Huimia lopunaikoja eletään; Tunkin ilkuntaa: "Jouko, pihalla olevan, Pihon tuoma ”upea neilikkapuska” minulle lahjaksi, taisi Joukolla olla vähän muutkin puskat mielessään………!!! 🙂 Voi Apua! no more comments!" (Fb 18.8.)
Johanna Tukiainen yliveto kateudessa, valehtelussa
Ilopiina
23831
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 23
Vanhimmat
Käytyä keskustelua Pihon Facessa 18.8. illalla:
Jaakko O: "Ihan oikeasti, pysy erossa Tukiaisesta tästä lähtien."
Jouko Piho: "Pysyn erossa hänestä, se on selvä. Kirjoitinkin vain niiden takia, jotka uskovat häntä."
Mirka K: "Riski on suuri joutua 7-päivää lehden kuviin. Tukiaisen luottoaviisi. Joutuihan se Ilkka Kanervakin jättämään ministeripestinsä…"
Tanja L: "Olin kans katsovinani ja kommentoinkin Johannan sivuille että ei nuo taida olla neilikoita. Siinä kun ihmeteltiin miksi veit neilikoita ”hautajaiskukkia”.
Jouko Piho: "Joo, ei ne olleet neilikoita."
James H: "Älä Jouko välitä."
Jouko Piho: "En välitä. Minua surettaa ne, jotka uskovat Johannan valheita ja ovat vilpittömästi sitä mieltä, että Johannan versio tapahtumista on oikea ja sen myötä sitä mieltä, että minä olen kauhea ihminen."
Leena M: "On ikävää kun käydään tallaista puoliksi julkista riitelyä. Tämä ei palvele ketään. Lopettakaa kumpikin!"
Jouko Piho: "Lopetan ja olen jo lopettanut, mutta näin kuitenkin oikeaksi tuoda julkisuuteen tämän oikaisun."
Eeva L: "Mielestäni Jouko ei riitele, tuo pelkästään oman ja vaimonsa näkökannan tähän Johanna Tukiaisen halventavaan päivitykseen."
Liisa L: "Kukaan normaalijärjellä varustettu ihminen ei usko Tuksun valheita. Jos niitä oikomaan lähdet se on loputon suo. Paras vaan ignoorata Tuksu kokonaan."
Jouko Piho: "Valitettavasti näyttää olevan moniakin ihmisiä, jotka uskovat Johannan valheita. Kun en tunne heitä, en voi sanoa mitään heidän normaalijärkisyydestään tai sen puutteesta. Olen vain surullinen."
Liisa L: "Tuksun seinällä komppaavat perskärpäset kyllä, mutta ei muut."
Tapio M: "Muista Jouko kuitenkin se että kaikki mitä tänne kirjoitamme jää aina jäljelle vaikka kuinka omasta mielestämme ne ”poistamme” ja myös se että kirjoituksesi voidaan vallan helposti kopioida vaikka minne. Olen täysin samaa mieltä kuin muutkin täällä, että unohda nyt aivan kokonaan ja aivan oikeasti kyseinen henkilö. Älä lähde tuohon loputtomaan selitysten suohon. Yleisesti ottaen niillä kun on tapana vain pahentaa asioita ja kääntää ne päälaelleen."
Jouko Piho: "Näin olen ajatellutkin. Tämä kirjoitus oli poikkeus, joka vahvistaa säännön."
Mari L: "Tosi surullinen on teidän molempien kannalta tämä asia… Kumpikaan ei osaa lopettaa…"
Jouko Piho: "Osaan lopettaa. Tein aloituksen Johannan eksyttämien ihmisten takia, joilla on oikeus kuulla totuus valheen sijasta."
Mari L: "… niin ja illalla tulee vastine.. ja tämä jatkuu ja jatkuu… aivan turhaa. Minä ainakin luotan ihmisten arvostelukykyyn tällaisissa asioissa."
Jouko Piho: "Toisten jatkoille minä en voi mitään. Minä toin oikaisun esille, jotta ne jotka haluavat, voivat muuttaa valheellisille tiedoille perustuvan käsityksensä minusta eivätkä jatka panettelevien viestiensä kirjoittamista."
Talvio K: "Mari Lappeteläinen (edellä Mari L), Voisitko ystävällisesti Johannan ystävänä neuvoa häntä jättämään tekemättä sen vastineen. Myytkö vielä Johannan keikkoja?"
Talvio K: "Uskoithan sinäkin Jouko Johannaa ensin ja monet tulevat jälkeesi uskomaan ja pettyvät."
Jouko Piho: "Joo, tein virheen, koska Johanna vaikutti tehneen parannuksen ja uudistuneen uskossa. Lisäksi luotin Seppo Nissiseen, joka kastoi Johannan ja antoi hänen todistaa Leivonmäen kokouksessa."
Kai N: "Sinua monet varotti Johannasta ja niin varoitti Nissisiäkin ja ette varoituksia uskoneet. :/ Opetus tuli teille kaikille kantapään kautta ja Tuksu kostaa vuorotellen niin Nissisille kuin sinullekin. Pistä se nainen estoon ja yritä unohtaa koko episodi. Tai ota järeämmät aseet käyttöön ja pistä asia poliisin hoitoon. Mitä teetkin niin tsemppiä taistoon!!"
Jouko Piho: "On jo estossa. Ja unohdan kohta koko jutun. Tämäkin aloitus ja keskustelu on täällä vain jonkin aikaa ja sitten poistan tämän ja ajattelen täysin muita asioita. Vaikka voisin tehdä rikosilmoituksen kunnianloukkauksesta, en tee sitä, koska se on vastoin periaatteitani ja sitä käsitystä, mikä minulla on Raamatusta."
Talvio K: "Eikö raamatussa käsketä tuomitsemaan oikein."
Kimmo S: "Heti alusta lähtien oon aistinu ettei Johanna oo lähteny kokosydämisesti uskontielle, sen vaan näkee monista asioista. Hedelmät sen näyttää."
Jouko Piho: "Kyllä, on se nyt tullut hyvin selväksi, jopa minulle, joka haluaisin uskoa ihmisistä hyvää."
Kimmo S: "Ikävää kun tekee tommosta että laittaa tommosia valheita liikkeelle, ei tuo ainakaan uskovaisen hommaa oo, päinvastoin. Se on paholaisen työtä valheen levittämiset uskovien harmiks. Siunausta Jouko!"
Anja S: "Miksi nyt piti mennä kyläilemään, kun juuri oli tuo episodi josta kummatkin kirjoitteli netissä. Mikä ihmeen kyläreissu näin pian piti järjestää? -Kyläkäynti jonka tuliaisia piti oikein pohtia -kukkia vai pullaa…?! Mielestäni tämä nainen pitää jättää nyt Jumalan eteen käsiteltäväksi ja pysyä erossa niin kauan kun muuta ilmoitetaan."
Pia V: "Eiks tuosta kukkajutusta ole liki kuukausi, siis vanha asia tuli esille Tukiaisen toimesta?"
Jouko Piho: "Tämä mainitsemani kyläily oli ennen sitä episodia eli jo 24.7. Silloin kaikki meni vielä hyvin. Tämä kyläily yhdessä vaimoni kanssa ei ole siis tapahtunut lähiaikoina vaan 4½ viikkoa sitten.
Mutta sen jälkeen eli kolme päivää myöhemmin tapasin Johannan uudestaan 27.7., jolloin oli tarkoitus keskustella tulevasta kokouskiertueesta, mutta Johannan sekava ja lähentelevä käytös teki selväksi, että yhteistyö hänen kanssaan ei ole mahdollista."
Jouko Piho: "Pia V, kyllä, juuri noin."
Aleksi J: "Jouko, suurin osa ihmisistä varmaan tajuaa, että Tuksun jutut ovat keksittyjä. On ymmärrettävää, että puolustaudut, se on oikeutesi, sillä on niitäkin, joihin menee täydestä Tuksun sepustukset, sen huomasin jo silloin, kun kerroit todellisen syyn, jonka vuoksi teidän yhteinen projektinne ei toteutunut.
Et ole ainut, joka on joutunut hänen valheellisten syytöstensä kohteeksi. Nyt hampaissa on Seppo Nissinen ja hänen puolisonsa. Tuksu väittää Arja Nissisen lähettäneen hänelle törkyviestejä, joissa huorittelee Tuksua ym.
Vähänkään järkeä omaava ei usko Tuksun juttuja.
Syy siihen on, että Nissinen ei päästänyt Tuksua puhumaan viime lauantaina Leivonmäellä, koska oli selkeästi kännissä. Asian vahvisti myös hänen äitinsä. Samoin hänen vakuuttelunsa, että on saanut näkemisen lahjan ja kehoituksen evankelioimiseen ovat höpö höpö-juttuja.
Mikäli hänen uskonsa olisi aitoa, ei kirjoittelisi hävyttömyyksiään toisten fb-seinälle, kuten on nyt parina viime yönä tehnyt. Luulisi, että nainen, jonka pitäisi avioitua jonkin ajan kuluttua, käyttää kaiken aikansa ihmisten solvaamiseen. Taitaa nuo avioliittojututkin olla yhtä ”tosia”, kuin kaikki muukin hänen kertomansa." (Fb)
Jussi L: "Ei siinä kuule mitkään rukoukset auta, kun on Tuksun kanssa tekemisissä. Katso vaan, niin jossain vaiheessa Tuksu saa päähänsä, että olet itse Lucifer. Silloin se helvetti pääsee irti."
Jouko Piho: "No, voihan se olla noinkin, mutta rukoilen silti Johannan puolesta. Jumala rakastaa häntäkin."
Jussi L: "Pakkohoitoon se Tuksu pitäisi saada. Tiedän luotettavasta lähteestä, kuinka hänellä on muovipussi, jonka sijainnin hän tietää aina tasan tarkkaan. Sieltä käy sitten vähän väliä popsimassa suuhunsa piiiiiiip ja samalla käyttää kyytipoikana piiiiiiiiip."
Imous N: "ÄLÄ ole murheellinen, kaikki, koko Suomessa tietävät minkälainen Johanna Tukiainen on! Ei sinun tarvitse selitellä eikä kerrata taustoja mitä ja miten tapahtui.
Johanna Tukiainen EI ole tässä maailmassa ja otan osaa, kun olette vaimosi kanssa joutuneet hänen alkoholin ja huumeitten keskeisen maailmankuvansa järjettömän vihan ja raivon kohteeksi.
Johanna Tukiainen ei elä tässä todellisuudessa. On täysin sekaisin.
Koko Suomen kansa sen tietää. Ihan varmasti tietää, ihmettelen, ettei teillä ollut etukäteistietoa Johannasta, mutta eipä kai kaikilla ole.
Nyt ihan rauhassa ja levossa jätätte vaimosi kanssa Johanna Tukiaisen oman onnensa nojaan ja unohdatte koko episodin. Olette ihan syyttöminä joutuneet sen ihmisen raivon ja vihan kohteeksi, ettekä ole ensimmäisiä.
Lisää uhreja varmasti tulee tuon mielisairaan narsistin – anteeksi, mutta sitä hän on – uhreja, mutta teille toivon kaikkea hyvää ja oikein mukavaa syyskesän jatkoa ja iloa elämäänne."
Jossu on nyt löytänyt kryssat...on neilikat ny vaihtununna oikeiksi kukiksi.
Mä alan oikeasti uskomaan, että toi akka on riivattu. Jonkun hiivatin kirouksenpoistajan se tarvitsee, kukaan normijärjellä varusteltu ei kyllä saa asioitaan noin kieroon ja sitten muutta jutut kuin olisi se kärsinyt osapuoli.
Taito sekin.
Mutta jumalanvalittu toi hirvitys ei ole ja uskonto on sille ainoastaan uusi keino tehdä rahaa.....siinäpä se.......
Mokasi nyt senkin viinanhuuruissaan....
Idiootti kun on......
No, kyllä se totuus pikkuhiljaa valkenee noille uskiksillekin....joko ennemmin tai sitten myöhemmin....ja joko helpomman tai katkeramman kautta.....
Säälittääkö helposti kusetettavat uskikset? Ei säälitä, ne kusettaa edelleen muita...löysivätpä parempansa nyt.
Tuskin Piho lähtis vaimonsa kanssa mihkään risusavottaan kuraiselle tontille(lue tuki😈😫😰💀👽n)!
Johannan juttuihin ei todellakaan voi uskoa.
Sanoipa tuo railikin vaikka mitä jos sadasta kerrasta puhuu totta 2 kertaa, niin se ei merkitse yhtikäs mitään......
Kuinka joku voi elää noin harhaista elämää?
Nauttiikohan se siitä?
kun ei viitsi tehdä asioille yhtään mitään, että saisi elämänsä raiteille.
Sairashan tuo on.
Johanna Tukiainen kommentoi Loviisan puska -gatea: "Ei tämä ole mitään sen ihmeempää riitelemistä, kuvasin vain Pihon tuoman krysanteemipuskan.
Tää menee ihan naurettavaksi, enkä todellakaan kommentoi enää mitään häneen liittyviä asioita statuksessani! Olen varoittanut hänen opettamastaan hyvin vaarallisesta okkultistisesta opista joka pilkkaa Jeesuksen ristinkuolemaa ja jos uskovaiset kristityt eivät ota näitä varoituksia todesta (vaikka ns. ”huonon maineeni takia”) niin se on heidän häviönsä.
Piho on ilkeä tyyppi, koko asiaa ihmettelevät sekä Jenkeissä asuvat uskovat ystäväni, että mm. äitini ja mieheni. Kihlattuni pelkää, että hän voisi olla vaarallinen, koska minussa on Pyhä Henki, ja hän palvelee toista henkeä, mutta Jeesuksen verenvoima on niin suuri, etten pelkää. Hyvin ikävää ja ilkeää tuollainen jatkuva ruotiminen ja kiusanteko; anna hyvä 68-vuotias mies jo olla asian!!!!!" (Fb 19.8.)
Hyvin osaa kääntää homman eduksseen...on se jotain oppinut.....
Brianna B. Kommentoi Tunkkia: "Tässä ketjussa on paljon hyvää: ensinnäkin se, että Jouko Piho oikaisit Johannan valheen. Johanna on tähän mennessä haukkunut Nissisen pariskunnan, sinut, Patrik Tiaisen, Ruth ja Timo Närhen harhaoppisuudesta.
Nissisen rouvan hän haukkui ulkomuodon vuoksi ja että Nissiset laittavat Johannasta 300kg:n kuvia eli laittavat todenmukaisia kuvia, ei phoshopattuja niinkuin hän itse tekee. Seppo Nissisestä hän sanoi, että on kuullut tämän olevan narsisti.
Sinusta Jouko hän sanoi, että on kuullut sinun olevan kiinnostunut seksikkäistä naisista (no kukpa mies ei olisi). Eli näin kierosti hän levittää näitä valheitaan…
Sinun kirjoituksesi Jouko ovat järkeviä ja perusteltuja! Johannan kohkaaminen helvetistä ja illuminaatista on harhaista sekoilua. Hän poimii netistä ”sopivaa” amerikkalaista propagandaa ilman minkäänlaista lähdekritiikkiä. Ja sitten hän väittää toimivansa Pyhän Hengen vallassa, ja että hänellä olisi ”henkien erottelemisen lahja”.
Ketjussa on tullut esiin hyvin Johannan tapa toimia: hän on aina uhri, muut ovat syyllisiä. Hän on haukkunut ja tuominnut läheisiään, tuttaviaan, kateuden kohteitaan. Näinkö toimii oikeasti uskossa oleva ihminen?
Ei mulla muuta, toivon hyvää jatkoa ja jaksamista. Saat Jouko varmaan rauhan siinä vaiheessa Johannasta, kun hän löytää uuden hyökkäyskohteen ja hän kyllä löytää. Narsisti tarvitse hovinsa ja onhan Johanna nostanut itsensä Suomen johtavaksi evankelistaksi, joten kyllä hänestä vielä kuullaan hyvässä tai pahassa, pelkään jälkimmäistä…" (Fb)
Sitähän se on...jossun paasaaminen. Viinanhuuruista karseaa sekoilua.
Jos sillä olisi oma uunotettava sokeasti tuohon juoppoon uskova lahko, niin olisivat jossain erämaassa jo kaivamassa kuoppaa, luolaa ja venaisivat siellä maailmanloppua......
Jos kaikki pitäisi uskoa mukisematta, mitä noi lahkot paasaa, youtuubi pullollaan potaskaa, niin täällä olisi kaikki vetäneet itsensä jo maailmanlopun pelossaan itseltään nirrin veks.
Tässä nähdään se, että uunotettavia löytyy ihan hitokseen ja niitä uunottajia on myös, jotka tarvitsevat ne seuraajansa....
Mutta jossun paasaus on ihan suoraan paholaisesta, sillä ei ole mitään tekemistä minkään henkien erottelemisen taidon kanssa, eikä sellaista taitoa edes ole!
Kaikkea sheissea on keksitty ja uusia lahkoja koko tuon 2000 vuoden aikana, mikään muu motiivi ei ole moiselle kuin oman itsensä vaurauden kasvattaminen.
Hölmöjä saa uunottaa, metodilla.
Siinä on kristukset ja enkelit ihan sivuseikka......
Uskonnolla ei ole mitään tekoa tuon pashan kanssa.
Olet täysin oikeassa, pointsit siitä! Some kuplii edelleen samasta asiasta:
Seija W-V: "En ymmärrä miksi uskovaisetkin ihmiset jaksavat ajasta aikaan riepotella päihderiippuvaista ja hänen ongelmiensa aiheuttavaa kaaosta täällä FBlla. En tunne lähemmin, enkä ota sen enempää kantaa. Menkööt jokainen uudestisyntynyt omaan itseensä jotta rakentuisimme Herrassa."
Jouko Piho: "Tässä on kyse siitä, että tämä päihderiippuvainen on riepotellut minua sen verran pahasti valheillaan, että on joskus paikallaan, että totuuttakin tuodaan esille. En halua antaa valheelle täyttä monopolia."
Nostan hattua Piholle. Ihminen on erehtyväinen, Piho on tunnustanut erehdyksensä J.Tukiaisen uskon suhteen. Mitä Jumalan pilkkaa Johanna Tukiaiselta. Hänessä on Pyhä Henki, joka suojaa pahalta. Hän korottaa itsensä Jumalan asemaan, sillä Pyhä Henki on Jumalan kolmas persoona. Isä, Poika ja Pyhähenki. Ja persoona ei Tukiainen ole. Persoona on omilla avuilla toimeen tuleva järjellinen olento. Pilkkaa koko tämän revankelistan " keikaukset".. Eikö tälle tynnörissä kasvaneelle löydy lakia maanpäällä. Kirkonmiehet voisivat ojentaa. Revankelistalle jo sana toteutut: Joka itsensä ylentää, hänet alennetaan. Vielä alemmaksi, että nöyrtyisi edes kerran. Ruoska on Jumalalla.
Tunkki intti ja intti: "Jos olisin itsekäs kuten minusta monesti puhutaan, niin vaikenisin näistä asioista ja keskittyisin vain siihen, että mun ja perheeni sielut on pelastettuja!!!!! Mutta saan toistuvasti vaan päivittäin saman käskyn Jumalalta: JATKA JOHANNA!!!!!! EVANKELIOI!!!!" (Fb)
Intin tintin:
"Nyt ei oikeasti ole kyse kukista, vaan siitä, että Jouko Piho on lopunajan väärä profeetta ja eksyttäjä. Hyvin surullista, kun jopa uskovat itse eivät näitä asioita näe, ja ovat mukana jopa kiusaamisessa ja toisten lynkkaamisessa alas; no tämä kaikki kuuluu ajan henkeen!
Oikeiden kristittyjen vaino lisääntyy, ja väärät profeetat ja eksyttäjät saavat jalansijaa. Jumala on kuitenkin kutsunut minut evankelioimaan, eikä sitä pysty kukaan ihminen estämään, ei Piho eikä kukaan muukaan!" (Tunkki Fb:ssa 19.8.)
Mahtaa tuo valehtelu olla sukuvika. Jasmina on ainakin kova tytteli valehtelemaan ja siten perii joskus Johannan "kruunun" valehtelun saralla. No perintö se on sekin.
Miksi oikeesti noiden Pihojen yms. Nisujen ja sekalaisten seurakuntien pitää kommentoida Johannan sanomisia ja tekemisiä? Eikö sen pitäisi riittää, että antaa sen yhden tiedotteen yhteistyön päättymisestä ja sitten vaikenee? Nyt pitää näiden uskoon hurahtaneiden tulla aina silloin tällöin oikomaan ja sanomaan sitä ja tätä. Ja etenkin tuon Pihon seli-seli-selittely on perseestä (lue en koskaan enää, mutta nyt taas tämän kerran ja sitten seuraavan kerran). Näädätkin suorastaan ärsyttävät näitä hurahtaneita avautumaan, koska Johanna-huume on niille elinehto.
Turha selittely syö uskattavuutta.
"MINÄ EN MENNYT PIHON KELKKAAN????!!!!!!! Jos olisin mennyt Pihon mukaan, niin aloittaisin ”evankelioimiskiertueen” hänen kanssaan nyt syksyllä!!! Tiedän, että roomalaiskatolinen kirkko on peto!!!! Tiedän että Obama ja paavi ovat molemmat paholaisen palvojia ja ajavat takaa ”Uutta maailmanjärjestystä".” (Tunkin Fb 19.8.)
"Rakas Pyhä Henki; kiitos että olen saanut Henkien erottelemisen armolahjan ja sinä osoitat minulle pahuuden ja osoitat henget!!!!! Halleluja kiitos iankaikkinen Jumala!!!" (Tinkki 19.8.)