auto lähtee tankattuna

ja palautetaan tankattuna. näin kertoo uusi teboil kauppias. voisi tietysti olla vuokraajalle helpompaa jos omistaja laittaisi kilometri hintaan hieman lisää, ja hoitaisi vuokraajan puolesta autonsa tankkauksen, kun kerran pitää huoltoasemaa. se olisi kunnon palvelua.
7<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Monet huoltoasemat vuokraavat pakettiautoja. Niissä ja autovuokraamoissa on sama käytäntö. Taidat olla ensikertalainen.

Voit tankata muuallakin.

Äänestä

huono käytäntö pitää muuttaa, jos pistää asiakkaan tankkaamaan, niin kuka vastaa jos tankkaa vaikka bensaa dieseliin. hintaa lisää per kilometri. eiköhän se vuokraaja tiedä paljonko auto kuluttaa. mielestäni se on vain asiakkaan hämäystä, kun joutuu itse tankkaamaan. täysi tankki, täysi korvaus. reilu peli.

Äänestä
  • Jokaisella auto vuokraamolla on sama käytäntö.asiakas palauttaa auton takaisin tankki täynnä.maksat vain käytetyn poltto aineen.

    Äänestä

Suomessa vallitsee markkinatalous ja siten sopimusvapaus. Tarjoa vuokranantajalle, että hän lisää laskuun bensiinin. Jos ei hyväksy, ei tule sopimusta ja tarjoat seuraavalle samaa.

Äänestä

aika paha tankata etukäteen, kun ei tiedä paljonko ajaa, paljonko auto kuluttaa. tankattava on siis reilusti, joten vuokraajalle tulee lisä bonusta. vedätystä sano meikä poika.

Äänestä

Et kai sä voi etukäteen tankata , kun tankki on täynnä lähtö hetkellä . Siis kun palautat autan , käyt sillon tankkaamassa , ei sen vaikeenpaa . Autossa pitäis myös olla ajopäiväkirja , vuokraaja tarkistaa kiometrit kun luovuttaa avaimet , jotka pitäis olla merkattu edellisen lainaajan jäljiltä . Sit kun palautat ota lukemat itsellesi ja tietenkin jos on toi vihkonen mihin myös laitetaan .

Äänestä

tankki pitää olla lähtiessä täynnä, ja piste. ajan vaikka 100km, ja siitä maksan taksan mukaan. ei pitäisi näin yksinkertaisen asian olla tämän vaikeampaa. käytäntö johtuu siitä että omistaja saa km maksun näyttämään halvemmalta.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


tankkitäyteen kirjoitti:

ja palautetaan tankattuna. näin kertoo uusi teboil kauppias. voisi tietysti olla vuokraajalle helpompaa jos omistaja laittaisi kilometri hintaan hieman lisää, ja hoitaisi vuokraajan puolesta autonsa tankkauksen, kun kerran pitää huoltoasemaa. se olisi kunnon palvelua.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu