Jättikrysanteemit kukkiiko

kenelläkään

Onhan ne ostaessa komeita, mutta ainakaan minulla ei nuput aukea. Edellisen ostin nupuillaan eikä yhtään auennut, nyt ostin kukkivana ja kukat kestäneet aika kauan, mutta nuput ruskistuu. Parvekkeella kohtalaisen valoisassa paikassa, mutta ei suoraa paahdetta. Eiköhän ne tykkää kun vaihtaa isompaan ruukkuun vai mistä johtunee. Nykyään kuolee tavallisetkin krysanteemit tai ei kuki, viimeksi tuli ötököitä. Ennen kukkivat aina koko kesän.

2

665

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Parvekeidea

      Ruukunvaihto saattaa hyvinkin olla syynä. Anna olla ostamassasi ruukussa valoisassa paikassa ja pitäisi kukkia 15 asteeseen asti alkusyksystä. Parveke.fi -sivustolta lisää myös muuta parvekeasiaa :)

    • heitinpois

      Lehdet vihreät, mutta turha säilyttää kun kukat ja nuput ruskeina. Olisikohan pitänyt kastella enemmän, isoissa ruukuissa ei oikein tiedä kun pinta pysyy kosteana, syvemmältä oli kuitenkin aika kuivaa. Luulisi lehtienkin roikkuvan jos pulaa vedestä, mutta ehkä kukinta kärsii ensin. Olisi voinut laittaa ruukussaan isompaan, silloin ei ainakaan juuret kärsisi.

      Täytyypä käydä kurkkaamassa tuolla sivulla, ostin uusia kasvejakin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Metsamanin muru kissa kuollut

      Nyt siellä surraan muru kissaa päivä tolkulla,vaikka muuten ei oo välittänyt mitenkään siitä,kun joka videolla vaan mars
      Tuusniemi
      193
      3237
    2. 95
      1453
    3. Mitä haluaisit kysyä

      kaivatultasi juuri nyt?
      Ikävä
      130
      1148
    4. Kysymys

      Pystyisitkö tutustuu kaverina tai alkaa parisuhteeseen skitsofreenikon kanssa? T.Skitosoaffektiivinen (parantunut) Ois
      Sinkut
      248
      1132
    5. Tapailtaisko nainen

      Meidän kotien puolessavälissä suunnilleen, vähä niinku salaa. Siinä on yks kiva paikka joka sopis hyvin. Mieheltä
      Ikävä
      86
      985
    6. Olisitko valmis lähitulevaisuudessa

      Kohtaamaan minut mies?
      Ikävä
      97
      861
    7. Kissan kuolema

      https://youtube.com/shorts/lJznLVfBTxA?si=h-F1D4Arg4uGjGX- On tuo aivan uskomaton tapaus! Lähes 200 osanottoa ja surun
      Tuusniemi
      112
      707
    8. Haluatko J-mies jutella asiat selviksi vai jäädä palstalle haaveilemaan

      Kuten otsikko sanoo: Haluatko tavata ja jutella, jotta saadaan asioihin selvyys lopullisesti vai haluatko mieluummin haa
      Ikävä
      56
      695
    9. Naiset ymmärtävät ettei talous lähde nousuun

      Miten paljon järjellisempi olento nainen onkaan kuin tilastollisestikin paremmin tienaava mies. Kun kaikkialla puskuroid
      Maailman menoa
      108
      678
    10. Miten on, luotathan siihen?

      Että vielä tehdään kiihkeästi sitä yhdessä... Tutulle naiselle.❤️‍🔥
      Ikävä
      39
      607
    Aihe