NOPEA VASTAUS, OSAAKO JOKU AUTTAA?

kertokaamikähänelläon

Hei,

Pian 3-vuotias narttukissamme on saanut omituisia oireita, mutta emme osaa keksiä ainakaan internetin, tai tuttavien avulla, mikä sitä vaivaa. Tämä vaiva on nyt toistunut kolmatta kertaa, ja nyt viimeisin kerta tätä kirjoittaessani.

Eli: Kissa vetäytyy huomaamattamme johonkin suojaisaan paikkaan, esim. sohvan alle tai sängyn alle. Siellä se aloittaa ensin maukumisen joka yltyy pahimmillaan sellaiseen jatkuvaan maukumiseen, mikäli kukaan ei ole läsnä samassa huoneessa sen lähettyvillä.
Muita (hälyttäviä?) oireita ovat läähätys, erittäin kiivas hengitys ja punoittava nenä ja anturat. Myös maukuessaan sillä saattaa jäädä suu auki pitkäksikin aikaa - siis aivan täysin ammolleen - joka näyttää suhteellisen pelottavaltakin. Kissa myös tärisee, ruoka ei meinaa maistua. Maukumista ei tapahdu mikäli sen ottaa esim. syliin, tai on muuten kontaktissa. Se myös tärisee jonkin verran, kun hengitys tiivistyy. Kissa myös pälyilee ympärilleen todella levottomasti ja lipoo huuliaan, eli jotenkin todella stressaantuneen oloinen.
Tämä "kohtaus" kestää sen 1h-4h suurin piirtein ja kissa on tämän jälkeen aivan normaali ja leikkisä. Ensimmäinen kohtaus tuli n. 1kk reilu takaperin, viimeisin viikko sitten ja nyt taas tänään. Olemme koittaneet keksiä syytä tälle asialle, mutta ei vaan aivot enää toimi ja nyt päätin kirjoittaa tänne. Kaikki yleissairaudet on oireiden perusteella ainakin suljettu pois.
Eläinlääkäriin emme ole sitä vielä vieneet, sillä kohtaus on lyhytkestoinen ja varmasti erittäin hankala sekä kallis tutkia ja mieluummin koittaisimme näin kotikonstein sitä aluksi selvittää. Jos tämä ei pian ratkea, eläinlääkärireissu on varmasti edessä. Inhottaa vain viedä terveen oloinen kissa eläinlääkäriin, jolla ei ole mitään KONKREETTISTA, vaan tällainen ailahteleva juttu, joka on tullut kuukauden sisään vasta ilmi. Tätä kirjoittaessani tämä kohtaus meni jälleen ohi ja kissa on normaali.

Toivottavasti tästä saitte jotakin selkoa, vaikka onkin tällainen kiireessä kirjoitettu epäselvä pitkä teksti.

AUTTAKAA!

18

2812

    Vastaukset 18

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ikikok

      Voi hyvä luoja näitä... Soita sinne eläinlääkärille!

    • Mistä_näitä_sikiää

      Lopettakaa se kissan rääkkäys ja viekää se lääkäriin

    • derkki

      Mourut meneillään?

      • Aapeeeeeeeee

        Ei ole, ne on kyllä täysin tunnistettavissa. Nuo aikaisemmat kommentit ovatkin sen verran turhia, että jätän vastaamatta


      • vfethopkvfgjlk
        Aapeeeeeeeee kirjoitti:

        Ei ole, ne on kyllä täysin tunnistettavissa. Nuo aikaisemmat kommentit ovatkin sen verran turhia, että jätän vastaamatta

        Sehän on selvää, että eläinlääkäriin hoputtaminen on sinusta turhaa. Olet meinaan selvästi todennut sinne eläinlääkärille menonkin turhaksi, vaikka eläinsuojelulaki sinut sinne velvoittaa lemmikkisi viemään silloin kun et itse tiedä mikä on vialla. Turhaa tässä on siis todellisuudessa se, että sinulla edes on lemmikkiä, joka on täysin riippuvainen siitä, nouseeko sinulla hissi ylös asti vai ei. Tämän perusteella ei nouse. Häpeäisit.


    • Ehkäpä_

      Mahdollisesti epilepsiaa. Suosittelisin kyllä lääkäriin viemistä, siellä se varmistuisi ja jos on epilepsiaa saisit hoito-ohjeet ja lääkityksen sille jne. Jos ei ole niin selviäisi että mikä sillä on. Ja sen verran tuosta kun tokaisit että viestit joissa todetaan vie kissa lääkäriin on turhia, ei ne kyllä kovin turhia ole kissa kärsii. Itselleni ei tulisi mieleenkään jättää viemättä lääkäriin jos jotain omilla kissoillani ilmenisi.

    • mitävielähaluat

      Herra jumala mikä sekopää täällä oikein kirjoittelee?

      "Kaikki yleissairaudet on oireiden perusteella ainakin suljettu pois."

      Ihanko siellä eläinlääkäri kirjoittelee? Jos olet noin etevä tekemään diagnooseja sillä muropaketista saamallasi lupalapulla, niin mitäpä vaivaudut täällä turhia neuvoja kyselemään? Anna se kissa sellaiselle, joka siitä haluaa lakien ja säädösten mukaisesti huolta pitää. Jos nuo kohtaukset eivät jo ole tarpeeksi KONKREETTISIA, että säikähtäisit tarpeeksi unohtaaksesi idioottimaiset kotikonstisi, niin mikä sitten on? Kerran päivässäkö niitä pitäisi olla? Nyt helvetti järki käteen ja sinne eläinlääkärin vastaanotolle, jos kissastasi vähääkään välität!

    • poislemmikitsultajaheti

      Tuollainen idiootti varmaan jättäisi lapsensakin lääkärille viemättä. "No se vähän kouristelee silloin tällöin, mitä väliä." Kissalle ei ainakaan näköjään anneta mitään arvoa vaan sen annetaan kitua itsekseen jos on kituakseen. No karma korjaa sinutkin rääkkääjän, odota vaan.

    • Taruse

      ehkä epilepsia. eläinlääkäri kyllä osaa kertoa

    • pjsiii

      Epilepsia kohtaukselta kuulostaa tosiaan.

    • 16384

      Jos et halua mennä eläinlääkäriin vielä (mikä olisi ihan asiallista kyllä...) niin ota seuraavasta kohtauksesta video ja mene sitten. Video on nimittäin arvokas, kertoo enemmän kuin paraskaan sanallinen kuvailu.

    • olympiakissa

      Kissasi on selvästi pettynyt Suomen olympiaurheilijoihin. Siitä johtuu kuvailemasi käytös. Helpottaa ajan kanssa.

    • miksetvienytjo

      Luuuletko,että apu oikeasti vois tulla täältä?
      No tässä se on.Vie el tutkittavaksi,ainut tapa selvittää syy,ja auttaa kissaa.Ei täällä arpomalla kukaan voi tietää mikä juuri sinun kissalla on vikana.Ja selkeesti sillä on jotain vikana,muuten et kyselisi.Ja kun kisalla on jotain sairaus epäilyä,se on vietävä eläinlääkärille.Eläinlääkäri sitten päättää hoidosta.Jos ei vie sairasta eläintään lääkärille,omistaja selkeesti laiminlyö kissansa hoidon joka luokitellaan eläinrääkkäykseksi.
      Ihmrtyttää,että miksi et heti kysynyt asiaa eläinlääkäriltä?
      Niin ne vastuulliset eläinten omistajat tekee :)

    • vielääkäriin

      raivotauti? Onko kissa rokotettu?

    • eihyväjuttu

      Vie heti lääkäriin, samalla reissulla leikkautat sen, jospa nuo kohtaukset johtuu kuitenkin kiima-ajasta!!?Mikset pidä aina sylissä kohtauksen aikaan, jos se kerta rauhoittaa???Nyt vähän sydäntä ja järkeä peliin!

    • misupuli

      Vain eläinlääkäri voi auttaa. Tältä palstalta et sellaista taikasanaa löydä, että kissan kohtaukset loppuvat siihen! Uskallan myös sanoa, että joskus lopettaminen on ainoa vaihtoehto, kaikkia sairauksia ei lääkityksellä saada kuriin. Joskus pitää olla omistajalla kanttia tehdä lopettamispäätöskin, mutta nyt ensin tutkimuksiin! Voihan olla, että kissallesi löytyy tehoava hoito!

    • hrkoyj

      Mitäs aloituksen kissalle kuuluu? Joko on noutaja tullut?

      • karmeakohtalo

        Ainahan se tulee, kun hoito laiminlyödään ;/


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Naiset ymmärtävät ettei talous lähde nousuun

      Miten paljon järjellisempi olento nainen onkaan kuin tilastollisestikin paremmin tienaava mies. Kun kaikkialla puskuroid
      Maailman menoa
      126
      806
    2. En jaksa

      Enää pelleillä ja paljastan J naisen nimen. Se on Jonna ja hän ei koskaan, edes luultavasti ollut täällä. Silti piene
      Ikävä
      43
      599
    3. Minkälainen nainen

      Minkälainen kaipaamasi nainen on luonteeltaan? Kaikki hassun hauskat antava ja helppo on sallittuja, jos poikien on kovi
      Ikävä
      19
      527
    4. Jos meillä olisi yhteinen koti

      Niin haittaisiko sinua pitää se vähä tavaraisena? Ajattelin tänään että jos joskus asuttaisiin yhdessä ja haluaisit pal
      Ikävä
      50
      515
    5. Yksi asia sen esti

      Etten antanut meille mahdollisuutta
      Ikävä
      36
      512
    6. Kissa eli kivuissa useita viikkoja

      Ei vienyt lääkäriin vaikka kissa parka maukui ja moni seuraajakin (minäkin) näin että kissa on sairas.
      Tuusniemi
      109
      510
    7. Tuntuu pahalta meidän molempien puolesta

      Anteeksi, että olen tällainen pelkuri. En vaan usko rakkauteen enää miehen ja naisen välillä omalla kohdalla. Tiedän, et
      Ikävä
      33
      451
    8. Okei, eli olet rakastunut

      Hyvä sinä, niin minäkin.
      Ikävä
      37
      426
    9. Martinan mauton tyyli

      Voi hyvää päivää 🤣 nyt ollaan oltu Muhiksen kanssa Kultareservin avajaisissa suorat housut jalassa ja 500€ korsetti pää
      Kotimaiset julkkisjuorut
      109
      402
    10. Mies kyllä lähestyy naista

      jos on oikeasti kiinnostunut. Tämä muistutuksena.
      Ikävä
      46
      383
    Aihe