http://yle.fi/urheilu/3-9112922
Aikamoinen pöydällenosto. Enpäs ole ajatellut että voisi edes ajatella jotain tukea juniorijudokalle.
Judon ystävä Ylessä?
11
1382
Vastaukset
- murujakakusta
Hyvään aikaan ja paikkaan osuva kirjoitus. Tiukassa on yhteiskunnan ja yksityisen puolen tuki urheilijalle. Ministeriön apurahalistalta löytyy kamppailijoita kolme painijaa ja yksi taekwondoka näistä 5000 euron nuoren urheilijan tukea saavista, kaikki junioreiden tai kadettien arvokisamitalisteja. Kovat ovat vaatimukset viiden tonnin eteen. Huippu-urheilun muutostyöryhmä puhalsi taivaan tuuliin suuret summat ilman tulosvastuuta. Järjestöjen rakenteet ovat pöhöttyneet kallispalkkaisista päälliköistä ja johtajista. Urheilija on tässä kehityksessä singottu ulkokehälle, vaikka puheissa hoetaan hänen olevan keskiössä.
Kovin pyyteettömältä ei näytä sinivalkoisen pääomankaan toiminta suomalaisen urheilun eteen. Rion kisaturismiin paloi isosti rahaa, kun firmojen johtajat siellä vieraineen edustivat, mutta urheilijan kuluihin ei näiltä kultapossukerholaisilta euroja tahdo herua.- kivatietää
Olisipa kiva tietää kuinka monta Veikkauksen miestä ja naista oli Riossa katselemassa kisoja Veikkauksen piikkiin. Nuokin rahat voisivat mennä kilpailijoille. On ihan turha maksaa johtajien matkoja maailman ääriin. Sekin raha olisi tarpeellista nuorille urheilijoille. Rahaa on mutta mihin se sijoitetaan?
- asianytimessä
Tiukkaa asiaa eturivin mediassa. Noilla sivuilla on näkyvyyttä ja lukijakunnassa myös niitä joilla on mahdollisuus vaikuttaa. Erittäin tärkeää, että kotimaisten valtalajien kyllästämään urheilujournalismiin saadaan esille muidenkin lajien urheilijoita, ja sitä todellisuutta josta nämä joutuvat ponnistamaan menestyäkseen maailmalla.
Edelleen toivon median jatkavan urheilun hallintoon liittyvän tehottomuuden ja hyvä veli verkostojen tutkimista ja paljastamista. Jos Rion kisojen heikon menestyksen aiheuttaman kohun annetaan laantua ilman perusteellista järjestöjen johdon ja vastuullisten toimihenkilöiden tekemisten ja tekemättä jättämisten julkista tarkastelua ja epäkohtien korjausta, niin mitään ei ole opittu ja samat naamat jatkavat edelleen ilman tulosvastuuta sulle - mulle leikkejään yhteiskunnan rahoilla. Niillä rahoilla, joilla lottokuponkia kioskille jättävä toiminnan rahoittaja kuvittelee tukevansa suomalaista urheilua. - 5gdg5
Toimittajan savuverhon takana siellä yksi judoisä nostaa omaa lajiaan esille. Timo Uusitalo on itse esimerkki suomalaisesta urheilukorruptiosta: mies ajaa härskisti omaa agendaansa julkisilla varoilla.
- Tähhäh
Mikä agenda Uusitalolla on ja paljonko hän on käyttänyt siihen julkisia varoja? Laita hieman faktaa väitteidesi perusteeksi. Kiitos.
- Jdksosjs
Eihän me nyt voida siitä kiistellä käyttääkö ylen toimittaja julkisia varoja. Verollahan Uusitalon palkka maksetaan. Hyvä näin.
- rtyf
Jokainen ajaa jotain lajia. Kun argumentit on kunnossa tuo on erittäin asiallista kirjoittelua. Eiköhän tämä ollut YLE:n (eli Suomen Pravdan) jutuista sieltä parhaasta ja oikeutetuimmasta päästä.
- oikeiiin
Ei muissa olympialajeissa oltu jätetty ketään nuorta mm- tai em-mitalistia rannalle. Selvä epäkohta mihin toimittaja tarttui. Nuorelle uimarille riitti tukeen em-finaalipaikka ja purjehtijalle se että on purjehtijasuvun "lupaava" lapsi. Sama mikä toimittajan agenda on, jos puuttuu kieroon ja epäarvoiseen toimintaan. Ei olisi toimittajilla kirjoitettavaa jos tasavallassa olisi kaikki hyvin. Mutta kun ei ole.
- Akkiazäää
Todella hyvä, että tuo epäkohdan esille! Näitä lisää!
- hireöpi
Ei tappelulajin edustajalle, varsinkaan alle 18-vuotiaalle tytölle voi antaa avustusta. Ok teki ihan oikein. Yleisurheilusta ja painista tulloo mitallit olympiakisoista Suomeen jos tulloo.
- Nähnyt_niin_paljon
En nyt yleensä tiedä kannattaako kaikenlaisiin nuuskalinkoihin sijoittaa valtion rahoja, mutta nyt ihan oikeesti massit sille Emilialle. En muista koska olisi Suomessa ollut ton tason lupausta. Jos vaan paikat kestää ja kehtaa satsata kuten muuallakin tehdään niin hyvät saumat menestykseen aikuisena. Naisjudo on vielä maailmalla aika iso diili (kts vaikka Rafaela Silva ja ranskikset), joten varsin mahdollinen menestys rinkuloissa olisi pienelle Suomelle harvinaista urheilumannaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
6 kW saunan lämmityksestä kohta 10 euron lisämaksu / kerta
Kokoomuslainen sähköyhtiöiden hallitsema Energiavirasto ehdottaa 5 kW:n rajaa, jonka ylittämisestä tulee lisämaksu. Tark1465445Minja jytkyttää vas.liiton kannatusta ylöspäin
Alkaa raavaat duunarimiehetkin palaamaan vasemmistoliiton kannattajiksi. Eduskunnassahan on vain kaksi työntekijöiden p1363558"Mitä sä nainen tuot sitten pöytään" ?
Jos mies provaidaa ja suojelee... Pitääkö miesten kysyä tuollaisia?1263319Ekologinen kommunismi tulee voittamaan fossiilikapitalismin
Kiina on mahtitekijä uusiutuvien energialähteiden kehityksessä, ja Trump osoitus viimeisestä öljyn perään itkemisestä, m363203Mies, kerro minulle vielä jotakin aivan uniikkia
ja ainutlaatuista minkä vain me kaksi voisimme ymmärtää jos olemme sen kokeneet ja eläneet, jotta ihan varmasti tietäisi432704Oikeistopuolueiden kannatus vain 37,8 %, vasemmiston 43,0 %
Keskustaan jää 17,4 prosenttia ja loput ovat sitten mitä ovat. Mutta selvästikin Suomen kansa on vasemmalle kallellaan.372265- 222208
Hyviäkin uutisia tulossa, hallinto-oikeus asettaa toimeenpanokieltoon
Hyvinvointitalon työmaa pysähtyy. Rillankivi+energia ja vesi kytkyrahanpesu stoppaa. Tytäryhtiöiden hallitusjäsenet+kon2292136prööt prööt nyt ottaa vihervassaria pattiin!
Korvatkaa R kirjaimet L kirjaimilla ja sanokaa ääneen "Jari Kurri etsii pakoputkiautossaan jarruja".111894Gallup: Mikä on ollut mielestäsi paras tv-sarja ikinä?
Gallup: Mikä on ollut mielestäsi paras tv-sarja ikinä? Onko se joku suomalainen viihdepläjäys, brittirikossarja, amerikk921804