Iisalmi-keskustelu.

EntinenIisalmelainen

Hei!
n. 15 vuotta sitten Iisalmesta pois muuttaneena löysin Iisalmi-aiheiset keskustelunne muutama viikko sitten. Aluksi sytyin asialle ja aloin kahlata keskustelujanne läpi, koska ainahan sitä kaipaa kotikaupunkiaan.

Aika nopeasti huomasin noin 80% keskustelijoista olevan täysin kuutamolla nykypäivästä ja käyttävän hienojakin keskustelunavauksia pelkästään paikkana purkaa ilmeisen huonoa oloaan. Menkää vaikka urheilemaan, siellä mäkin puhan kiukkuni. Lisäksi rakentavaa keskustelua ei juuri ole, helpolla mennään henkilökohtaisuuksiin ja aletaan käyttäytyä kuin yläasteikäiset välitunnilla.

Mutta te 20% keskustelijoista olette syy siihen, että kirjoitin tänne. Kiva seurata kotikaupunkini elämää ja ihmeitä näin keskustelujenne kautta.

Hyvää syksyä ja muistaakahan mennä kannustamaan Iisalmen Pelikarhuja koviin Mestis taistoihin!

Ps. yhdys sana on yhdyssana jne. Vähän tsemppiä pahimmille vinkujille kieliopillisiin juttuihin.

21

13010

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kontiokumoon

      Eikös karhunmetsästys ala nyt 20 elokuuta siinä peliä kerrakseen

    • Köölö

      Jotain marginaalilajia pitäs muka mennä katsomaan, hah,hah!

      • KukaVoitti

        Pieremisen SM-kisat.


    • paluumuuttaja2014

      MItä luulet,entineniisalmelainen Suomi24 keskustelut ovat yleensä täyttä p.skaa.

      • Ohijalujaa

        P.ska paikka koko iisalmi niiine hyvineen.


      • PierräänUrakalla
        Ohijalujaa kirjoitti:

        P.ska paikka koko iisalmi niiine hyvineen.

        Täällä pierrään lujaa! Äijät panee vaan pröööts, pröööts keskellä toria.


      • kummaa-porukkaa
        PierräänUrakalla kirjoitti:

        Täällä pierrään lujaa! Äijät panee vaan pröööts, pröööts keskellä toria.

        mene kuule ongelmies kanssa "kallonkutistajalle".
        lapinlahtelainen häirikkö olet kumminkin???
        miksi täällä metelöit


      • Anonyymi

        Jos keskustelut on täyttä pa.... on jätettävä lukematta.


    • pöntsä

      Iisalmeen pitää perustaa RKP:n paikallisosasto.

      • öhöööh

        Riekutaan ja Kustaan Porukalla.


    • exkiurvetinen

      Meneppä katsomaan lapinlahen suomi24 keskusteluja.
      yhtä samaa murhaviihdettä jankkaavat kun lääkitys on väärä.

      • seem

        Joo Iisalmen keskusteluissa sentään useampiakin aiheita Lapinlahteen verraten. Miten joku jaksaakaan.........


      • suppeaaihepiiri

        Toi Lapinlahden on jotain mielenvikaisten keskustelua tosiaan, yhtä ja samaa aihetta jauhetaan, joko murhasta tai sitten kiusaamisesta


    • 45mimmi6

      Olisiko jollakin kanttia perustaa iisalmeen kunnon tanssipaikkaa jossa voisi käydä sinkut tanssimassa vaikka vähä iäkkäämät saataisiin nämä yli 50 miehet liikkeelle .

      • Ysikuutonen

        Ennen oli seurahuone ja torstain naistentanssit. Joku uros kuntapolitiikko jaksoi kyllä päivystää joka torstai golalasin ääressä. Siihen se sitten loppu sellainen palvelutarjonta ja loppu naistentanssit, ei löytynyt jatkajaa.


    • kieli_oppi

      Mestistaistoihin on yhdyssana...

    • Anonyymi

      No miusta tuo kieloppi iha sama,ko vuan ymmärtöö mittee tarkottaa.Iidensalmi on mukava paikka,erityisesti ihmiset.Kaapunki kehitystäin on käänny varmaa hyvä paikka ellee olla.Jokkaine kirjottoo tänne asiasta.

    • Anonyymi

      Mitä aloittaja tarkoittaakaan, kun noin yleistäen kaikki Iisalmelaiset mieltää tällä palstalla roikkuviksi.

      Iisalmelaiset urheilevat, tanssivat, opiskelevat, tekevät töitä, yrittävät, syövät, juovat, uivat, naivat....niin ja kiertelevät myöskin mualimmoo.

      Ei se ihmisenä sinusta senkummempaa tee, vaikka oletkin poissa Iisalmesta.

      Me ihmiset olemme kaikki erilaisia, jotkut pitävät suurta mekkalaa tekemisistään, kun taas toiset eivät. Ei tämä mitään senkummempaa ole kuin elämää.

    • Anonyymi

      Hei... nyt oikeesti. Tämä on Suomi24, ei mikään eri tieteenaloja käsittelevä sivusto. Menit mihin aiheeseen vain tällä sivustolla, keskustelu nyt vaan on tämmöistä pulinaa ja epätieteellistä hölinää, jossa vastuu on lukijalla. Summa summarum, väärällä sivustolla pyöritkin nyt sinä, ei kaikki muut. Joten, ala vetää.

    • Anonyymi

      Kahdeksankymmentäprosenttista zombijuoksuako lanseerasit jälkipeleissä ylilyönteinesi. Mitähän tuollainekin kirjoituksesi yleistarkoittanee ja mikä sen myöhempi tarkoituspäämäärä lieneekään.

      • Anonyymi

        Nyt on 1.2.2021 haluaisitko ilmoittautua tarkentamaan laajamittaisemmin ?.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle

      Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle
      Joensuu
      27
      3515
    2. Tiesitkö tätä ex-miehistä? Noriko Salo jysäytti yllätyspaljastuksen

      Noriko Salo ja ex-F1 kuski Mika Salo olivat naimisissa v. 1999-2022. Kirsi Salon ex-mies puolestaan on muusikko Sammy A
      Kotimaiset julkkisjuorut
      14
      2740
    3. Kuka? Riehui valtuuston kokouksessa tänään ?

      Onko puolangan puolesta porukkaa. Vaikuttaa siltä. Sairasta.
      Puolanka
      118
      2672
    4. Huh, huh! Sofia Belorf ei ole itse pessyt hiuksiaan kolmeen vuoteen

      Sofia Belorf elää ökyelämää Dubaissa. Sofian arjessa kulta, raha ja luksus ovat vahvasti läsnä. Luksuselämään tottuneell
      Kotimaiset julkkisjuorut
      115
      2358
    5. Kuka oli töllöntyön tekijä?

      Ketä on nyt pidätetty? Oliko syy mustasukkaisuus tyttöystävästä tai oliko muita lieventäviä seikkoja? Katuuko tekijä nyt
      Pieksämäki
      16
      1817
    6. Toivoisitko Rakas vielä?

      Haluaisitko vielä? Uskoisin osaavani näyttää sinulle, kuinka ainutlaatuinen nainen olet.
      Ikävä
      77
      1752
    7. Ihan pieni näkeminen vaan

      👋 ja minä olisin valmis jo vaikka mihin sun kanssa. Nämä on näitä.. 🤫🫣😘💥
      Ikävä
      50
      1668
    8. Sointu Borg tilittää - Ei suostu enää tähän työhön: "Katastrofi"

      Sointu Borg on mediapersoona, joka löi itsensä läpi Diili-realityssä. Borg on monipuolinen tekijä: mediapersoona, juonta
      Suomalaiset julkkikset
      26
      1626
    9. Keskustelua kasteesta

      You tubessa kaksi pappia keskustelivat kasteesta ja kritisoivat raamatullista uskovien kastetta. Toinen heistä yritti
      Kaste
      400
      1325
    10. Jos saisit antaa yhden neuvon

      jälkikasvullesi elämää varten, niin minkä antaisit?
      Sinkut
      143
      1319
    Aihe