Työnteon kannattamattomaksi tekevän asumistuen voisi liittää toimeentulotukeen asioiden yksinkertaistamiseksi ja byrokratian pienentämiseksi.
Asumistuki pitää poistaa
nfnuogrvnonoi
1364
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 13
Vanhimmat
Kuule kun tehdas lopettaa se ei oo työläisten vika . Moni joutuu myymään asuntonsa muuttamaan vuokralle . Toiset on tehnyt konkurssin menettäneet yrityksensä . Joillakin on avioerossa menetetyt varat talot. Joillakin on kuoleman johdosta leskeksi jäänyt yksinhuoltaja vuokralla . Joitakin on minimipalkkaisia 700-1200€ kuussa vuokralla 800-900€ kk yksiökaksio ÄLÄ HELVETIS VIITTI SORTAA IHMISIÄ MISSÄ ITSE OLET ESIM. JOS SAIRASTUT TAI TEET KONKAN TAI TULET VANHUKSEKSI . ÄLÄ IHMEESSÄ KÄY KÖYHIEN PÄÄLLE MYÖS LAPSET KÄRSII KÖYHYYDESTÄ . PUUTTEESSA ELÄVILLÄ IKINÄ MITÄÄN KUNNOLLISTA. ON LAPSIA JOTKA ELÄÄ KOULURUUALLA MUUTA EI. ORPOLAPSIA OPISKELIJOITA VAMMAISIA VANHUKSIA ei edes kunnon ruokaa . Kyllä olet varmaan perkeleeltä luonteesi perinyt. Jeesus ainakin käskee huolehtia heikoista ja köyhistä .
Äläs nyt ymmärrä väärin. Asumistukea maksetaan Suomessa liki kaksi miljardia euroa vuodessa.
Nyt tukea maksetaan valtavan suuriin, itse asiassa lähiöiden suurimpiin, kalleimpiin ja uusimpiin vuokra-asuntoihin joissa asuvat toimeentulotuen ja muun tukiviidakon kustanuksella elävät, kun samaan aikaan työläiset joutuvat tyytymään niihin kaikkein halvimpiin, pienimpiin ja vanhimpiin asuntoihin koska mm. asumistuet ovat nostaneet vuokrat niin ylös ettei tavallisilla palkansaajilla ole varaa muuhun. Aina kun asumistuen määrää on nostettu ovat vuokranantajat ja osakkeiden omistajat nostaneet vuokrien hintaa. Tässä kilpajuoksussa ovat äärimaltillisiin palkkaratkaisuihin tyytyneet ja tukien ulkopuolelle jääneet työläiset jääneet jalkoihin. Työläisillä menee kohtuuttoman iso osa palkasta vuokramenoihin.
On huutava vääryys että ne jotka maksavat tämän kaikein joutuvat asumaan huomattavasti vaatimattomammin kuin ne jotka elävät erillaisten tukien varassa, vai kuinka?
Ei kai tässä muusta ole kyse kuin tukien kohtuullisestamista. Asumistuista voisi varmasti leikata jonkin verran pois sillä tukien varaan tippuneille pitäisi riittää saman tasoinen asunto kuin mihin tukien ulkopuolelle jääneillä työläisilläkin on varaa.
Toisaalta on muistettava sekin että jo nyt eletään velaksi ja velkaa otetaan aina vain lisää. Ei kai ole oikein sekään että lapsemme ja lasten lapsemme joutuvat maksamaan tukien varassa elävien epäreiluja ja ylisuuria asumistukia koska selvää on että vähempikin varmasti riittäisi, ainakin joissain tapauksissa.
Neuvostoliiton aikaiset (ja tapaiset) kannustinloukut ovat pesiytyneet hyvinvointivaltion ytimeen ja lahottavat sitä sisältäpäin. Olisi äärimmäisen tärkeää että voisimme puuttua ja purkaa tällaisen järjettömyyden itse, ennen kuin sen tulevat tekemään velkojat jotka epäilemättä suhtautuvat tällaisiin asioihin huomattavasti kylmemmin kuin maan omat vaikuttajat.
Tämän päivän huono-osainen ei ole tukiviidakon varjoissa köllöttelevä vakaumuksellinen työstäkieltäytyjä. Tämän päivän huono-osainen on tukien ulkopuolelle jäävä, pienipalkkaisessa työssä raatava duunari jonka selkään ovat tarttuneet monen kirjavat iilmadot jotka vievät palkasta niin suuren osuuden ettei työläiselle jää itselleen oikein mitään muuta kuin pidennettyä työpäivää.
Siinä missä työläinen kulkee pyrällä töihin säästääkseen työmatkakustanuksissa että saisi ostettua viikonloppuna tuleville lapsilleen juustoa leivän päälle, kulkee vakaumuksellinen työstäkieltäytyjä uudenkarhealla ja ilmastoidulla Mersullaan sosiaalihuoltoon niin että kultaiset korvakorut vaan kilkattavat!
Lopetetaan omistusasujien korkotuki ja se vuokratukeen!
Suomi on täynnä erillaisia peräkkäisiä, päälekkäisiä ja limittäisiä tukia jotka vääristävät kilpailua ja epäoikeudenmukaistavat yhteiskuntaa.
Velkaantumisen vauhti kiihtyy. Yhteen laskettu lainapotti ylittää 100 miljardia euroa.
Suomi on vero- ja velkahelvetti, jossa valtaa pitää eniten tukia ja vähiten leikkauksia lupaava puolue.
Suomeen pitäisi perustaa virkamieshallitus jolle taattaisi työrauha. Suomen tukiviidakko olisi suuren päivityksen tarpeessa jotta se voisi vastata tämän päivän taloudellista tilannettamme.
Ylisuuria asumistukia puolustavat ne kauppakamarinulikat jotka hyötyvät tämänkaltaisesta rengaskorptiosta jossa yhteiskunnan varoja kierrätetään häikäilemättömästi avun tarvitsijoiden kautta omiin taskuihin. Toisaalta yltiöpäisiä asumistukia kannattavat myös ne populistien opetuslapset jotka eivät ymmärrä sellaisia realiteettejä kuin rahan loppuminen. Eli tyhjästä on paha nyhjästä.. .
Mites nää mamutuselätti miljardit? Mistä pois?
Luuletko että asumistuki ja esim. Suomeen tulleet maahanmuuttajat eivät liity millään tavoin yhteen? Eikö maahanmuuttajille myönnetä yhtään asumistukea?
Asumistukijärjestelmä ja valtion takaamat elatusmaksut liittyvät hyvinkin maahanmuuttopolitiikkaan ja tukirahoilla kikkailuun. Nykyinen sosiaalipolitiikka suorastaan yllyttää saajiaan rikolliseen tukikikkailuun koska valvonta on lähes mahdotonta ja kiinni jäädessä sanktiot ovat olemattomia lainsäädäntömme vuoksi joka suojelee petoksentekijää toimeentulotuen suojaosuuksillaan yms.
Kuinka+moni+laittomasti+maassa+lymyilevä+maahanmuuttaja+asuu+pariskunnan,+joka+on+kikkaillut+epätodellisen+"paperiavioeron"+jossa+tukien+varassa+lapsiperhe+muka+eroaa+ja+myös+toiselle+osapuolelle+osoitetaan+ilmainen+asunto+jonka+voi+vuokrata+edelleen+maahan+tulleille+laittomasti+maassa+oleskeleville+sukulaisille+ja+ystäville.+"Kirjaerolla"+voi+lapsiperhe+saavuttaa+myös+suuremmat+tulot,+koska+valtio+takaa+elatusmaksuja.+Eli+ero+kannattaa+Suomessa!+Saa+valtion+tai+kunnan+rahoittaman+ylimääräisen+asunnon+ja+kaiken+entisen+lisänä+tulee+vielä+valtion+takaamat+elatusmaksut..+.+Tukiviidakko+ei+pelkästään+yllytä,+se+melkein+pakottaa+saajansa+kikkailuun+millä+tuloihin+voi+saada+jopa+30%+korotus.
Hyvä että Suomen valtio, eli veroja maksavat työläiset ovat pakotettuja antamaan jättimäisiä elatusapurahoja 12 lapsiselle maahanmuuttajaperheelle joka on keksinyt kuinka lypsää valtiolta enemmän. Ei mikään ihme että mamuperheiden avioliitto-onni on alkanut rakoilemaan Suomeen tullessa. Selitys on siinä että erillään asuvat vanhemmat saavat enemmän! Noilla elatusapurahoilla voi rahoittaa vaikka terroristeja ulkomailla.
Melkein kaikista tuista on leikattu mutta vuokria nostavaan asumistukeen ei olla uskallettu tai haluttu kajota miltei lainkaan?