K.A. Fagerholm ja vaaran vuodet 1948-1950.

Vuoden 1948 eduskuntavaalien jälkeen maata alkoi hallitsemaan raudanlujalla otteella K.A. Fagerholmin Sosialidemokraattinen vähemmistöhallitus. Tämä Suomen kansan mieliin myyttisenä sankarihallituksena piirtynyt hallitus mm. lakkautti Punaisen Valpon sekä kukisti Kommunistien vallankaappaushankkeet Kemissä 1949.
Hallitus koki ankaraa painostusta Ryssän taholta. Lisäksi Kekkonen juonitteli Ryssän ja Kommunistien kanssa hallituksen kaatamiseksi 1948.
Presidentti Paasikiven tukemana tämä hallitus jossa ei ollut "jokakelin miehiä" seisoi järkkymättä paikallaan ja Ryssä lopetti pahimman mouhoamisensa 1950. Tämä on arka asia historiassa erityisesti Keskustalle.

5

136

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Millä tavalla on arka paikka keskustalle? Keskustahan on päivastoin aina ylpeillyt sillä, että puolueessa on ollut paljon joka kelin miehiä.

      • Otteesi lipsuu Pysty. K.A. Fagerholmin hallituksessa ei ollut "jokakelin miehiä". Erityismaininnan ansaitsee Arabian ja Kemin Kommunistimellakoiden kukistaja Asevelisosialisti Aarre Sapeli-Simonen.


      • Kepulaista.kunniaa

        Joka kelin miehet eivät ole mikään ylpeilyn aihe, mutta sitähän se on kun puolueen riveissä pidetään oikeudessa tuomittuja. Näille jaellaan kunniajäsenyyksiä ja puheenjohtajuuksia, mutta toki sitä ennen konnille on annettu halaukset ja täysi tuki.


      • OikeistoSosDem kirjoitti:

        Otteesi lipsuu Pysty. K.A. Fagerholmin hallituksessa ei ollut "jokakelin miehiä". Erityismaininnan ansaitsee Arabian ja Kemin Kommunistimellakoiden kukistaja Asevelisosialisti Aarre Sapeli-Simonen.

        ???

        Ilmaisinko asian jotenkin epäselvästi? Etkö ymmärtänyt sana puolue sivulauseessa tarkoitti samaa kuin sana keskusta päälauseessa? Yritetään uudestaan huonommalla suomen kielellä:

        Keskusta on aina ylpeillyt sillä, että maalaisliitossa ja keskustassa on ollut paljon joka kelin miehiä.

        Ja lisäyksenä vielä: Fagerholmin hallituksessa niitä joka kelin miehiä ei todellakaan ollut, mikä sille puutteeksi laskettakoon.


      • Pystyyn_kuollut kirjoitti:

        ???

        Ilmaisinko asian jotenkin epäselvästi? Etkö ymmärtänyt sana puolue sivulauseessa tarkoitti samaa kuin sana keskusta päälauseessa? Yritetään uudestaan huonommalla suomen kielellä:

        Keskusta on aina ylpeillyt sillä, että maalaisliitossa ja keskustassa on ollut paljon joka kelin miehiä.

        Ja lisäyksenä vielä: Fagerholmin hallituksessa niitä joka kelin miehiä ei todellakaan ollut, mikä sille puutteeksi laskettakoon.

        Nyt putosin kärryiltä ihan täysin.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä mieltä olet?

      Miehestä jolla ei ole yhtään kaveria, ei facebookissa eikä livenä ja hän harrasta ja tekee kaiken yksin. Onko vähän outo
      Ikävä
      164
      1607
    2. Muistakaa pojat tämä.

      Mies joka haluaa naisen, löytää keinon. Ei epäröi eikä hämmennä. Tekee kaiken eteenne.
      Ikävä
      148
      1244
    3. Muhun rakastuu kaikki naiset, mut mä en rakastu niihin

      Mun vaatimustaso on 10+ Mut mua tavottelee 7+ naiset
      Ikävä
      216
      899
    4. Oletko päättänyt

      Että luovutat minun suhteeni
      Ikävä
      70
      846
    5. 54
      741
    6. Pahoin pelkään nainen

      että pidät minua epäempaattisena, itsekeskeisenä, narsistisena ja kylmänä ihmisenä. Oletko koskaan ajatellut, että minus
      Ikävä
      63
      727
    7. Mikä sua mies vaivaa?

      Siis oikeasti.
      Ikävä
      46
      715
    8. 87
      647
    9. Martina avaa suhdettaan

      IL 22.7: Martina avaa suhdettaan nuoreen Muhikseen. Nyt on jo vakavaa, on käyty syömässä Itä-Helsingissä. Onkohan muutt
      Kotimaiset julkkisjuorut
      193
      608
    10. Annan aikaa jos sitä vielä tarvit

      mutta loputonta odottamista en kestä. Naiselle
      Ikävä
      52
      592
    Aihe