Tatamiajan hukkaa

Fkougjl

Vieläkin näkee judotreeneissä sellaisia alkujumppia, joissa juostaan ja punnerretaan. Onko vetäjiltä ideat hukassa vai koulutus kesken? On tuhat tapaa ottaa alkulämmöt lajinomaisesti ilman että tatamiaikaa hukataan turhaan. Mattodrillit, uchikomi, liikkumisharjoitteet ja suunnanvaihdot, kamppailulliset pelit... Hommiin vaan.

11

177

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ToisaaltaJaToisaalta

      Onko varmaa, että kaikki tekevät treenien ulkopuolella omia aerobisia ja voimatreenejä? Ja puhutko aktiivikilpailijoiden, perusharrastelijoiden vai yhteisistä treeneistä?

      • Tkrirfhjk

        Kyllä judollisilla pariharjoitteilla saa saman ja paremman voimatreenin ja aerobista treenin kuin juoksulla & jumpalla.


      • EiIhmeEttäTasoOnTämä

        Höpö höpö, varsinkin voimaharjoittelun suhteen, mutta myös aerobisen.


      • Okfgjjb

        Ei ihme että taso on tämä, jos aerobinen ja voimatreeni on judon alkujumpan varassa. Ja jos se vedetään niin kovaa että sillä on vaikutusta, ei taitolajin hienomotoriikan oppiminen taida enää onnistua.


      • Kynäkaulakuntoilija

        Niinpä. Katsokaa mitkä ovat maajoukkuetasoiselle judokalle suositellut voimatasot eri voimailuliikkeissä (googlella löytynevät, mahd. Kihun sivuilta tms.). Hattu pois päästä niille, jotka moisiin pystyvät pelkillä judotreeneillä, edes steroidien avulla. Mutta jos joltain onnistuu, niin pankaa tähän perään oma painonne ja niitä tuloksia penkki, jalkakyykky, mave, rive jne... (kai nuo tulokset voi käväistä testaamassa, vaikka ko. liikkeitä ei treenaisikaan?)

        Painotukset kamppailulajeissa vaihtelevat jonkin verran lihasryhmäkohtaisesti, mutta muistikuvani mukaan judossa korkeimmat, krekossa sitten, vapaapainissa tämän jälkeen (ja kahdessa jälkimmäisessä erona luonnollisesti krekon ylävartalovoimavaatimukset suhteessa suurempia, vapaassa jalkojen).

        Enpä muista löytyikö pystylajeja kuten amatöörinyrkkeily, thainyrkkeily, potkunyrkkeily, TKD ja WKF-karate, mutta näissä luonnollisesti alhaisemmat kuin painilajeissa. Painotuseroja oli myös räjähtävän/pikavoiman ja voimakestävyyden suhteen.

        Huippu-urheilu tai huipulle tähtäävä urheilu on vähän eri asia kuin käydä vain tiheästi judotreeneissä...


    • Rippuumistäroikkuu

      Varsinkin, jos vetäjä ulkolainen huippu tai kotimainen Sensei

    • Neiladamsjudo

      Neil Adams kirjoitti alkuviikosta blogissaan, että joka treenillä on oltava teema ja tavoite. Ja että alkujumppa jo tehdään sellaiseksi, etyä se tukee ja virittää teemaa. Jos ei ole ideaa, aina voi juosta ja punnertaa.

      • Kylläulkomaillaosataan

        Niin, näinhän se kun NA sen kertoo blogissa niin hienoa ja totta, mutta kun meillä on valmentajia, jotka tekee sen ihan käytännössä....


      • Josvaaneijaksa

        Se vain hämmästyttää kun vieläkin on valmentajia, jotka ei tee käytännössä.


    • judo_vs_jumppa

      40 min kuperkeikkoja, 3 min ohjattua tekniikkaa, kokeillaan 2 min, taas 3 min ohjattua tekniikkaa, jota "kokeillaan" 2-3, min, sitten 2-3 randoria ja niiden päälle 15 min venyttelyä. Valitettavan yleistä.

      • Voittajan_treenit

        Parhaat treenit siinä juuri listasit! Tuon jälkeen suihkuun ja kotiin hyvillä mielin!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persujen kannatusromahdus ilahduttaa

      Siin' ei hyvä häviä. Luotto parempaan tulevasuuteen alkaa taas palautua.
      Maailman menoa
      216
      4897
    2. Silmienvääntelijä-persut pääsivät Japanissa sarjakuvaan

      Torille! https://www.hs.fi/kulttuuri/art-2000011943173.html
      Maailman menoa
      24
      4038
    3. Avopuoliso, mies-/naisystävä vai mikä?

      Kävin eilen irl keskustelun, joka jätti minut pohtimaan seuraavaa ... millä nimityksellä kutsua henkilöä, jonka kanssa o
      Ikävä
      234
      3835
    4. Huvittava ilmiö: Vasemmistolaiset uskoo sokeasti SDP:n parantavan heidän

      elämäänsä, jos demarit johtaa seuraavaa hallitusta (Kyse on siis palstan vasemmistolaisista) Totuus on toinen, nimittäi
      Maailman menoa
      135
      3077
    5. Pitkän päivän ilta

      Tarina elämättömästä miehestä, jonka elämän täytti velvollisuudentunto. Pikkutarkka, huolellinen, hyvällä katsottu, miel
      Ikävä
      158
      3044
    6. Riikka ohoi! Saksa alensi bensaveroa, missä euron bensa?

      Perussuomalaisten yksi vaalilupauksista oli euron bensiini suomalaisille autoilijoille. Ei ole näkynyt. Jopa vasemmis
      Maailman menoa
      64
      2960
    7. Miksi Kuhmolaiset on niin nyrpeä ilmeisiä?

      Miksi suurin osa (ei onneksi kaikki) on niin typääntyneen näkösiä elämäänsä? Tuijotetaan toisia pahansuopaisesti ja kat
      Kuhmo
      16
      2701
    8. Tulipalo rivitalossa, tuhoutuu täysin

      Kainuun pelastuslaitos sai hieman puolenyön jälkeen maanantaina ilmoituksen rivitalon huoneistossa syttyneestä tulipalos
      Puolanka
      67
      2585
    9. Kyllä, maata ei halua puolustaa nimenomaan punavihreän puolen edustajat

      "Esimerkiksi maanpuolustushenki on keskimääräistä alempana naisten, arvoliberaalien, heikossa taloustilanteessa olevien
      Maailman menoa
      85
      2355
    10. En selvinnyt ilman naarmuja

      Vaikka ehkä kuvittelin sen olevan ilmoitusluonteinen asia, jonka jälkeen kaikki palaa entiselleen ja ilma puhdistuu. Naa
      Ikävä
      13
      2155
    Aihe