Vieläkin näkee judotreeneissä sellaisia alkujumppia, joissa juostaan ja punnerretaan. Onko vetäjiltä ideat hukassa vai koulutus kesken? On tuhat tapaa ottaa alkulämmöt lajinomaisesti ilman että tatamiaikaa hukataan turhaan. Mattodrillit, uchikomi, liikkumisharjoitteet ja suunnanvaihdot, kamppailulliset pelit... Hommiin vaan.
Tatamiajan hukkaa
11
170
Vastaukset
- ToisaaltaJaToisaalta
Onko varmaa, että kaikki tekevät treenien ulkopuolella omia aerobisia ja voimatreenejä? Ja puhutko aktiivikilpailijoiden, perusharrastelijoiden vai yhteisistä treeneistä?
- Tkrirfhjk
Kyllä judollisilla pariharjoitteilla saa saman ja paremman voimatreenin ja aerobista treenin kuin juoksulla & jumpalla.
- EiIhmeEttäTasoOnTämä
Höpö höpö, varsinkin voimaharjoittelun suhteen, mutta myös aerobisen.
- Okfgjjb
Ei ihme että taso on tämä, jos aerobinen ja voimatreeni on judon alkujumpan varassa. Ja jos se vedetään niin kovaa että sillä on vaikutusta, ei taitolajin hienomotoriikan oppiminen taida enää onnistua.
- Kynäkaulakuntoilija
Niinpä. Katsokaa mitkä ovat maajoukkuetasoiselle judokalle suositellut voimatasot eri voimailuliikkeissä (googlella löytynevät, mahd. Kihun sivuilta tms.). Hattu pois päästä niille, jotka moisiin pystyvät pelkillä judotreeneillä, edes steroidien avulla. Mutta jos joltain onnistuu, niin pankaa tähän perään oma painonne ja niitä tuloksia penkki, jalkakyykky, mave, rive jne... (kai nuo tulokset voi käväistä testaamassa, vaikka ko. liikkeitä ei treenaisikaan?)
Painotukset kamppailulajeissa vaihtelevat jonkin verran lihasryhmäkohtaisesti, mutta muistikuvani mukaan judossa korkeimmat, krekossa sitten, vapaapainissa tämän jälkeen (ja kahdessa jälkimmäisessä erona luonnollisesti krekon ylävartalovoimavaatimukset suhteessa suurempia, vapaassa jalkojen).
Enpä muista löytyikö pystylajeja kuten amatöörinyrkkeily, thainyrkkeily, potkunyrkkeily, TKD ja WKF-karate, mutta näissä luonnollisesti alhaisemmat kuin painilajeissa. Painotuseroja oli myös räjähtävän/pikavoiman ja voimakestävyyden suhteen.
Huippu-urheilu tai huipulle tähtäävä urheilu on vähän eri asia kuin käydä vain tiheästi judotreeneissä...
- Rippuumistäroikkuu
Varsinkin, jos vetäjä ulkolainen huippu tai kotimainen Sensei
- Neiladamsjudo
Neil Adams kirjoitti alkuviikosta blogissaan, että joka treenillä on oltava teema ja tavoite. Ja että alkujumppa jo tehdään sellaiseksi, etyä se tukee ja virittää teemaa. Jos ei ole ideaa, aina voi juosta ja punnertaa.
- Kylläulkomaillaosataan
Niin, näinhän se kun NA sen kertoo blogissa niin hienoa ja totta, mutta kun meillä on valmentajia, jotka tekee sen ihan käytännössä....
- Josvaaneijaksa
Se vain hämmästyttää kun vieläkin on valmentajia, jotka ei tee käytännössä.
- judo_vs_jumppa
40 min kuperkeikkoja, 3 min ohjattua tekniikkaa, kokeillaan 2 min, taas 3 min ohjattua tekniikkaa, jota "kokeillaan" 2-3, min, sitten 2-3 randoria ja niiden päälle 15 min venyttelyä. Valitettavan yleistä.
- Voittajan_treenit
Parhaat treenit siinä juuri listasit! Tuon jälkeen suihkuun ja kotiin hyvillä mielin!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
"Miko Bergbom, miksi euron bensa maksaa kaksi euroa?"
Valtakunnan suurin kaupallinen porvarimediakin kyselee nyt miksi perussuomalaisset ovat rikkoneet tärkeimmän vaalilupauk2837454SDP: "On hyvä että bensiinin hinta nousee"
Suurin oppositiopuolue SDP on mielissään siitä, että bensan hinta nousee suomalaisille. https://www.iltalehti.fi/polit2823937Mistä ihmeestä sitä viirasi?
Oliko tuo Timo Kalima hyvä silmälääkäri? Mikähän hänen silmiinsä osui kun piti mennä tuollaista tekemään. Kaikki näytti483850"Mieheksi ja naiseksi hän heidät loi."
Räsäsen tuomio on iso harppaus woke-valtioksi. – Tässä maassa on nyt selvästi kiellettyjä sanoja ja ajatusrikoksia. –2952749Ranskan vasemmistojohtaja: "Kyllä, meneillään on suuri väestönvaihto!"
Ranskan vasemmistojohtaja Jean-Luc Mélenchon järkytti myöntämällä avoimesti sen, mitä tiedotusvälineet ovat pitkään pitä642193Valion maitotehtaalla kapina
Ilmastonmuutoksesta, eläinten hyvinvoinnista ja ympäristön saastumisesta huolestuneet eläinkapinalliset estävät panssa362128Outoa toimintaa Tuhannen taalan yrittäjällä
Ihmiset ympäri Suomen on kyselleet, että miksi tämä yrittäjä hoitaa ilkivalta-asiaa netissä kun se kuuluisi poliisille.1392084SDP haluaa tappaa maaseudun - bensan hinta mahdollisimman korkealle
Maaseudulla auto on välttämätön asia, ja lähes kaikilla on bensa-autot. Kuinka tyhmä pitää olla jos äänestää demareita?1611998Partamies hoi!
En aio häiritä jos on mukavampi olla hiljaa tai jos siellä kaukana sinun paikkakunnalla on jo joku hoito. Miten olisi re451996Päivän Riikka: polttoöljyn hinta räjähti
Näyttää tuo putinismi ilmenevän persuissa myös Suomen yrittäjien kampittamisena. Polttoöljy on se katalyytti, joka pitää171781