Pelkään uusia ihmisiä/miehiä

Pelkurinro1

Hei!
Nyt on pakko saada avautua jonnekkin, kun ahdistaa niin paljon kun pelko ja jännitys vaikuttaa niin paljon elämään.

Nyt on jo toinen kerta kun en uskalla lähteä yksin kaverini luokse, kun tiedän että sinne tulee muitakin, minulle vieraita ihmisiä. Tunnen sieltä ainakin kaksi kaveriani, loput ovat heidän jotain tuttuja, joita itse en tosiaan ole ikinä tavannut. Osa on myöskin poikia, joka aiheuttaa jännitystä kahta kauheammin.

Aivan hirveä ahdistus, jännitys ja pelko tulee kun ajatteleekin sinne menemistä. Vatsakin menee aivan sekaisin ja tuli melkein oksettava olo. Sydän hakkaa täysillä ja on vapisuttava olo.

Minulla on ollut pitkään jonkinlaista sosiaalisten tilanteiden pelkoa, mutta nämä ovat niitä pahimpia ja inhottavimpia tilanteita. Koska oikeasti haluaisin lähteä kaverilleni (joka muuten ei ole läheisimmästä päästä) ja tutustua uusiin ihmisiin ja viettää mukavaa aikaa siellä, mutta tuo järkyttävä, vois melkein sanoa että ahdistus, estää minua lähtemästä. Jotenkin lamaannun täysin sen jännityksen valtaan.

Tiedän, että jännitän eniten sinne menemistä ja siellä todennäkösesti en enää niin panikoisi, jos siellä on rento tunnelma. Tosin minua jännittää ja myös se, jos joudun miespuolisten henkilöitten kanssa juttelemaan. Olen siis hyvin ujo erityisesti miesten ja uusien ihmisten kanssa. Jos olen tuttujen kavereiden kanssa vain, niin silloin ei yleensä ole mitään ongelmia ja voin olla vapaasti oma itseni.

Pelkään myös sitä, että porukka onkin sellainen, että en uskalla olla itse äänessä ollenkaan ja kyhjötän vain seinäruusuna koko illan. Se jos joku on myös karmivaa.

Huvittavaa tässä on myös se, että esim. töissä ei niinkään sosiaaliset tilanteet niin paljon jännitä (paitsi esiintyminen), mut sit yksityiselämän jutut menee päin persettä suorastaan, kun jännitän tällein... Ehkä pitäs jossain vaiheessa miettiä ihan ammattiavun hankkimista tähän ongelmaan.

Tää stoori vähän nyt venähti pitkäksi, en tiedä lukiko kukaan tänne asti.
Mutta enivei, onko jollain muulla kokemuksia tämmösestä?

Ps. Olen 21 v nuori nainen, jos joku sitä jäi miettimään.

1

324

    Vastaukset 1

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • MirjaP

      Pelkurinro1:lle,
      Hei, hienoa, että kirjoitit ja avauduit Sinulle haastavista sosiaalisista tilanteista. Jännittäminen on varmaste meille jokaiselle tuttu tunne, mutta kun se alkaa häiritä liiaksi ajatuksia, alkaa jännittävät tilanteet jo pilata elämänlaatua. Ujouskin on hyvin tavallista, meistä kaikista vain ei näe sitä. Eräässä ruotsalaisessa kyselyssä noin joka kymmenes aikuinen koki olevansa ujo, joten varsin yleisestä ominaisuudesta on kyse. koska olet nuori ja Sinulla on ystäviä joiden seurassa haluisit olla, ehdotan ettet anna pelon sosiaalisista tilanteista estää mukavia kokemuksia. Sosiaalisten tilanteiden pelosta ja ujoudesta on kirjoitettu useita kirjoja ja netistä löytyy tietoa esim terveyskirjasto.fi ja siellä etsimällä sosiaalisten tilanteiden pelko, jos haluat itse lukea ja tutustua siihen. Terveyskeskuslääkärille sekä terveyskeskuksen psykologille nämä pitäisivät olla hyvin tuttuja asioita. Jos haluat keskustella asioistasi psykologin kanssa, luullakseni tarvitset lähetteen terveyskeskuksen lääkäriltä. Yksityisestikin psykologille voi tilata ajan, hinta on tosin selvästi korkeampi ja se kannattaa kysyä etukäteen jo aikaa tilatessa.
      Tsemppiä tuttujen ja tuntemattomienkin seurassa sekä aurinkoisia syyspäiviä Sinulle!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ampuminen kylpylässä

      Onko vornasen timbe käynyt hiukan kylpemässä vai mikä tämä ampumatapaus on kylpylässä? Tuntuu aika villi meno olevan naa
      Naantali
      74
      1670
    2. Naantalin kylpylän ampujat

      Oli somppumatuja. Nyt mennään. Suomi on ruotsi.
      Maailman menoa
      23
      1172
    3. Kemijärvellä vesionnettomuus

      Pitkänsillan ja taiteilijanniemen välillä nähty henkilön painuvan veden alle. Mitä on tapahtunut? Onko vesihiisi taas as
      Kemijärvi
      32
      1073
    4. Hei, voitko kuunnella

      Voisitko auttaa minua selvittämään asioita? En halua ajaa sinua hulluuteen kanssani, en sitoa sinua, en esittää vaatimu
      Ikävä
      134
      906
    5. Joku porukka lähtenyt täältä

      Ihmeen hiljainen on palsta nyt. Yleensä tänne tulvii aloituksia yms, mutta nyt on kyllä erikoisen hiljaista.
      Ikävä
      189
      816
    6. Miten yrität

      Vielä saada kaivattusi?
      Ikävä
      64
      694
    7. Olipa yllätys

      Kuten hyvin moni tiesi/arvasi että valetta alusta loppuun toi *olemme ystäviä* satu. Instassaan käsi kädessä kuva kertoo
      Kotimaiset julkkisjuorut
      192
      609
    8. On todella ikävää

      Todella ikävää, että asiat ovat menneet tällaisiksi. Tämä ei ollut missään vaiheessa tarkoitukseni. Olen tehnyt virheit
      Ikävä
      79
      598
    9. Tuletko tänään

      Jos soitan? Niin... tuletko?🖤
      Ikävä
      49
      561
    10. 69
      530
    11. Se kun olit pitkästä aikaa silmieni edessä

      Oli kyllä sykähdyttävää. Tiedätkö, mikä laittaa minut ikävöimään sinua? Kun palautan mieleeni valtavan ihanan olemuksen,
      Ikävä
      32
      518
    12. Ottanet yhteyttä

      Facebookissa,jos on jotain asiaa.Miehelle! T.M-nainen.
      Ikävä
      55
      507
    13. Muutto auto hakee sut tänään!

      Tein sulle oman huoneen! mieheltä naiselle
      Ikävä
      57
      485
    14. Oletteko koskaan torjuneet kaivattuanne?

      Minä olen, kun en silloin tajunnut vielä ihastuneeni. Yritin paikata tapahtunutta, mutta ei onnistunut enää.
      Ikävä
      25
      457
    15. Kai sä mies ymmärrät..

      ..ettet jättänyt vaihtoahtoa. Tottakai toivon vielä, että pystyisit toimimaan niin että asiat korjaantuisivat. Vahvast
      Ikävä
      28
      432
    16. 34
      424
    17. En tiedä mitä sanoa

      Siksi en vastannut😔
      Ikävä
      33
      423
    18. Jos kaivattusi olisi

      Vieressäsi niin mitä tekisit?
      Ikävä
      40
      417
    19. Kiinni jäit

      Ei olisi uskonut sinusta
      Ikävä
      16
      409
    20. Päivän galluppi

      Minkälainen ehkäisy sinkkupalstalaisilla käytössä?
      Sinkut
      82
      398
    Aihe