Suomi-cupin taso

mennentulleet

Nyt on sen tason sukellus painissa,ettei paremmasta väliä,nimittäin miesten osallistuminen .Pelkkiä junioreita ja kadetteja,taisi olla pari miesikäistäkin joukossa.Jos vielä katsotaan osallistujien seurat,niin IK oli hyvin edustettuna,vaikka sieltäkin monta kaveria puuttui,ilmeisesti Juniorien edustustehtävien vuoksi.Eikö muualla enää ole mies-ja juniori painijoita kuin yksittäinen harrastaja siellä täällä.Mistä johtuu koko painiurheilun syvä lama,onko homma liian kauan ollut pohjalaisten varassa,nyt pohjanmaallakin on IK ainoa seura,jossa on enemmän kuin yksi junioripainija.

19

149

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • poisvapaamatkustajat

      ik ratsastaa pelkällä nimellä ainuttakaan varteenotettavaa painijaa ei seurasta löydy.

    • älkääpeljätkö

      IK = ikuinen kadotus
      IK = itkevät kakarat
      IK = itsekkäät kyräilijät
      IK = inisevät körtit
      IK = isän kassit

      • Kylmä.maksalaatikko

        sosiaalisukeltajat jaksaa itkeä kun kaikki omat lopettaneet, iranin mannet ja haisuliveljekset.
        Loppuko komukoilta lahjusrahat millä iranin mannet sai pidettyä mukana painissa??
        Haisulien porukat dyykkas roskiksista.

        Onhan siellä sosiaalisukeltajien sukelluskurssilla nyt kymmeniä pikku mehmettejä mihinkä saa rahansa seuratoimijat (verorahoja omia) lykätä, ja maailma pelastuu ;)

        Jännityksellä jäämme odottamaan tuleeko painijoita vai isis terroristeja noiden wannabee Leninien leipomosta.


      • NappiSuoritusSinulta

        Heräsit sitten muutaman kuukauden päästä melkein maksalaatikkoosi tukehtuneena? Vai senkö verran meni aikaa, että sait nohevana kynäniekkana iskettyä täyslaidallisen takaisin? Kyllä nyt oli sellainen vastaisku, että meni varmasti jauhot suuhun kaikilla, jotka on ikinä edes pahasti katsoneet tai ajatelleet ilmajokisista tyhjänjauhajista.


      • SinäTyhjänjauhaja
        NappiSuoritusSinulta kirjoitti:

        Heräsit sitten muutaman kuukauden päästä melkein maksalaatikkoosi tukehtuneena? Vai senkö verran meni aikaa, että sait nohevana kynäniekkana iskettyä täyslaidallisen takaisin? Kyllä nyt oli sellainen vastaisku, että meni varmasti jauhot suuhun kaikilla, jotka on ikinä edes pahasti katsoneet tai ajatelleet ilmajokisista tyhjänjauhajista.

        Sinä heräsit vielä nohevampana 1h ja 49min viestistä, onko päivystyshuki palstalla?
        Vai kykitkö täällä muuten vaan silmät tapilla ?
        Muista nyt tarkkailla verhojen raosta mitä naapurit väsää :)


    • Maailmajoki

      Ilmajoen agenda on saada kaikki lopettamaan paini paitsi ilmajokiset, hyvin etenee suunnitelmien mukaan tähän asti.

      Sitten on kivaa kun vain ilmajokisia on kisoissa.

    • Urpotliikenteessä

      Vittu te olette urpoja

    • MiestenKisat

      Suomi-Cup -osakilpailu on myös lokakuussa

      • junttaruntta

        Entä sitten? Tylsääkin tylsempiä kisoja. Kreko vaan on ihan perseestä.


    • plöröpaini

      vieläkö ne pökkelöt nojailee?

      • väsykisat

        Nukahtivat, kaatuivat ja selättivät itsensä. Yleisöä 7, jotka kaikki huoltajia tai kotiväkeä.


    • Ilmanmuutanäin

      No. 90-luvun puolivälissä esim. juniorien sm-kisoissa oli yli 300 painijaa, nyt alle sata. Eli kyllä, taso on laskennut kautta rantain.

      • 80-80

        Puhe oli suomi-cupista, eikä mistään junnujen sm-kisoista. Oikoluku ja luetun ymmärtäminen kunniaan!!!!!


      • jajanni

        Missä juniorien SM-kisoissa on ollut yli 300 osallistujaa. Painiliiton tilastoista juuri tuon vuoden tiedot puuttuvat.


      • öööööp

        1977 jälkeen junnuja on ollu v1985 kreko 178 ja vp 149. -90 luvulla paras vuosi on -95 kr 178 ja vp 149. aika kultaa muistot.....


    • torsocup

      torsocup heti alkujaan...summa summarum sanoi puheenjohtaja kun toim.johtaja ulkomailla lenteli

    • ihmetystäherättää

      Onko paini sellainen itkupillien laji, kuin tämä palsta antaa ymmärtä'? kaikesta vaan valitetaan ja koskaan ei mitään positiivista.

      • Nqminä

        Täällä kommentoivat vain pikkupainijoiden isit. Siksi valitus.


      • op-koski

        Niinhän se taitaa olla. Katkerat isit etenkin, koska omat urheilu-urat ovat päättyneet ennen kuin koskaan alkoivatkaan.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi persuilla ei ole firmoja?

      Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?
      Maailman menoa
      82
      7066
    2. Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015

      Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit
      Maailman menoa
      26
      7033
    3. Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan

      Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k
      Maailman menoa
      106
      6143
    4. Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä

      Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?
      Maailman menoa
      45
      5394
    5. Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?

      Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik
      Maailman menoa
      84
      5218
    6. Demarikultin uhri kertoo

      Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa
      Maailman menoa
      60
      5163
    7. Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?

      Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus
      Maailman menoa
      40
      5088
    8. Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi

      Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset
      Maailman menoa
      27
      4575
    9. Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä

      "Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv
      Maailman menoa
      16
      3417
    10. Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto

      vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html
      Maailman menoa
      300
      3360
    Aihe