Onko kukaan koittanut tehdä viiniä pelkistä rusinoista eli ns olkiviiniä ? Italiassa Veronan alueella ennenvanhaan rypäleet kuivattiin olkien päällä. Rusinoista tehtiin sitten viiniä. Raisin wine.
Olkiviini.
2
256
Vastaukset
- S.Brenner
En ole viininvalmistuksessa lainkan asiantuntija, mutta muistan lukeneeni eräästä muusta yhteydestä rusinoiden käymiseen liittyvästä ongelmasta. Rusinoissa on yhä kuori tallella, vaikka ovat pieniä ja kurttuisia. Hedelmälihan sokeri ei näinollen pääse hyvin nesteen kanssa tekemisiin. Sitten, jos rusinat vaikka hienontaa jollakin tehosekoittimella tms., menevät siemenet (jos niitä on) rikki, mikä on huono asia käymisen kannalta, koska silloin käymisessä syntyy muutakin kuin etyylialkoholia. Täytyisi vaivalloisesti pilkkoa ehkä rusinat yksi kerrallaan veitsellä...
- S.Brenner
Tällainen keskusteluketju
http://www.homebrewtalk.com/showthread.php?t=30147
käsittelee rusinoista tehtyä viiniä ja neuvoo survomaan rusinat lihamyllyllä hienoksi -- sähkökäyttöiset laitteet kuulemma tekevät niistä paksua tahnaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?
Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv1443641"Mitä sä nainen tuot sitten pöytään" ?
Jos mies provaidaa ja suojelee... Pitääkö miesten kysyä tuollaisia?722206Minja jytkyttää vas.liiton kannatusta ylöspäin
Alkaa raavaat duunarimiehetkin palaamaan vasemmistoliiton kannattajiksi. Eduskunnassahan on vain kaksi työntekijöiden p641938Aktivistinainen pysäytti ICE-agentin luodin päällään USA:ssa!
Video ampumistilanteesta: https://edition.cnn.com/2026/01/07/us/video/ice-shooting-minneapolis-digvid "Media: ICE:n am971911- 191869
Oikeistopuolueiden kannatus vain 37,8 %, vasemmiston 43,0 %
Keskustaan jää 17,4 prosenttia ja loput ovat sitten mitä ovat. Mutta selvästikin Suomen kansa on vasemmalle kallellaan.91714Ekologinen kommunismi tulee voittamaan fossiilikapitalismin
Kiina on mahtitekijä uusiutuvien energialähteiden kehityksessä, ja Trump osoitus viimeisestä öljyn perään itkemisestä, m171581- 791564
Kyllä mä suren
Sitä että mikään ei ole kuten ennen. Ei niitä hetkiä ja katseita. Toisaalta keho lepää eikä enää tarvitse sitä tuskaa ko111370Mahonselän jäät - Saaristokunta Lieksa brutaalisti kriisin partaalla!
Lieksan loppuvuoden hyvän kehityksen jälkeen ei olisi uskonut että palstan ahkerista kommentoijista huolimatta matkailu1251353