Kerro mielipiteesi. Kiitos
Saturanta päiväkoti
6
3271
Vastaukset
- DorkaJohanna
Voi ei!
Miksi piti mun yrittää löytää jotain keskustelupalstaa koskien Lempäälä ja törmätä tähän?
Yksi ikävimmistä paikoista johon olen tutustunut täällä. Hapanta henkilökuntaa joka koko ajan tuntui haluavan olla jossain aivan muualla. Liian pienet tuulikaapit. Johtajuus kateissa, päiväkodin johtaja oli harvinaisen v-mäinen akka. Jos antoi itseltä "pieneksi jääneitä" leluja sai antohetkellä nähdä mollivoittoista ilmapiiriä ja hädin tuskin kuuli väkisinvängerretyn hiljaisen kiitoksen joka siis ei tullut henkilökunnan sydämestä.
Sain hyvän ja osuvan kuvan minkälaisia suomalaiset ihmiset ovat. Menkää Lempääläiset ulkomaille oppimaan miten olla iloinen lasten seurassa! - YLÄMUMMU
Ei ole totta -olen muutaman kerran hakenut lapsenlapsenlapseni hoidosta ja henkilökunta on aivan ihanaa ja jutellaan ja kerrotaan kuinka päivä on mennyt ja mikä tärkeintä kuinka tämä pieni mies minulle hyvin tärkeä on kehittynyt ja mennyt elämässä eteenpäin! ISO KIITOS HENKILÖKUNNALLE !
- hyhhhyh
tympeetä tosiaan on henkilöstö. Onneksi saan lapseni pois sieltä pikaisesti. Toiminnasta pitäisi tehdä ilmoitus jonnekin aville tms. Rahastusta!
- hoitotätimuualta
Henkilökunta on kuten muuallakin, eli kaikki omanlaisiaan huonoine ja parempine päivineen. Lapsirakkaita lienee joukossa. Työ on raskasta eikä sitä aina jaksa näyttää parastaan.
- VirkavirheistäHuolta
Ei mitään kiitosta Saturantaan. Jos sanot kiitos olet silloin satutuntia vetämässä. Saturanta oli uusi ja moderni silloin joskus, vanhenihan sekin sekä rakennuksena että toimipisteenä. Hyvin laitosmaista suomalaista virkakoneiston lastenhoitoa. Sellainen paikka jossa johtaja tienaa kovaa palkkaa nuolemalla ylempiään virkakoneistossa ja samalla lytäten pikkulasten äitejä. Suurennuslasin alle joutui niin äidin kasvatusote kuin isänkin, puhumattakaan muista huolta nostattavista asioista kuten lapsen vaatteet ja ne tuulesta temmatut milloin mitkäkin keksityt ja mielikuvitukselliset aiheet tehdä lastensuojeluilmoitukset.
Olipahan koko Sote-talo Lempäälässä aivan Saturannan vieressä vaikka silloin ei Sotesta puhuttu. Mutta nämä kaksi paikkaa lähellä toisiaan piti molemmin puolen huolta huolista, niistä huolista jotka nousi kun ajettiin voimallisesti lasten etua täällä Lempäälässä. Jossain kursseilla jotka oli järjestetty tarhan henkilökunnalle oli korostettu huomaamaan huolia. Sitä sanotaan varhaiseksi puuttumiseksi. Niinpä myös Lempäälässä joku lapsiperhe lastensuojelun ja tarhan huolien nousemisen takia huomattiin että huostaanoton jälkeen lapsi puuttuu perheestä varhaisessa vaiheessa. - Pärskijä
Päiväkoti Saturannan henkilökunta meni mielestäni liian pitkälle siinä kun kehoittivat pitämään sairaan lapsen kotona.
Sairaan lapsen paikka on kotona, sen ymmärtää tyhmempikin; lapsen pitää saada nukkua ja levätä. Ohje kai on että hoitopaikkaan voi palata yhden kuumeettoman päivän jälkeen.
Vähän vaikeampaa on vetää linjaa siihen että jos lapsi yskii ja aivastelee ja nuhanenää pitää nenäliinaan kuivata että milloin on sopiva aika olla kotona-mennä hoitoon takaisin.
Kuitenkin Saturannan henkilökunta oli "määräämässä" ja pakottamassa ihan pienestäkin yskästä vanhempia pitämään lapsen kotona.
Ristiriidan tästä näin sitten siitä kun itse sain tilaisuuden seurata Lempäälän kunnan hoitohenkilökunnan touhuja monen viikon ajan. Nimittäin paljastui että henkilökunta itse tuli päiväkotiin töihin yskimään, pärskimään ja aivastelemaan jopa hoitolapsi sylissä. Ruokailessa täti aivasti käteensä ja koski sitten lapsen aterimia.
Oliko tädillä niin paljon asuntovelkaa että oli pakko rahansaannin himossaan tulla tartuttamaan pikkulapsia kaikkiin flunssiin töihin?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit214897Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa
sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT3914449Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi1483789KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti1152825Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla
Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku102457Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei212272Lindtman haluaa leikata Kela-korvauksista...oho!
Antti Lindtman sanoo Kauppalehdessä, että vuodesta 2028 voi tulla erittäin hankala, mikäli nykyinen hallitus ei tee riit1511952Huono päivä
Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja181938- 1231880
Typeryyttä
Se on kummallista, kun kaksi ihmistä tuntee selittämätöntä vetoa toisiinsa, mutta eivät vain pääse toistensa luokse. Mik1241439