Keski-Syöpäläisen paperiversiossa oli hyvä kirjoitus työttömyyden muuttuneista kasvoista. Nyt työttömyys kasvaa suurissa kaupungeissa. Maaseudulla tilanne on parempi.
Kannattaisiko lopettaa aluetuki asumistuki turhana. Miksi kerätä kaupunkeihin tuilla eläviä, kun maaseudulla tukien tarve on huomattavasti pienempi?
Kannattaisiko lopettaa aluetuki asumistuki turhana. Miksi kerätä kaupunkeihin tuilla eläviä, kun maaseudulla tukien tarve on huomattavasti pienempi?
Vastaukset 10
Vanhimmat
"Miksi kerätä kaupunkeihin tuilla eläviä, kun maaseudulla tukien tarve on huomattavasti pienempi?"
Tukea tarvitsevan kaupunkilaisen kannattaa siis muuttaa maalle, koska siellä pärjää pienemmällä tuella tai jopa ilman tukea. Maaseudulla on työttömille kaupunkilaisille työpaikkoja. Sitäkö yrität kertoa?
Avaajalla on oikea asenne. Eihän siellä kaupungissa ole mitään työtä, sinne mennään vain suoro kourassa juoksemaan percereikien perässä.
Niin maaseudulla pärjää pienemmillä tuilla. Työpaikkoja toki puuttuu maaltakin.
Kaveri muutti Helsingistä Kuopioon. Helsingin kerrostaloasunnon hinnalla sai omakotitalon, auton ja pienen kesämökin. Palkka pysyi samana. Tämä mahdollisuus on monella. Miksi siis ei siirrettäisi loppujakin työpaikkoja joltakin osalta muualle.
Tuo on kyllä totta, että maalta saa hyvän asunnon tai talon ja mökin edullisesti, joskus jopa halvalla. Lomalla katseltiin erään pankin ikkunassa olevia asuntoilmoituksia. Myynnissä oli mm. rempattu ja hyväkuntoinen 48 neliön rivitalokaksio, hinta 25 tuhatta euroa. Kerrostalossa 20 neliön hyväkuntoinen yksiö maksoi 15 tuhatta. Mökkejä järven rannalla erikokoisin tontein ja varustein 15 - 30 tuhatta euroa. Ei paha.
Jos ihmisiä onnistaisi työpaikkojenkin suhteen yhtä hyvin, niin muutto kaupungeista maalle alkaisi melko varmasti vilkastua huolimatta siitä, että maaseudulla palvelut voivat olla kaukana.
Hyvin sanoittu. Peruspalvelut yleensä on kohtuu lähellä, koska ei aivan takamaille kukaan ei muuta.
Itse ostin pienestä kunnasta rivitalokaksion venepaikan vierestä eläkepäiviä varten. Vanhusten talo ja terveyskeskus on alle kilometrin päässä. Tulevaisuus on turvattu??? Maksoin kolmekympää.
Vanha kesämökki sai mennä, joten käteenkin jäi...
Kyllä niitä pakolaisia(mamuja) piisaa sinne maaseudulle, työvoimapulaan. Onhan siellä kepulla ja kokoomuksella niitä pakolaiskeskuksia. Mamujen avosylin vastaanottamista juuri virkamisten-hallituksen puolelta puolusteltetiin kansalle sillä työvoimapulalla. Hyvä avaus, mamut maaseudulle.
Helsingin tilanne! Hyvä että maaseudulta löytyy työvoimapulaan, maahanmuuttajille-pakolaisille asuntoja. Kannatetaan.
http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/art-2000001052475.html
Otan osaa he taitavat jäädä sinun kaveriksi.
Eikö kepu kanna nyt vastuuta pääministerinsä kanssa?
Asuntokilvassa moni "turvapaikanhakija" menee suomalaisten ohi asuntojonossa. Pitäähän "työvoimapulan paikkaajille" hyvät kämpät olla, vaikkei töihin pääsisikään. Kansa maksaa.