kannattaako pieni kirppis

urasuunnittelija

Haluan kuulla ostajien ja myyjien toiveita; onko useiden satojen pöytäpaikkojen alalle kannattavaa suunnitella toisenlaista palvelukonseptia.

Yksinyrittäjänä ajattelisin myyntipaikkojen maxmääräksi 50 ja liike olisi auki 5-6 päivänä viikossa noin 7 tuntia. Jos suurehkon kaupungin lähes parhaalla paikalla olisi tällainen pienehkö ja erittäin hyvin hoidettu ja tietenkin sopivasti pöytähinnoiteltu kirppis, kiinnostaisiko myyjiä ja ostajia. Poikkeaisitko ohi kävellessäsi kurkistamaan pikkukirppikseen sisälle. Vai onko tälläkin kauppatoimella ensimmäinen kriteeri myyjien suuri määrä, joka kerää autoilevat ostajat ja myyjät tulevat ostajien perässä ja kierre on käynnissä. Olisiko tämän kierteen väliin kysyntää toisenlaiselle vaihtoehdolle?

Kustannuslaskentaan en tarvitse neuvoja ;) verot, vuokrat, katelaskenta, palkan sivukulut yms ovat hallinnassa. Suuria henkilökohtaisia lottovoittoja en kuvittele tällä bisneksellä ansaitsevani, pienillä tuloilla eläneenä pieni elanto riittäisi edelleen.

Siis keskustelua kirppiskonsepteista, puuttuuko nykyisestä tarjonnasta jotain.

6

213

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kirppufani

      Vaikka et halua kustannuslaskentavinkkejä, niin silti en voi ymmärtää, että miten tällainen 50 paikan kirppis voisi kannattaa? Loosivuokran pitäisi olla korkea ja aina kaikki paikat vuokrattuna.
      En tyrmää ideaa, mutta ihmettelen.
      Itse en alle 200 paikan kirppistä perustaisi. Ja vuokra ei saa olla yli 20e/vk.

    • kirppisharrastaja

      Uskon, että voi kannattaa. Jos saat sinne asiakkaita, vakiasiakkaita ja muita ja pöytämyyjille se on kannattavaa, jotta tulevat uudestaan. Mieluiten pitäisin pöytää pienellä kirppiksellä, jos siellä käy asiakkaita. Isoilla kirppiksillä on vaikea saada myyntiä, kun kaikesta tarpeellisestakin on ylitarjontaa. Pienellä kirppiksellä voisi olla tunnelmaa enemmän, ja jos siinä yhteydessä olisi kahvila, saattaisi tuollaiseen paikkaan pysähtyä kahvillekin.

    • k4k5k6k7

      Itsellä myyjänä, siis pöydän vuokraajana, on kokemusta pikkukirppiksestä. Tulos oli tosi huono verrattuna siihen, että vein samoja tavaroita samalla paikkakunnalla sijaitsevalle isolle kirpparille. Tuottoni oli pikkukirpparilta nettona n. 40 euroa, kun isolta kirpparilta sain hieman yli 200 euroa.
      Päätinkin, etten myyjäksi ainakaan enää mene pieniin paikkoihin. Ostoksilla olen käynyt niissä, eikä ostajana tietenkään ole väliä kirppiksen koolla, vaan sillä tavaran laadulla ja palvelulla.
      Epäilen kuitenkin, että mahtaako niistä 50 pöydästä jäädä tosiaan tyhjilleen iso osa ajan oloon.

    • Realistis

      Jos on 50 pöytää ja 30e/vk, kaikki kokoajan vuokrattuna, niin se tekee 6000e/kk. Siitä pois verot, vuokrat, sähköt jne. Ei siitä vaan jää mitään, ei voi jäädä. Ja mitä sitten, kun onkin puolet tyhjänä..

      • mmmml

        No täällä ikaalisissa on justiinki tommonen pieni kirppis noilla pöytävuokrahinnoilla ja hyvin näemmä porskuttaa eteenpäin, juuri juhli 4v-taivaltaan.


      • nöfs
        mmmml kirjoitti:

        No täällä ikaalisissa on justiinki tommonen pieni kirppis noilla pöytävuokrahinnoilla ja hyvin näemmä porskuttaa eteenpäin, juuri juhli 4v-taivaltaan.

        Kirpparin "porskuttaminen" ja omistajan eläminen on eri asioita. Jos elanto tulee muualta, niin kirpparinpitoa voi harrastaa, vaikka se vähän maksaisikin...

        Tosin Ikaalisissa taitaa vuokratasokin olla vähän toista kuin aloittajan mainitsemalla "suurehkon kaupungin lähes parhaalla paikalla".


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo räyhää: kansan on muututtava

      Orpon mukaan kansa ei elä kokoomuksen kanssa samassa todellisuudessa, ja sen vuoksi kansan on muututtava. Kas kun ei san
      Maailman menoa
      66
      1883
    2. Ehkä vähän

      Rakastunut sinuun
      Ikävä
      54
      1176
    3. Kristillinen kaste annetaa upotuskasteena

      Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen mikve-kasteeseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali vertas
      Kaste
      162
      1157
    4. Koko kansan kaste Punaisen meren ylityksen aikana

      Koko Israelin 2,5 milj.kansa sai kasteen ja Pyhän Hengen lahjan ylittäessän Punaisen meren. 1.Kor.10 1 Sillä minä en ta
      Kaste
      366
      1117
    5. Sijaiskasteet kuolleitten puolesta

      Paavali teki Korintossa sijaiskasteita kuolletten puolesta eli ns. Mormoninkasteita. 1. Kor. 15:29 Mitä muutoin ne, j
      Kaste
      373
      1039
    6. Martina ja jalkapalloilija2

      Seiska: Martina iski nuoren jalkapalloilijan vuosia sitten. Könysikö milf teinin kanssa?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      182
      980
    7. Oikea kaste on syntisten kaste

      Oikea kaste on syntisten kaste. Vain syntisiä tulee kastaa. Itsensä uskoviksi ja vanhurskaiksi julistaneita ei tule ka
      Kaste
      58
      955
    8. Kristillinen kaste toimitetaan upottamalla veteen - pään valelukaste ei kelpaa

      Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen puhdistautumiseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali verta
      Kaste
      153
      952
    9. Et taida paljoa

      treffeillä käydä? 😆 mieheltä Naiselle
      Ikävä
      92
      921
    10. Nainen, nyt esitän muutaman skenaarion

      Asumme yhdessä ja seurustelemme. 1. On ilta ja olet sohvalla makoilemassa ja räpläät kännykkääsi. Makuuhuoneesta kuulu
      Ikävä
      116
      908
    Aihe