Sokoksen takana nuorten kerma

merjat58

Kokoontuu ovensuussa tupakoimaan ja räkimään. Luulisi että vartiat antaisivat kehotuksia siirtyä muualle. Muualla tupakointi lapsilla vähentynyt täällä lisääntynyt. Eikö vanhemmat ole tietoisia vai eivätkö välitä.

23

524

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ksjh

      Ihme että tollo ei ole ehtinyt vielä kirjoittaa "trolli mene pois" ja "keskustele Kuopion asioista" -kommenttejaan.

      • merjat55

        Samaa ajattelin. Se on tuo hullulla halvat huvit.


    • kjjg

      Ei taida olla nuorille parempaakaan paikkaa. Hyvä että eivät ole toripöydillä räkimässä.

      • niiranipa

        Menisivät räkimään torille sillä kentällä on tilaa.Suomen rumin tori.


      • Suhteellisuudentajua
        niiranipa kirjoitti:

        Menisivät räkimään torille sillä kentällä on tilaa.Suomen rumin tori.

        ."Suomen rumin tori. "

        Oletko käynyt Suomen kaikilla toreilla? Et. Siilinjärven tori on vielä rumempi ja Kuopiossa Männistön torin tapainen on Kuopion kauppatoria rumempi.

        Siinä suhteessa olet oikeassa, ja luultavasti olet JKL:n, Porin, Tamperren ym. suurimpien kaupunkiemme toreilla käynyt, ettei Kuopion kauppatori sinne kauneimpien joukkoon kuulu.


      • vertailukohtaa

        Vertaan aina Kuopiota Joensuuhun. Isompien kaupunkien toreihin on turha lähteä vertailemaan. Vaikka Joensuun tori ei siinä vertailussa jää häpeälle.


    • hjhkgghgdsfss

      Amiskan edusta on täynnä klimppejä ja tumppeja!!

      • kfjfjd

        Varmaan, kun koulun alueella ei saa polttaa. Pennut siirtyy siitä sitten tien toiselle puolelle sätkiään imemään.

        Kun koulun alueella sai polttaa, niin koulu hoiti siivoomisen ja käytettiin tupakointia varten tehtyjä paikkoja.


    • Hullulla_halvat_huvit

      Kaikki nämä odinit, huumekaupat, jne tulee samasta osoitteesta. Jollakin on fiksaatio kirjoitella näitä.

      • xcbjgy

        Fiksaatio trolli heräsi!


    • ksjfklsdjfklsjksd

      Pohjasakka siellä taitaa olla, parempi väki on jo muuttanut ulkomaille.

    • soita_poliisille

      "Luulisi että vartiat antaisivat kehotuksia siirtyä muualle."

      Miksi trolli?

      Tuskin kaupungin katualue kuuluu jollekin poliisikoulusta reputtaneelle vartijalle. Eikö vartijat ole niitä vähemmän älykkäitä jotka eivät ole päässeet poliisikouluun.

      • Kouvostoliiton.risu-ukko

        "Etkö sä oo saanu tarpeekses vartiomiehen hommista saatana!"


    • 6rydyddrtr

      Ei kieltämättä tee mieli kulkea siitä Sokoksen takakautta. Ensin tulee silmille tupakan savut ja sitten väistellään räkäklimppejä ja huutelevia spugeja.

      • urpo_mikä_urpo

        No kierrä etukautta.


    • huolestuttava.ilmiö

      Riehuvat Sokoksen takana, ajelevat mopoilla yökaudet ja skeittaavat siellä jossa ei saisi. Lisäksi tullaan aggressiivisesti pummaamaan alkoholia, tupakkaa ja rahaa. Ihan yläasteikäisetkin. Tietääkö vanhemmat missä jälkikasvu liikkuu ja mitä tekevät?

    • 23423423423

      Olisiko kenelläkään mahdollisuuksia puuttua nuorison metelöintiin, parveiluun sekä päihteidenkäyttöön Sokoksella ja sen ympäristössä? Menee kiva kauppapaikka ihan piloille hullujen takia.

    • voi.surkeaa.surkeaa

      Mitä tuolla katukuvaa olen seurannut, niin missään muussa tuntemassani kaupungissa Suomessa ei ole niin paljon onnettomassa kunnossa lojuvia juoppoja ja narkkareita sekä jatkuvaa juhlintaa harjoittavaa nuorisoa kuin täällä. Poliisi ei puutu, päättäjät ovat voimattomia. Eilen oli haalarikansaa Vänärillä tavallisen ulkoilevan ihmisen riesana. Sokokselle tai Vihtoriin ei uskalla päivisin kulkea kun narkkarit ovat valloittaneet kaikki sisäänkäynnit. Täällä pitää kohta liikkua yksityisen turvallisuuspalvelun seurassa!

    • anonyymi_CBn

      Hienoa että oli lehteenkin saatu juttu tästä maleksimisongelmasta. Olen tällä palstalla useaan otteeseen todennut, että Kuopion suurin ongelma ovat häiriökäyttäytyjät yleisillä paikoilla, joissa ihmiset haluaisivat rauhassa lenkkeillä koirien tai lasten kanssa. Kuopion pahimmat ''räkälät'' sijaitsevat Sokoksen taustalla ja edustalla, Sankaripuistossa ja Amarillon nurkilla, näissä on ympärivuotista häiriköintiä havaittavissa. Kesäisin ongelmana ovat erityisesti Valkeisenlammen itäranta, Kuopionlahden aallonmurtaja, Snellmanin puisto ja Satamassa Albatrossin ympäristö. Viime vuosina myös Maljalahden pelipuiston ovat kaljoittelijat sankoin joukoin vallanneet käyttöönsä. Yhden häirikköryhmän muodostavat nykyään valitettavasti myös korkeakoulujen opiskelijat, jotka eivät tunnu opiskelusta välittävän vaan riehuvat jatkuvasti haalarit päällä lumihangessa ja mutavellissä, sotkien ja rikkoen paikkoja, mm. Snellamanin puiston suihkulähteen vuosi pari taaksepäin. Kannatan kovan kurin saattamista yleiseen käyttöön siten, että huonosta julkisesta käytöksestä annettaisiin kova sakkorangaistus ja jos toiminta jatkuu niin henkilö voitaisiin toimittaa tapauksesta riippuen joko mielenterveyshoitolaan, vankilaan tai työleirille.

    • kyssäjuksipalturi

      ai röökaamassa?

    • Ässäarpa

      Maaseudulla S-ryhmän liikkeiden seutu on perinteisesti nuorison hengailumesta.

    • Anonyymi

      Huumeita liikkuu ja käytetään runsaasti pätkällä Sankaripuisto-kaupungintalo. Keskivaiheilla bussipysäkkien kohdalla olevat betonirappuset tuntuvat olevan räkäsakin vakiopaikka. Siinä voivat kaikki käydä päivittäin ihmettelemässä Kuopiolaista tulevaisuutta. Näistä hepuista pitäisi joskus tulla meille uusia rakennusmiehiä, lääkäreitä, kansanedustajia jne.

    • Anonyymi

      On siistytynyt Sokoksen etunen ja takanen. Ei enää parveile joutilaat, huumeukot ja akat enää kongin läheisyydessä. Jotkut vakio eläkeläisetkin ovat paikanssa hyljänneet.
      Vartijat kehoittavat jopa Sokkarin kongista/käytävästä joutavia oleskilijoita poistumaan. Näinköhän palataaan uuteen parempaan normaaliin.

    Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Onnea Riikka! Työttömyys aste on nyt täysi kymppi!

      🎯 💪 Kiitoksia Riikalle ansiokkaasta työstä Suomen kansantalouden tuhoamisessa. V.Putin suljetun rajan tuolla puolen
      Maailman menoa
      161
      5610
    2. Miksi media ei ole tutkinut Li Anderssonin antifa-yhteyksiä

      Antifa on väkivaltainen äärivasemmistolainen terrori-järjestö, joka USA:ssa on nyt kielletty. Andersson itse on äärivas
      Maailman menoa
      90
      4636
    3. Hyvällä tuurilla Suomen väkiluku nousee 7 miljoonaan

      Vuoteen 2050 mennessä, mikäli onnistumme maahanmuuttopolitiikassa hyvin. Näin analysoi väestötieteen tohori Hiilamo. ht
      Maailman menoa
      201
      4594
    4. Riikka jytkytti työttömyyden uuteen ennätykseen!

      Erinomaista työtä jälleen kerran irvistelevältä saksiniekalta. ”Yhtä korkeaa työttömyysastetta ei löydy työvoimatutkimu
      Maailman menoa
      178
      4518
    5. Juuri nyt! Parturi bongattu Sannan seurassa!

      🌐 Breking News 📢 🗞️ 🆕 Kaksikko bongattu Suomen Helsingin Töölöstä. Kyllä. Sieltä samasta Töölöstä, josta kuppakin
      Maailman menoa
      6
      4499
    6. Keskisarja kiihotti persuja kansanryhmää vastaan

      Rikoksen vakavuutta lisää se, että Keskisarja toimii eduskuntapuolueen puheenjohtajana, jonka puheilla on enemmän painoa
      Maailman menoa
      63
      4376
    7. Kolmepäiväinen työviikko on kulman takana

      Zoomin toimitusjohtajan mukaan tekoäly alkaa olla monissa työtehtävissä niin tehokas, että ihmiset voivat pudottaa työpä
      Maailman menoa
      15
      3969
    8. Mercedes-Benzille riitti Suomen äärioikeistohallitus

      Tästä jo pari vuotta sitten varoiteltiin, että kaikki ulkomaalaiset investoijat poistuvat fasistipersujen myötä tukemast
      Maailman menoa
      39
      3874
    9. Aamun Riikka: sakset tiputtavat 31 000 lasta köyhyysrajan alle

      ✂️ STM:n tuoreen arvion mukaan Riikan leikkaukset pudottavat peräti 31 000 lasta köyhyysrajan alle, kun aikaisempi THL
      Maailman menoa
      99
      3806
    10. Päivän Riikka: Valmet Automotive aloittaa jättimäiset muutosneuvottelut

      😭😭😭😭😭😭😭 Tämäkin vielä, Brutukseni. Että ei olisi Suomen historian pahimmat työttömyysluvut riittäneet, niin Riik
      Maailman menoa
      112
      3728
    Aihe