Huuto.netissä kauppa käynyt selvästi huonommin joka uudistuksen jälkeen.
Ihmisten ostokäyttäytyminen on ylipäänsä muuttunut paljon viime vuosien aikana, mutta noilla sivuston uudistuksillakin näki heti negatiiviset vaikutuksensa.
Typerin uudistus viimeisimmistä oli se, ettei huutokauppaa ja "osta heti"-toimintoa voi yhdistää, mikä hankaloittaa niin myyntiä kuin ostoa.
Nykyään moni laittaa "osta heti"-hinnaksi maksimisumman, jonka tuotteesta odottaa ja samassa yhteydessä on "ehdota hintaa"-toiminto, jota harvat ostajat käyttää saati sitten osaavat ehdottaa aina myyjälle sopivaa hintaa.
Jos olisi huutokauppa samassa ja lähtöhinta, ostajille olisi selkeää minkä hinnan myyjä tuotteesta minimissään haluaa.
Ostajista suurimmalle osalle helpompi tehdä kohteeseen huuto, kuin ehdottaa hintaa ja ostajat säästäisivät, kun voivat tehdä huuton kohteeseen minimihinnalla, jonka ostaja tuotteesta pyytää, eikä ehdottaa hyvin helposti korkeampaa hintaa mitä myyjä vähimmillään tuotteesta pyytää.
Myös myyjä saa tuotteista paremmat hinnat keskimäärin ja etenkin kauppa käy nopeammin, kun kaikki kiinnostuneet saavat esittää korotetun tarjouksensa (tehdä huudon) kohteeseen tietäen muiden antamat tarjoukset tai ostaa heti suurimmalla pyydetyllä hinnalla.
Hintavarauksen poistuminen oli taas loistojuttu. Turhautti myyjät, jotka laittoivat lähtöhinnaksi esim. 0€ yhden euron korouksella ja hintavaraukseksi 100€, jonka alle eivät olleet valmiit myymään.
Jos huuto.netin ylläpitäjät olisivat fiksuja, ottaisivat tuon "osta heti"-toiminnon ja huutokaupan yhdistämisen vähintään takaisin !!
Eikö huuto.net näe nyt muutostensa seurauksia
durhauttavaa
1
199
Vastaukset
- pa-suomi
Eipä käy kauppa torissakaan,suomalaiset ovat jo niin persaukisia ettei mikään kauppa enää käy ,kiitokset voitte välittää Sipilälle ja Lindströmille sekä tietysti kokkareiden urpo pojalle.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
PÄIVÄN PARAS: Nigerialainen haki turvapaikkaa Suomesta, lähti takas huilaamaan
kotimaahansa, koska turvapaikan saaminen kesti niin kauan. Ja tämän kertoo ihan Yle, eikä yhtään toimittaja kyseenalaist1583882Mikä vasemmistolaisista jankkaavaa vaivaa?
Pahasti on ihon alle, siis korvien väliin sinne tyhjään tilaan, päässeet kummittelemaan. Ei ole terveen ihmisen merkki1003671Ohjelma "Rikollisjengien Ruotsi" hyvin paljasti jakautuneen maan
eli ns. ruotsalaiset yhdellä puolella, muslimit ja muut kehitysmaalaiset toisella puolella. Siinäkin hyvin näki mitä ma423213Pidennetään viikko 8 päiväiseksi
Ja jätetään työpäivien määrä nykyiseen 5:een. Tuo olisi kompromissiratkaisu vellovaan keskusteluun työajan lyhentämisest202540- 1842238
Jos Katja Ståhl ei pääse juontamaan Elämäni biisiä, kenet haluaisit nähdä juontohommissa?
Katja Ståhl on ollut kuluvalla viikolla sairaalahoidossa. Jos Katja Ståhl ei pääse juontamaan Elämäni biisiä, kenet halu271417- 971267
Vähäkankailla ollut ongelmia vuokra-asunnossa
Aina ne ikävätkin asiat tulevat mediaan. Jasmin ja Marko saaneet edellisestä asunnostaan häädöt ja Jasmin todettu varatt1281098Tiesitkö? Tuure ja Saana Boelius ovat sisaruksia!
Tiesitkö? Tuure Boelius ja Saana Boelius ovat tänä syksynä kumpainenkin reality-ohjelmissa tv:ssä: Tuure Petollisissa ja241091Jos elämäsi ihminen
on osoittanut kiinnostuksensa, niin kannattaa vastata edes jotain vaikka mikä olisi. Toista mahdollisuutta ei välttämätt691048