Suuret tuloerot haittaavat taloutta

Vaikka kaksi valtion (mahdollisesti epäpätevää) virkamiestä muuta väittääkin, niin kasvaneet tuloerot ruokkivat talouden alavirettä.

Taloussanomissa on hyvä artikkeli aiheesta, jossa on lainattu myös hieman näitä kotoisia virkamiehiä viisaampien ihmisten näkemyksiä.

http://www.taloussanomat.fi/porssi/2016/08/24/tuloerojen-kasvu-on-ongelma-eika-ratkaisu/20168776/170?n=1

"Investointilama johtuu ennemmin palkkaeliitin ahneudesta kuin pienituloisen palkoista."
357
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Mulle+on+ihan+samantekevää+jos+joku+johtaja+tienaa+vaikka+tuhat+kertaa+enemmän+kuin+minä+mutta+se+haittaa+minua+että+tuotteiden+hinnat+hilataan+sen+palkkahaitarin+yläpään+maksukyvyn+mukaan+jolloin+tällaiset+pienituloiset+joita+varmaan+on+suurin+osa+tavallisesta+työntekijäluokasta,+kärsivät+pahasti,+ei+pystytä+ostamaan+kuin+pakolliset+elintarvikkeet,+varallisuutta+ei+pääse+kertymään+eikä+tästä+köyhyysloukusta+pääse+ylös+milloinkaan!Aina+jos+duunarit+ovat+saaneet+jotain+lähinnä+vittuiluksi+luokiteltavia+mitättömiä+palkankorotuksia+tyyliin+0,0x+%+vs+kansanedustajien+itse+itselleen+määräämät+kymmenien+prosenttien+palkankorotukset+niin+se+pienikin+palkankorotus+on+ulosmitattu+heti+verottajan+toimesta+ja+jopa+suurempinakin+hinnankorotuksina+jolloin+pikemminkin+duunari+köyhtyy+entistäkin+enemmän!Palkka+nousi+mutta+tuloksena+ostovoima+kuihtuu+entistä+pienemmäksi,+herrat+nauraa+sadistista+tyydytystä+partaansa+että+onnistuipa+duunarin+nöyryytys+jälleen+kerran...

Äänestä

Lieksan kaupunginhallitus on päättänyt, että työvuoron aikana tupakointi vähentää jatkossa työaikaa 10 minuutilla savuketta kohti. Ehdotetaan pistettäväksi anturi työntekijään asiattomien liikkeiden kartoittamiseksi.,.

Äänestä
  • Siis suosivat tupakointia kun saa palkinnoksi vähemmän töitä, palkastahan tuossa ei puhuttu mitään...

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


totuutta.tarjolla kirjoitti:

Vaikka kaksi valtion (mahdollisesti epäpätevää) virkamiestä muuta väittääkin, niin kasvaneet tuloerot ruokkivat talouden alavirettä.

Taloussanomissa on hyvä artikkeli aiheesta, jossa on lainattu myös hieman näitä kotoisia virkamiehiä viisaampien ihmisten näkemyksiä.

http://www.taloussanomat.fi/porssi/2016/08/24/tuloerojen-kasvu-on-ongelma-eika-ratkaisu/20168776/170?n=1

"Investointilama johtuu ennemmin palkkaeliitin ahneudesta kuin pienituloisen palkoista."

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu