ohjenuorana olen käyttänyt ainoastaan sitä, että syömiset ja liikkuminen ovat sopusuhteessa..ja kaikki rasva ja sokeri pois..löytyy sitä hyvää tuolta luonnostakin ilman lihottavaa.. Mitä enemmän syöt sen enempi pitää liikkua..tämä sopii minulle, ei varmasti kaikille muille.
on asia tehty jo selväksi,niin loppu on jo helpompaa.Onko sulla ketään tuttua jolla olisi vaikka painonvartioden ohjeita? Niitä voi noudatta oman maun mukaan.Kunhan pitää huolen,että tosiaan syö kaikki viikon pisteet!
Selalleen lattialle.Polvet koukkuun. Sormet ristiin niskan taa. Kyynarpaat lattiaan. Tassa asennossa nostat hartiat ylos lattiasta niin ylos kuin sielu sietaa. MUISTA hengittaa:
Hartiat ylos---hengita ulos
Hartiat alas--- hengita sisaan
Tee alussa 4-5 kohotusta.
Vie laskit vatsata ja vahvistaa vatsalihaksia.
Sitten yha polvet koukussa, kadet niskantakana. nosta hartiat lattiasta ja kosketa vasemmalla kyynarpaalla oikeaa polvea 4-5 kertaa. Vaihda ja kosketa oikealla kyynaralla vasenta polvea
Loytaa sinulle kapean vyotaron.
Jatka paivittain nostoja lisaten joka paiva pari, kolme kunnes saavutat 50. Tee naita sitten 50 joka paiva, saat huomata etta pomppomaha on historiaa.Ja mika parasta: et tarvitse mitaan valineita, etka edes paljon aikaa!
Kokeile hikiaaltoihin kahvimyllyssa jauhettuja pellavansiemenia (luonnon estrogeenia).
Yllamainitut eivat tehoa paivassa, veihan tuohon tilaan paasykin kuukausia, vuosia. Niin etta jatka vain sinnikkaasti, tulokset alkavat nakya jo viikkojen sisalla.
tunnin kävelylenkki joka päivä. lainaa joltain sykemittari, ettet kävele liian lujaa. rasva palaa parhaiten n. 130:ssä
oletko seksitouhut lopettanut siinähän kuluu energiaa kun ikä lisää aikaa ennen kuin lähtee homma käyntiin.
Ett' mieti kuin elämäs lopun viettiä voisit?
Mä aina laihdun, kun olen onnellinen. Lihon, kun on murhetta tai stressiä. Kaikki tietää nykyään ravitsemuksen perusasiat, samoin liikunnan positiiviset vaikutukset. Vaan entäpä tuo onni ja mielenrauha - ei joka elämäntilanteessa mahdollista.
muuten kumma juttu , tuo pahaan mieleen syönti :/.
Olen "seurannut" omaa käyttäytymistäni, ja voileipäähän se minunkin käsi hamuaa, jos olen harmissani- tai sanoisko paremminkin tunnen olevani kaltoin kohdeltu - oman oikeustajuni mukaan.
Minä kun tiedostan tuon "lohdutus" syönnin tarpeen ja vaihdan käteni haparoimaan , vaikka omenaa tai porkkanaa.
Onneksi en myöskään ole kovin helposti lihovaa ihmistyyppiä.
Niin, en minäkään puolivuotta sitten ja siitä taaksepäin lihonnut vaikka oisin syönyt mitä ja kuinka paljon..
on hyvä konsti kilojen tiputtamiseen.
On nimittäin syksystä saakka tippunut muutama
kilo kun en ole "muistanut" syödä iltaisin
ollenkaan. Roikuin iltakaudet täällä palstalla
ja viimeinen mikä tuli mieleen oli ruoka.
Vastaus: Nettiä ja muita nautintoja enemmän
kuin ruokaa.
hm.. aika hyvä..idis..
Ota itsellesi äksy savolainen ämmä
mainitse että on kertynyt
-- pari kiloa liikaa hänelle
alkaa teholaihdutus ja sen kuurin aikana
--- et taatusti saa perunaa, vehnätuotteita, rasvaa,
olutta, ykkösmaitoa, lenkkimakkaraa, hampurilaisia
spagettia, pastaa, sokeria, suklaata tai vastaavaa.
Ainoastaan brockolia, kivennäisvettä, ruisleipää,
kalkkunanlihaa, sokeritonta teetä, ja runsaasti liikuntaa
kuten hyötyliikuntaa - kävellen töihin
- lenkkeilyä 10-12 km päivässä
- viikonloppuisin lavatansseihin 5-7 tuntia (30km)
jos ei tuolla lähde on se ihme ja kumma
Velipojalta lähti 22 kiloa ja eukko tuli raskaaksi
vihjeenä mainittakoon että kunnon rakastely vastaa 7-9 km hölkkää,,,,,
Ensi pyhänä meillä, taas, harjoitellaan maratonia varten -- lempimällä
se etu on ettei tarvi sateessa juosta
Säännöllinen lenkkeily sauvojen kanssa ,sitten liiat rasvat ja sokerit pois!Lue kirja Syö ja liiku mielelläsi kirj.Mikael Fogerholm.Onnea yritykselle!
Sain nuorena hyvän ohjeen eräältä lääkäriltä
Pidä suu kiinni kun syöt
sitä olen noudattanut ja luisevana pysynyt
toinen on : Kato mitä suuhus ahdat
No olethan jo hyvässä alussa, jos noista kaikista olet jo luopunut. Laihtuminen on vaikeampaa kuin lihoaminen, mutta jatka sitkeästi. Puolen vuoden päästä olet jo saanut liikakilot pois. Paras kun ei ajattele, että ne muutamassa viikossa lähtisivät. Liikuntaa lisää: 3-4 kertaa viikossa 1,5 tuntia n.130 sykkeellä liikuntaa polttaa rasvaa jo aika hyvin. Kohta on kanssasisaret kateudesta vihreitä.