Valtio sortaa päälle viisikymppisiä

Onko hallituksen herroilla kusta päässä kun leikataan ansiosidonnaista työttömyysrahaa? Miten herrat luulee päälle viisikymppisen pärjäävän pelkällä peruspäivärahalla korotettuun eläkeikään asti. Töitä ei päälle viisikymppinen saa ja koulutukseen on tuhran hakea.
Onko tämä säästö huomautus päälle viisikymppisille, että voisitte tehdä itsemurhan kun teistä ei enää ole yhteiskunnassa toimijoiksi.
463
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Kyllä viisikymppinen voi kouluttautua uudelleen. Omalle alalle esim. toimistotyöhön on hyvin vaikea työllistyä. Itse olin työttömänä, ansiosidonnaisella kaksi vuotta, mutta sinä aikana ehdin käydä monia työllisyyskursseja mm. yrittäjäkurssin. Lopulta ajauduin hoiva- ja kotipalvelualalle. Rankkaa työtä se oli, verrattuna toimistotyöhön, mutta se työllisti eläkeelle saakka. Kyllä se kannattaa kouluttautua ja hakea vaikka mitä työtä, muuten eläke jää pieneksi, ellei ole omaisuutta turvaamassa elämää.
Minullakin oli siisti- ja kevyt työ toimistoalalla ja töitä riitti, mutta viidenkympin kynnyksellä se loppui kun kanan lento. Yt:t tuli.

Äänestä
  • Juuri niin, hoiva-alalle mummoja ja pappoja kääntämään. Muuhun ei viisikymppisistä ole. Ehkä myös itsekustannettuun puhelinmyyntiin ihmisiä kiusaamaan.
    Koulutusta ei muihin töihin enää ole saatavilla kun kohdehenkilöt ovat koulutuksen ilmoituksessakin jo alle viisikymppisiä.

    Äänestä

Se on persujen ja Sipilän intohimo..Joutavat leipäjonoon kuolemaan!

Äänestä

Suht'+varma+tieto,+esitys+ei+mene+läpi.+Odota+hetki,+niin++saat+ilouutisen+100%+varmasti.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Sortovaltaa kirjoitti:

Onko hallituksen herroilla kusta päässä kun leikataan ansiosidonnaista työttömyysrahaa? Miten herrat luulee päälle viisikymppisen pärjäävän pelkällä peruspäivärahalla korotettuun eläkeikään asti. Töitä ei päälle viisikymppinen saa ja koulutukseen on tuhran hakea.
Onko tämä säästö huomautus päälle viisikymppisille, että voisitte tehdä itsemurhan kun teistä ei enää ole yhteiskunnassa toimijoiksi.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu