Tämä 60+ palsta on monipuolisin

Tenattaako

Ei taida millään muulla ikäryhmäpalstalla olla yhtä monipuolinen keskusteluaiheiden kirjo:)) Mitä enemmän mielikuvitusta aiheissa, sen parempi. Kuka nyt iän kaiken jaksaisi keskustella pelkästään kaurapuuron keitosta ja kahvikupposen suuhun kumoamisesta?

12

249

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Vitsiiii-kun-kivaaaaaa

      Niin.
      Täällä on koko kirjo.
      Ei ole väliä vaipattaako, panettaako, syötättääkö, seksittääkö, marjattaako, huone kaluttaako - kaikkeen löytyy asiantuntevia ja asian tuntemattomia mielipiteitä. Jopa ralli-auton viritys onnistuu tai matonpesu korpijärven laiturilla. Muuallahan se ei ole mahdollista :D
      Sitä paitsi en syö kaurapuuroa. Tiedä mitä myrkkyjä saa elimistöön. Mieluumin sitten mukillinen kahvia ja hermosavut, on terveellisempää. Jotkut kahjot lähtevät kävelylle, juoksemaan, pyöräilemään heti aamusta. Se jos mikä tekee pumpulle hallaa.
      Kyllä tälläinen rauhallinen aamukeskustelu palstalla ei nosta syketasoa liian korkealle.

    • Oliskohan parempi että ei lue iltapäivälehtiä eikä paljon muitakaan uutisia. Tulee äreä olo heti aamusta. Nyt luin että Ylen johtajat ovat menneet Rion olympialaisiin veronmaksajien rahoilla.
      Pitäisi ajatella positiivisesti, ei maailma siitä miksikään muutu että alan murehtia muiden tekemisiä.

      • Se mikä koskee tavallista kansaa ei kokse "herroja". Eli sanovat että älkää tehkö niin kuin minä teen vaan tehkää niin kuin minä sanon. Syö kyllä uskottavuutta.


      • allwaysultra

        Missähän vaiheessa vai eikö koskaan alkavat kansalaiset vaatia omiaan pois "herroilta".


      • siilimuori4 kirjoitti:

        Se mikä koskee tavallista kansaa ei kokse "herroja". Eli sanovat että älkää tehkö niin kuin minä teen vaan tehkää niin kuin minä sanon. Syö kyllä uskottavuutta.

        Mitä herroilla sitten tarkoitetaan.
        Itse olen ihmetellyt naisten kärsivällisyyttä.
        Ne jaksaa näitä julleja paappoa. Aina näkee, että parempi se paha olo purkaa täällä, kun muualla.
        Jos jollakin jullella on vuosikausia paha olo, ei minun ymmärrys enää riitä.


      • k-kotton kirjoitti:

        Mitä herroilla sitten tarkoitetaan.
        Itse olen ihmetellyt naisten kärsivällisyyttä.
        Ne jaksaa näitä julleja paappoa. Aina näkee, että parempi se paha olo purkaa täällä, kun muualla.
        Jos jollakin jullella on vuosikausia paha olo, ei minun ymmärrys enää riitä.

        No ainakin tässä yhteydessä minä tarkoitin näitä Ylen herroja mistä mielikkimummo kertoi. Ja voisi kai sen yleistää minkä organisaation vaan eliittiin.


      • kenen.rahoilla

        Ulkoministerimmekin on seuraamassa kisoja paikan päällä.


    • eppu2

      Voi, voi taas sataa ja eilen tuli rakeita. Sää se on kuulkaas niitä mukavia aiheita.
      Koskaan ei voi sanoa väärin, sataa tai paistaa.
      Kisun kanssa nukuttiin kylki kyljessä, pari koiraa taas tulee tänään.
      Illan virkku kun olen, ei mua saisi erkkikään lähtemään aamulla juoksemaan.

    • Älä. Mä saan sydärin. Ensimmäinen palstaa kiittävä aloitus aikoihin! Enemmän on ollut niin haukkuvia.

      Kiva sinä :)

      • eppu2

        Ihan kiva tosiaankin näin päin välillä, kyllä tuota motkotusta onkin ollut tarpeeksi.
        Et kai vaan saanut sitä sydäriä?
        Yläpeukku aloittajalle.


      • eppu2 kirjoitti:

        Ihan kiva tosiaankin näin päin välillä, kyllä tuota motkotusta onkin ollut tarpeeksi.
        Et kai vaan saanut sitä sydäriä?
        Yläpeukku aloittajalle.

        Vähän tuo aloittajan nimimerkki herättää epäilyksen, että hänellä saattaa olla ketunhäntä kainalossa.
        Mutta ei se mitään, tämä on todellakin aivan mahtava palsta, mukavia kirjoittajia ja rento tunnelma.


      • eppu2
        Ancelina kirjoitti:

        Vähän tuo aloittajan nimimerkki herättää epäilyksen, että hänellä saattaa olla ketunhäntä kainalossa.
        Mutta ei se mitään, tämä on todellakin aivan mahtava palsta, mukavia kirjoittajia ja rento tunnelma.

        Tuossa taas näin eläimen älykkyyttä.
        Sanoin kissalle, että kuppisi täytyy nostaa pöydälle, kun koirat tulee.
        Laittelin sitten petiä valmiiksi pojalle, kissa makasi tuolilla ja seurasi koko ajan.
        Noin puolen tunnin kuluttua meni tiellä auto, kissa loikkasi salamana pöydän alle istua kököttämään.
        Sanoin, ettei ne vielä tulleet, hetken päästä tuli pois pöydän alta.
        Tuo ketunhäntä on kyllä sellainen, että se vilahtelee täällä toisinaan. Aina sitä ei huomaa, joskus kyllä.
        Onneksi ei ainakaan vielä tenata, ryppynaru on kunnossa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persujen kannatusromahdus ilahduttaa

      Siin' ei hyvä häviä. Luotto parempaan tulevasuuteen alkaa taas palautua.
      Maailman menoa
      202
      4800
    2. Avopuoliso, mies-/naisystävä vai mikä?

      Kävin eilen irl keskustelun, joka jätti minut pohtimaan seuraavaa ... millä nimityksellä kutsua henkilöä, jonka kanssa o
      Ikävä
      218
      3633
    3. Huvittava ilmiö: Vasemmistolaiset uskoo sokeasti SDP:n parantavan heidän

      elämäänsä, jos demarit johtaa seuraavaa hallitusta (Kyse on siis palstan vasemmistolaisista) Totuus on toinen, nimittäi
      Maailman menoa
      123
      3008
    4. Pitkän päivän ilta

      Tarina elämättömästä miehestä, jonka elämän täytti velvollisuudentunto. Pikkutarkka, huolellinen, hyvällä katsottu, miel
      Ikävä
      156
      2972
    5. Riikka ohoi! Saksa alensi bensaveroa, missä euron bensa?

      Perussuomalaisten yksi vaalilupauksista oli euron bensiini suomalaisille autoilijoille. Ei ole näkynyt. Jopa vasemmis
      Maailman menoa
      55
      2913
    6. Miksi Kuhmolaiset on niin nyrpeä ilmeisiä?

      Miksi suurin osa (ei onneksi kaikki) on niin typääntyneen näkösiä elämäänsä? Tuijotetaan toisia pahansuopaisesti ja kat
      Kuhmo
      14
      2452
    7. Tulipalo rivitalossa, tuhoutuu täysin

      Kainuun pelastuslaitos sai hieman puolenyön jälkeen maanantaina ilmoituksen rivitalon huoneistossa syttyneestä tulipalos
      Puolanka
      64
      2442
    8. Kyllä, maata ei halua puolustaa nimenomaan punavihreän puolen edustajat

      "Esimerkiksi maanpuolustushenki on keskimääräistä alempana naisten, arvoliberaalien, heikossa taloustilanteessa olevien
      Maailman menoa
      78
      2273
    9. En selvinnyt ilman naarmuja

      Vaikka ehkä kuvittelin sen olevan ilmoitusluonteinen asia, jonka jälkeen kaikki palaa entiselleen ja ilma puhdistuu. Naa
      Ikävä
      13
      2095
    10. Totuus sattui demareihin, vaativat asiallisen jutun poistoon

      ja oli vielä suosittu, mutta kun demarit tarpeeksi valittivat, niin poistettiin. Raukkamaista toimintaa. Eli siis juttu
      Maailman menoa
      57
      2054
    Aihe