Eli ostin eilen vuoden -90 mallisen 2-litraisen Galant GLi:n. Mitä minun tulisi tarkistaa autosta vielä oston jälkeen? Vaihteisto tuntuu oudolta...
Ostin Galantin!
berner
131593
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 13
Vanhimmat
melko varmasti vaihteisto remontti tiedossa
NIMIM:kokemusta on mitsujen laatikoista
Autolle tehtiin (kuulemma) 8000mk:n vaihteistoremontti tossa vuos-puoltoista sitten, mutta silti kakkonen rusahtaa joissain tilanteissa. Kuinka paljon tollanen remppa yleensä kustantaa?
Itselläni on sama vaihteisto. Kakkonen ja kolmonen on rusahtanut nopeissa vaihdoissa jo usean vuoden ajan ja autoa on jonkin verran viritetty ja vedätetty. Se rusahtelu johtuu synkronoinnin kulumisesta eikä yleensä juuri haittaa. Omallani on ajettu 350tkm ilman remppoja vaihteistoon.
Voit koittaa vaihtaa vaihteistoöljyn ja lisätä sinne jotain lisäainetta. Minulla auttoi jonkin verran.
Mullakin on ollut kokemuksia kahdesta paljon ajetusta Mitsusta - Lancerista ( 440tkm mittarissa) ja sitten jonkin verran vähemmän ajetusta Coltista. Ja mitään ongelmia ei ole ollut. Sehän on mitsun ominaisuus, että se vaihteisto tuntuu hiukan ovelalta. Voisiko sanoa, "huteralta." Mutta se ei ole varsinainen vika vaan ominaisuus.
o vain, tälle Mitsu-palstalle kitjoitelin aikaisemmin ja kyselin omasta "89 Mitsusta jolla on ajettu 226tkm. Tuntui aluksi oudolta tuo vaihteiston tuntuma ja varsinkin aloin ihmettelemään ensin onko laatikossa vikaa tai kohdeltu väärin kuin noin vähällä km-määrällä "outo tuntuma". Näyttää olevan laatikko kunnoltaan ok kunhan tottuu vähän erilaiseen tuntumaan.
Auto ei ole minulle vielä kovin tuttu, joten voisitko ystävällisesti kertoa miten vaihdan vaihteistoöljyn? Vaihteiston kyljessähän on joku aukko, josta öljyä lisätään, mutta miten sen saa kokonaan vaihdettua. Mitä lisäainetta suosittelet?
älä hyvä mies tunge niitä "ihmemömmöjä" sinne laatikkoon, marssit tarvikekauppaan ja ostat hyvälaatuista perusvaihteistoöljyä.
luulenpa että synteettisistä saatava hyöty on jo varsin pieni noilla kilometreillä joten katsot
ohjekirjasta öljylaadun.
siellä tasauspyörästön oikeassa alareunassa pitäisi olla tyhjennysproppu.
Vaihteiston pohjassa se kaikkein suurikantaisin pultti on tyhjennystä varten. Avaa vaihteiston kyljessä etupuolella oleva täyttöaukko ensin niin vanha öljy tulee helpommin ulos. Sitten lisää uusi öljy vaihteistoon jonkun kumiletkun ja suppilon avulla. Lisää niin kauan että täyttöaukkosta alkaa valumaan ylimääräiset pois(n.1.8litraa).
Itse käytän Mobilin täyssynteettistä (n.13euroa/litra) vaihteistoöljyä. Lisäaineena taisi olla jotain STP:n vaihteistoon tarkoitettua liukastetta, en muista.
Mitsubishit ja DSM:t ovat melko tarkkoja vaihteistoöljystä. Vaikka ohjekirjan vaatimus on melko matala, kannattaa ehdottomasti käyttää mahdollisimman laadukasta öljyä. Kustannus on kuitenkin melko pieni.
Perustoiminta on hyvä tavallisillakin öljyillä mutta täyssynteettinen kestää pidempään ja synkat toimii paremmin. Kovalla pakkasella perusöljyllä ajaminen on tuskaa.
Öljy siis todella vaikuttaa vaihteiston käytökseen merkittävästi. On kokemusta!
...ainakin tuttavani 4wd:llä jonkin verran ajaneena voin myös todeta että laatikon tuntuma on aluksi hieman outo, se ikään kuin takertelee hieman. Mutta olen saanut sen käsityksen että se on ollut 90-luvun alun laatikoissa jo uutena ollut "vika". Eikä tilannetta mitenkään paranna hyvin lähellä lattiaa irrottava kytkin (myöskin ominaisuus), hieman takerteleva loota yhdistettynä alhaalla kytkevään kytkimeen on aluksi outo yhdistelmä jos on esim. tottunut ajamaan autolla jossa on vaijerikytkin, jonka voi säätää mieleisekseen. Mutta: kun autolla olen hetken ajellut, vaihtaminen sujuu hienosti asiaa ajattelematta, eikä tunnu enää yhtään oudolta. Survomalla niitä pykäliä ei saa päälle, vaihtaminen vaatii herkkiä otteita ja sen että painaa kytkimen reilusti pohjaan eikä rupea nostamaan sitä milliäkään ennen kuin pykälä on päällä. Esim. vanhassa Coltissani pykälät saa survottua päälle vaikka ilman kytkintä kohtuu sujuvasti, mutta uudemmissa galantin lootissa se ei enää onnistu. Luulen että kytkimen ominaisuudet ovat osiltaan syypäitä joidenkin galanttien lootarikkoihin, ei ymmärretä miten se kykä toimii, ja miten sitä pitää käsitellä...
Tsekkaa
*Polttoainetankki ja polttoainepumpun laippa, onko ruostetta
*Käsijarru voi jumittaa
*Etupyörien sisälokarin takana (siis roiskeläpän ja etuoven "välissä") on onkalo joka kerää kuraa ja varmasti ruostuttaa etulokasuojan alaosan.
*Hydrauliset venttilinvälyksen tasaajat, pitävätkö kylmänä ääntä ?
Kulutus maantieajossa n.8-9l/100km, ei mikään säästöpossu. Sähkölaiteet kestää hyvin, mutta esim. virtalukko voi olla kulunut.
Sekä Coltiin että Lanceriin on joutunut virtalukon vaihtamaan. Myös ovien lukot ovat kuluneet. Sähkölaitteissa ei mitään ongelmia toimivat Lancerissa, kuin uudessa alkuperäistä sähkökattoluukkua myöten!
kyl se Mitsu vaan rulettaa vai mitä.... eipäs mitäs olla mitään vasta väitteitä... vai hä .....
eli Mitsu RULeZZZ!!!!!!!!