Mikä vadelma Oulun korkeudelle?

Jamotp

Tarvitsisi vinkit vadelman kasvattamisen aloittamiseksi, lajike, ja kuinka paljon jottanmarjaantulisi pari ämpärillistä?
Taimi myymälä ehdotti toistakymmentä metriä vadelmaa... Kuulostaa paljolta?

3

1820

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Vadelmia_puutarhasta

      Jos kaipaat vielä ohjeita ja neuvoja, Tässä tulee:


      Oulu sijaitsee kasvuvyöhyke V:llä ja ainakin kuusi eri lajiketta pärjää sillä korkeudella:

      ’Muskoka’ (Vyöhykkeet I–V)

      ’Ottawa’ (Vyöhykkeet I–VI)

      ’Jatsi’ FinE (Vyöhykkeet I–V)

      ’Jenkka’ (Vyöhykkeet I–VI)

      ’Maurin Makea’ FinE – pensasvadelma (Vyöhykkeet I–V)

      ’Ville’ (Vyöhykkeet I–V)


      Haluaisit siis 2 ämpärillistä vadelmia vuodessa? Aika kova tavoite, joka vaatii isot viljelmät. Saatat tarvita useammankin hehtaarin. Paljoltahan se kuulostaa, kyllä, mutta yhteen versoon ei kuitenkaan kovin montaa marjaa kehity.


      Valitse kasvupaikka, joka on lämmin ja aurinkoinen, ja jossa maaperä on runsasmultainen, tuore, kuohkeaa ja hyvin kalkittu (ph 5,5-6,5). Eduksi on joko viettävä rinne tai 10-15 cm x 1 m (korkeus x leveys) kohopenkki. Pidä huoli, ettei lähistöllä kasva villivadelmaa, sillä ne levittävät helposti viruksia ja tuholaisia.

      Istutusväli 40-60 cm lajikkeesta riippuen ja riviväli 2-2,5 metriä (näin taimet saavat riittävästi valoa). Tiivistä multa varoen taimien juuriniskan kohdalta, jotta taimet eivät vaurioituisi.

      Voit asettaa penkin päälle mustaa muovia tai mansikkakankaan -> tee taimille noin 30 cm leveä aukko. Vaihtoehtoisesti voit levittää pintaan 5-10 cm:n kuorikatekerroksen ja lisätä uutta kun vanha alkaa maatua.
      Kuorikate sopii vadelmalle mainiosti, sillä se suojaa ja ehkäisee kuivumiselta, josta erityisesti juuristo kiittää. Katetta ostaessasi, ole tarkkana ettei kate sisällä haitallisia torjunta-aineita (käytetään pitkissä varastoinneissa tuhohyönteisiä ja lahoamista vastaan). Kate on myös siitä hyödyllinen, että se pitää rikkakasvit loitolla. Kitkentään kannattaa kuitenkin varautua, sillä kate ei valitettavasti ihan kaikkea estä. Voimakaskasvuinen juolavehnä on tästä yksi esimerkki.

      Katetta käytettäessä on myös suotavaa pieni typpilisäys, sillä etenkin uusi kate sitoo itseensä jonkin verran typpeä maasta omaan lahoamiseensa.

      Tuennassa on kaksi tapaa: Ns. T-tuenta on kotipuutarhojen suosima, jossa penkin päihin asetetaan t:n muotoiset kehikot, ja joiden varaan sidotaan 1-2 lankaa noin 50 cm:n etäisyydelle toisistaan, korkein 1-1,5 metrin korkeudelle. Toinen, V-tuenta on lähinnä ammattiviljelijöiden suosima tuentatapa.
      Jos istutat pensasvadelmaa, erillistä tuentaa ei välttämättä tarvita, koska se ei kasva kovin korkeaksi ja haaroittuu hyvin.

      Paljasjuuriset taimet leikataan 15-20 sentin korkeudelta istutuksen yhteydessä. Jos istutat taimia syksyllä, leikkaa vasta seuraavana keväänä. Astiataimia ei tarvitse leikata.

      Joka vuotisena hoitotoimenpiteenä poista marjoneet versot mieluiten seuraavana keväänä ennen silmujen puhkeamista. Jätä uusia versoja noin 20 metriä kohti. Samalla voi leikata pois myös vaurioituneet ja katkenneet versot. Riviväli pidetään jatkossa noin 40-50 cm:n levyisenä.


      Tässä vielä pari hyödyllistä linkkiä:

      http://suomalainentaimi.fi/vadelman-istutus
      https://www.viherpeukalot.fi/?s=20&id=72&hakuehto=rn5

      • Neliömetriä

        Kymmenen neliömetriä riittää mainiosti.


    • Moit! ..täällä tavoitellaan ämpärillistä vadelmaa... Ostin vain viisi Maurin makeaa nimistä taonta, 10m^2 tarvitsisin 2 riviä neljälle metrille 24 tainta eli 3/m kahteen neljän viiden metrin väliin?
      Kiitos hyvästä selvityksestä ensimmäiselle vastaajalle..

      Eli lähdenkö Taimi kauppaan vai voinko itse lisätä taimia jotenkin?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä sua mies vaivaa?

      Siis oikeasti.
      Ikävä
      110
      1755
    2. Mitä vuosimallia kaivattusi on?

      🤣🤣🤣🤣🤣🤣
      Ikävä
      94
      1289
    3. 72
      1284
    4. Jasmin vauhdissa

      Kyllä pitää Jassulla kiirettä, kun yhtenään menoa mun äidin, isäpuolen ja Markon kanssa Ossianin ollessa tietysti sulois
      Kotimaiset julkkisjuorut
      282
      1067
    5. Onko kaivattusi

      seksuaalisesti vetovoimainen?
      Ikävä
      48
      994
    6. 95
      939
    7. Miksi et halua kaivattusi

      kanssa suhteeseen? Onko jokin syy vaikka rakastat häntä?
      Ikävä
      83
      845
    8. Kuinka hyvin te sopisitte

      Toisillenne vai sopisivatko ollenkaan? Mitä eroja
      Ikävä
      50
      812
    9. 51
      788
    10. Vinkkiä miehelle

      Huomenna olen kuudesta eteenpäin kotona, yksin… Pääsetkö/uskallatko tutustua?
      Ikävä
      55
      773
    Aihe