Nyt lähti DNA vaihtoon !

DNAhaistaVittu

Elikkäs DNA.lta tuli kirje, jonka mukaan Onni S liittymä lopetetaan ja tilalle pakko ottaa huomattavasti kalliimpi liittymä, jossa pakko maksaa surkean hitaasta netistä.

Vaihdoin tänään operaattoria ja nyt olen Globetelin asiakas.
Siellä huomattavasti edullisemmat liittymät.
Suosittelen kaikille, jotka joutuivat DNA:n kusetuksen uhriksi...

https://globetel.fi/

25

290

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • koksko

      Dnan Onni S ja M liittymien uusmyynti on lopetettu jo 2014 alkupuolella. Pari vuotta sitten keväällä joku puhelinmyyjä kauppasi jotain toista liittymää mutta en huolinut. Operaattori ei pakota ketään hankkimaan mitään, koska se on niiden omien etujen vastaista! Mulla on Onni M joka toimii toistaiseksi kuten ennenkin.

      • eitutkintaa

        nii, ja kilpailevilla aivan sama hinta onko kartellia?


    • miettijä-

      Mulle ei tuota kirjettä ole vielä tullut, mutta varmaan pian tulee.
      Onni S on kakkosliitymänä. saattaapi olla, että luovun siitä kokonaan, jos on pakko vaihtaa 2.90€/kk hintaiseen perus-liittymään. Eipä tuota oikeastaan tarvitse.
      Maailma kehittyy. Turha tässä yhteydessä on puhua kusetuksesta......

      • Saunalahden latausliittymä on kätevä kakkosliittymänä. Sille riittää, että lataa kymmenen euroa joka toinen vuosi eli siis 42 senttiä kuussa ja senkin voi käyttää.


      • miettijä-
        okaro kirjoitti:

        Saunalahden latausliittymä on kätevä kakkosliittymänä. Sille riittää, että lataa kymmenen euroa joka toinen vuosi eli siis 42 senttiä kuussa ja senkin voi käyttää.

        pitääpä laittaa tämä prepaid mahdollisuus muistiin........oli jo kokonaan unohtunut moiset.


      • miettijä- kirjoitti:

        pitääpä laittaa tämä prepaid mahdollisuus muistiin........oli jo kokonaan unohtunut moiset.

        Kyse siis on latausliittymästä. Saunalahti Prepaid on aivan eri asia. Prepaid ostetaan kiskalta. Latausliittymästä tehdään sopimus.


      • korjaaj_a
        okaro kirjoitti:

        Kyse siis on latausliittymästä. Saunalahti Prepaid on aivan eri asia. Prepaid ostetaan kiskalta. Latausliittymästä tehdään sopimus.

        prepaidin voi myös tilata kotiin suoraan postilaatikkoon


    • Kusetusta_kaikki

      Samantapaista kusetusta elisa pyörittää. Olen tässä kummastellut, kun vuosi vuodelta on vaan kentät heikentyneet, ja asiasta olen useaan kertaan ollut elisan mulkkuihin yhteydessä, että puhelut katkeilee nykyisin jatkuvati, eikä tekstivistin lähetyskään tahdo onnistua. Nyt tuli vastaus, jossa valehdeltiin, että minulle on jo parisen vuotta ilmoitettu, että kuulun ns. katve alueeseen, enkä moista ilmoitusta ole koskaan saanut. Perkele televisiossa johdetaan kansaa harhaan kaiken kattava elisa paska mainoksilla jatkuvasti, ja tämä on todellisuus, ettei perusasiat edes toimi.
      Asia menee piakkoin kuluttajavirastolle, ja julkiseksikin ajattelin asian pistää, ja voisihan television kuluttajasuoja ohjelmaankin kokeilla päästä asian kanssa, että millastaq kusetusta nykyisin joka taho puuhaa, oli kyse sitten puhelinliittymistä, roskapankeista, jotka kusettavat ihmisiltä edelleen alati nousevia palvelumaksuja, kun kerran joutuu nykyisin vallan itse itseään palvelemaan, Nordean paska hyvänä esimerkkinä. Taisi tulla veroparatiisi touhut kalliiksi kun kulut vaan nousee, ja rahan nostokin laitetaan maksulliseksi, ja vielä e-kusetus laskujakin aletaan lähettelemään.

      • syitämonia

        Myös puut voi kasvaa talon lähellä tai jossain liittymän ja maston lähellä. Tutuilla pellolle istutettu koivikko heikentää yhteyksiä etenkin kesällä.


    • GlobetelAikakausi

      Kirje tuli eilen dna:lta ja Onni tosiaan lopetetaan.
      No siinähän lopettavat. Muualta onneksi vielä löytyy liittymiä ilman internet pakollisuutta.
      0,59€/kk ja puhelut 0,059/min...Maistuu

    • Kjkjk

      Vähän sama kuin dna pakotti vaihtamaan alle 3e/kk matkanetin 5e nettiin...

    • Ilmannettiä

      Miltä operaattorilta löytyy ilman nettiä oleva liittymä? Tarpeeni on kauko-ohjauslaite joka käyttää vain tekstareita.

      Nyt on Onni, joka pakkovaihdetaan 5 kertaa kalliimaksi nettiä sisältäväksi liittymäksi.

    • Naurista

      Huutista teille jotka valitatte 2,9€/kk maksuista. Taitaa työttömillä Jareilla ja Pertsoilla olla massit vähissä. Ei operaattori halua kaltaisianne loisia asiakkaiksi :D

      • rahatmuualle

        Ja sen kyllä huomaa hoh hoh hoh! Lähetellään viiden Euron maksumuistutuksiakin, vaikka on suoraveloitus ja rahaa tilillä 70 000 Euroa.


      • kannustaja-

        onneksi saa ihan vapaasti maksaa enemmän kuin muut. ei ole pakko


    • nokimura

      Näin ollen on tullut aika valita tie, joka on ainakin osittain erilainen kuin aikaisemmin valitut tiet.

    • globetel
    • DNAOnni

      Jep Kiitos DNA !! Onneksi voi aina vaihtaa Puhelinoperaattoria.

      • TeeänAmaaaa

        Senkun vaihdat, luuletko että jotain kiinnostaa mitä sinä teet?
        Mikä on halvempi?


      • c....p
        TeeänAmaaaa kirjoitti:

        Senkun vaihdat, luuletko että jotain kiinnostaa mitä sinä teet?
        Mikä on halvempi?

        dna on ihan paska ,yrittää kusettaa ihmisiä,minullekkin tuli kirje että liittymä vaihtuu,kuukausi maksu nousi 66centistä 2.90e.aikamoinen korotus tyhjästä ja tuli siihen muitakin lisämaksuja,nyt tuli tämän paska dna operaattorin VAIHTO.


      • ihmettelijä-
        c....p kirjoitti:

        dna on ihan paska ,yrittää kusettaa ihmisiä,minullekkin tuli kirje että liittymä vaihtuu,kuukausi maksu nousi 66centistä 2.90e.aikamoinen korotus tyhjästä ja tuli siihen muitakin lisämaksuja,nyt tuli tämän paska dna operaattorin VAIHTO.

        missä se kusetus on? kirje tuli ja saat tehdä mitä haluat.
        varmaan haluaisit pitää samaa liittymään vielä 100 vuoden päästä...ja nykyisellä hinnalla.


      • DDNA

        "kuukausi maksu nousi 66centistä 2.90e.aikamoinen korotus"

        Tuohan on sopimusrikkomus .. mitä sanoo Kuluttajasuojalautakunta ?


      • Ziisus.-
        DDNA kirjoitti:

        "kuukausi maksu nousi 66centistä 2.90e.aikamoinen korotus"

        Tuohan on sopimusrikkomus .. mitä sanoo Kuluttajasuojalautakunta ?

        herää pahvi!


    • Pissoff

      Iso on korotus prosentteina .. kaikki kun eivät tarvitse puhelimeen nettiä

    • tyhjästänyhjästä

      Minulla nousi juuri perusliittymän hinta 2.99:stä 5 euroon, siis kk maksu. En tarvitse paljon soitella mutta maksan silti sen vitosen joka kk

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitään järkeä?

      Että ollaan erillään? Kummankin pää on kovilla.
      Ikävä
      119
      1642
    2. Noniin rakas

      Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi
      Ikävä
      99
      1478
    3. Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä

      Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy
      Maailman menoa
      36
      884
    4. Multa sulle

      Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M
      Ikävä
      29
      849
    5. Kumpi vetoaa enemmän sinuun

      Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?
      Ikävä
      38
      791
    6. Nainen, olen tutkinut sinua paljon

      Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm
      Ikävä
      50
      766
    7. Okei nyt mä ymmärrän

      Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘
      Ikävä
      56
      718
    8. Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?

      Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s
      Ikävä
      43
      718
    9. Olet myös vähän ärsyttävä

      Tuntuu, että olet tahallaan nuin vaikeasti tavoiteltava. En tiedä kauanko jaksan tätä näin.
      Ikävä
      37
      710
    10. Onko sulla empatiakykyä?

      Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet
      Ikävä
      37
      673
    Aihe