Täällä mies 50 vee, markinoinnin ja mainonnan ammattilainen haaveilee muutosta Huahiniin. Mistä huokein vuokra-asunto, mitä kannattaa ottaa huomioon?
[email protected]
Muutto HuaHiniin
13
136
Vastaukset
- 656546456456
Riippuu mitä teet täällä, jos duunia haikailet vaaditaan työlupa, joka on vaikea mahdoton saada tuolle alalle, toinen ongelma on toimeentulo, viranomaiset on tarkkoja siitä että talletat 800.000 b vuosittain thaimaan tilille, 3 kk ennen vuoden extension of stayn anomista, tai tulovirta jostan suomalaisesta vakuutusyhtiöta noin 1600 euroa kk, nettona.
Asunto täältä löytyy helposti noin 200 euroa kk, 50 löytyy sivusta pieni kämppä ilman ilmastointilaitetta. - marcus123
Ajattelin tehdä työtä etänä Suomeen. Onnistuuko se ilman mitään lupia.
Laskutus suomalaisen firman kautta.
[email protected]- 65885655474856
Ei laillisesti, kaikessa työssä minkä Thaimaassa teet pitää olla lupa ja maksaa verot, joiden maksu tarkastetaan kerran vuodessa.... Eikä täällä erotella teetkö työtä tänne vai ulkomaille... Vaan työnteko on täysin kielletty ilman työlupaa, siis kaikenlainen... Jopa vapaa ehtoinen sellainen.
Mistä Thaimaan viranomaiset kaivavat tiedot siitä mitä teet, ja milloin on epätodennäköistä, mutta mahdollista kun netti on täällä valvonnassa.
Kyllähän taas riskillä menee monet, juuri noin mutta jos jotain kautta jäät kiinni siinä on syyllistynyt niin moneen rikokseen, ettei ole asiaa Thaimaahan vuosiin,vähintään viiden vuoden maahantulo kielto. - marcus123
65885655474856 kirjoitti:
Ei laillisesti, kaikessa työssä minkä Thaimaassa teet pitää olla lupa ja maksaa verot, joiden maksu tarkastetaan kerran vuodessa.... Eikä täällä erotella teetkö työtä tänne vai ulkomaille... Vaan työnteko on täysin kielletty ilman työlupaa, siis kaikenlainen... Jopa vapaa ehtoinen sellainen.
Mistä Thaimaan viranomaiset kaivavat tiedot siitä mitä teet, ja milloin on epätodennäköistä, mutta mahdollista kun netti on täällä valvonnassa.
Kyllähän taas riskillä menee monet, juuri noin mutta jos jotain kautta jäät kiinni siinä on syyllistynyt niin moneen rikokseen, ettei ole asiaa Thaimaahan vuosiin,vähintään viiden vuoden maahantulo kielto.Ok, kiitos vastauksestasi!
[email protected] - 887787
Miten voi tehdä etänä Thaimaasta Suomeen markkinointia tai mainostöitä...vastaus on ettei mitenkään.
- marcus123
887787 kirjoitti:
Miten voi tehdä etänä Thaimaasta Suomeen markkinointia tai mainostöitä...vastaus on ettei mitenkään.
Et sitten ilmeisesti ole kuullut sellaisesta ihmeestä kuin internet tai sähköposti tai skypeneuvottelut ym. Teen tälläkin hetkellä etätöitä Suomeen. Web-saitteja, lehtiä, ym. Tervetuloa nykyaikaan :)
- 2586397441111
TURVALLISTA ainakin - tämän palstan tietotoimiston mukaan on Hua Hinissä -
Eikös taas ( ainakin sadas kerta ) kerro ettei veisi lapsiaan , eikä lapsenlapsiaan sinne.
Samaa tasoa tarinat kun erään herrasmiehen muutto etätöitään Thaimaahan tekemään. Jos tuo ammattilaisen haaveilu olisi todellista, tuskin täällä typerien tomppelien palstalla tarvitsisi kysellä. Just , joo.- marcus123
Saanko kysyä miksi itse olet täällä, jos täynnä tomppeleita. En tosin vietä päiviäni Suomi24:ssä, joten kerro jokin muu palsta mistä voisin kysellä, kiitos jo etukäteen!
- lerppakyselee
Lerppahan se siinä kyseli ja itselleen, tapansa mukaan vastaili.
- 3333333333
Kova kundi näyttää tuo kyselijä, meinaa muuttaa samalla kaavalla myös PATTAYALLE,
Miksi tuo lerppa lusikkansa samaan soppaan sohaisi...olipa painavaa sanottavaa..
eikö totta ..- muuttokaikkialle
Phuket oli myös haaveissaan.
- Älämölönviestitpoistetaa
Muuta Yleistä Thaimaaseen palstalle, siellä ei Sika Amalia häiriköi
- marcus123
Kiinnostaa siis Thaimaa ylipäätänsä, kaupunki vielä hakusessa.
Marcus
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Useita puukotettu Tampereella
Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht2714959Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?
Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii893454- 453411
- 502639
Meneeköhän sulla
oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua461833- 971630
Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle
Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘971448- 141399
- 701037
PS uusimman gallupin rakettimainen nousija
https://yle.fi/a/74-20170641 Aivan ylivoimaisesti suurin kannatuksen nousu PS:lle. Nousu on alkanut ja jatkuu 2 vuoden1441035