Apua meneekö tämä väsymys ikinä ohi

Ypöyksinäinen

Kamala väsymys melkein jatkuvasti, voimaton olo eikä muuta selitystä kuin ikä 50 ja menopaussi jo kolme vuotta sitten...tietenkin elämäntilanne vaikuttaa vähän, kun olen totaali-yh, lapset vasta pieniä murkkuja ym. mutta väsymys kuitenkin mielestäni iästä johtuvaa. Meneekö tämä IKINÄ ohi?

6

493

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • johtuuiästä

      Mitä vanhemmaksi tulee, sitä enemmän väsyttää, eli tuskin yhtäkkiä se väsymys vaan poistuu.

      • Eirasismille

        Onko kyseessä käsityksesi asiasta vai onko kokemusta?


    • vitamines

      Väsymystä saattaa lisätä myös mm. vitamiinien puute, eli yksipuolinen ruokavalio ja ravinteiden imeytymisongelmat.

      • Ainaväsy

        Täällä sama vaiva. Valtava väsymys ajoittain. Ei mene levolle ohitse. Häiritsee jo elämää.


    • Progynovafani

      Kilpirauhasarvot vois tarkistaa. Oletko käynyt lääkärillä? Miten hb? Verenpaine ym. Työtarveyshoitajalle voisit mennä ensin, josset lääkärille. Joskus ne valkotakit tietää jotain, mitä me ei.

    • Yksinfarkti

      Väsymys? Ihan vain jo aamusta hyvin nukutun jälkeinen väsymys? Vai sellainen väsymys kun yhtäkkiä et jaksa yhtään askelta tehdä nopeatahtista raskaampaa hommaa?
      Tai nousta pari sankollista/ostoskassillista mukana kolmanteen kerrokseen portaita, lepäämättä välillä?
      Onko ollut oireita kun koskee käsivarteen, kaulaan, ja rytmihäiriön tuntemusta tai ja rintakipuja?
      Voi olla sepelvaltimotkin tukkeutumassa. Tarkistutappas ne suhinat lekurilla. Hän kertoo sinulle kyllä kuuleeko stetoskoopilla mitään outoa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Valtion alijäämä = yritystukien määrä = 10 mrd. euroa

      Mutta persut eivät vaan suostu tasapainottamaan valtion budjettia, vaikka yritystuet on tiedetty haitallisiksi. Miksi p
      Maailman menoa
      121
      8716
    2. Suomi käyttää sosiaalietuuksiin suhteessa eniten rahaa koko maailmassa

      Suomi käyttää sosiaaliturvaetuuksiin enemmän rahaa suhteessa bruttokansantuotteeseen kuin mikään muu maa maailmassa. Su
      Maailman menoa
      435
      7975
    3. Mitä hyvää rikkaiden hyysääminen Suomelle tuonut?

      Minäpä vastaan: ei yhtikäs mitään, vaan pelkkää vahinkoa. Demareiden ansiosta Suomen valtio oli käytännössä vielä 1980-
      Maailman menoa
      11
      5553
    4. Grahn-Laasonen: "Kansalainen joutuu pettymään, jos demareita äänestää"

      Ministeri viittaa tuoreeseen Helsingin Sanomien juttuun, jossa demarijohtajan keinoja Suomen suunnan muuttamiseksi esite
      Maailman menoa
      82
      5189
    5. Vähän fiksumpi Nimi kisa ? :=)

      Kirjoita teidän etunimet allekkain. Jos nimissä on joku kirjain sama, poista se. Tee sama tarkistus kaikille kirjaimill
      Ikävä
      29
      5029
    6. Mikä on suurin luonne- eroavuus sinussa

      Ja kaivatussasi? Vaikuttaako se huonoon vai hyvään suuntaan siinä, että teistä voisi tulla jotain?
      Ikävä
      237
      3527
    7. Mitä haluaisit sanoa tänään hänelle?

      Rakastamallesi ihmiselle.
      Ikävä
      125
      3234
    8. Tytti Tuppurainen häpäisi Suomen epäisänmaallisella lausunnollaan USA:n ulkoministerille Rubiolle.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011816267.html Miksi Tytti Tuppurainen päästetään antamaan typeriä lausuntoja noin
      Maailman menoa
      85
      3129
    9. Kenen haluaisit voittavan Amazing Racen: Tuomas ja Esko, Millu ja Karoliina vai Maria ja Vilma?

      Amazing Race Suomi huipentuu lauantaina finaaliin. Jäljellä on kolme paria ja tiedossa on tehtäviä, jotka järkyttävät os
      Tv-sarjat
      35
      3126
    10. Gallup: Katsotko Salkkareita tai oletko katsonut?

      Salatut elämät on suomalaisten suosikkisarja vuosikymmenestä toiseen. Salkkareiden parissa viettää aikaa sukupolvet laps
      Tv-sarjat
      25
      2730
    Aihe