Vieläkin näkee judotreeneissä sellaisia alkujumppia, joissa juostaan ja punnerretaan. Onko vetäjiltä ideat hukassa vai koulutus kesken? On tuhat tapaa ottaa alkulämmöt lajinomaisesti ilman että tatamiaikaa hukataan turhaan. Mattodrillit, uchikomi, liikkumisharjoitteet ja suunnanvaihdot, kamppailulliset pelit... Hommiin vaan.
Tatamiajan hukkaa
11
163
Vastaukset
- ToisaaltaJaToisaalta
Onko varmaa, että kaikki tekevät treenien ulkopuolella omia aerobisia ja voimatreenejä? Ja puhutko aktiivikilpailijoiden, perusharrastelijoiden vai yhteisistä treeneistä?
- Tkrirfhjk
Kyllä judollisilla pariharjoitteilla saa saman ja paremman voimatreenin ja aerobista treenin kuin juoksulla & jumpalla.
- EiIhmeEttäTasoOnTämä
Höpö höpö, varsinkin voimaharjoittelun suhteen, mutta myös aerobisen.
- Okfgjjb
Ei ihme että taso on tämä, jos aerobinen ja voimatreeni on judon alkujumpan varassa. Ja jos se vedetään niin kovaa että sillä on vaikutusta, ei taitolajin hienomotoriikan oppiminen taida enää onnistua.
- Kynäkaulakuntoilija
Niinpä. Katsokaa mitkä ovat maajoukkuetasoiselle judokalle suositellut voimatasot eri voimailuliikkeissä (googlella löytynevät, mahd. Kihun sivuilta tms.). Hattu pois päästä niille, jotka moisiin pystyvät pelkillä judotreeneillä, edes steroidien avulla. Mutta jos joltain onnistuu, niin pankaa tähän perään oma painonne ja niitä tuloksia penkki, jalkakyykky, mave, rive jne... (kai nuo tulokset voi käväistä testaamassa, vaikka ko. liikkeitä ei treenaisikaan?)
Painotukset kamppailulajeissa vaihtelevat jonkin verran lihasryhmäkohtaisesti, mutta muistikuvani mukaan judossa korkeimmat, krekossa sitten, vapaapainissa tämän jälkeen (ja kahdessa jälkimmäisessä erona luonnollisesti krekon ylävartalovoimavaatimukset suhteessa suurempia, vapaassa jalkojen).
Enpä muista löytyikö pystylajeja kuten amatöörinyrkkeily, thainyrkkeily, potkunyrkkeily, TKD ja WKF-karate, mutta näissä luonnollisesti alhaisemmat kuin painilajeissa. Painotuseroja oli myös räjähtävän/pikavoiman ja voimakestävyyden suhteen.
Huippu-urheilu tai huipulle tähtäävä urheilu on vähän eri asia kuin käydä vain tiheästi judotreeneissä...
- Rippuumistäroikkuu
Varsinkin, jos vetäjä ulkolainen huippu tai kotimainen Sensei
- Neiladamsjudo
Neil Adams kirjoitti alkuviikosta blogissaan, että joka treenillä on oltava teema ja tavoite. Ja että alkujumppa jo tehdään sellaiseksi, etyä se tukee ja virittää teemaa. Jos ei ole ideaa, aina voi juosta ja punnertaa.
- Kylläulkomaillaosataan
Niin, näinhän se kun NA sen kertoo blogissa niin hienoa ja totta, mutta kun meillä on valmentajia, jotka tekee sen ihan käytännössä....
- Josvaaneijaksa
Se vain hämmästyttää kun vieläkin on valmentajia, jotka ei tee käytännössä.
- judo_vs_jumppa
40 min kuperkeikkoja, 3 min ohjattua tekniikkaa, kokeillaan 2 min, taas 3 min ohjattua tekniikkaa, jota "kokeillaan" 2-3, min, sitten 2-3 randoria ja niiden päälle 15 min venyttelyä. Valitettavan yleistä.
- Voittajan_treenit
Parhaat treenit siinä juuri listasit! Tuon jälkeen suihkuun ja kotiin hyvillä mielin!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Päivän Sanna: Suomi maailman onnellisin maa
Sanna muutti Suomen maailman onnellisimmaksi maaksi. Hänen pyyteetön työnsä maailmalla tuottaa edelleen tulosta.1423941Taisi kolahtaa....
Joku kysyi, että miksi S24 sallii kirjoittelun tänne venäläisiltä alustoilta, juttu poistui. Täällähän tosiaan välillä382605Moni islamilainen maa on jo kieltänyt burkat ja nigabit
mm. Marokko, Tunisia ja Turkki. Miksi he ovat sen tehneet? No perusteet ovat selkeät ja yhteneväiset: turvallisuus, yhte551972Vain puolet SDP:n kannattajista luottaa puoluejohtoon häirintäkohussa
Ja SDP on ilmoittanut, että ainoa rangaistus häirintään syyllistyneille kansanedustajille on puhuttelu - aina sama. Eli771864Suomi edelleen maailman onnellisin maa
Olemme hyvällä tiellä. Laitetaan nyt talous kuntoon.2041732- 721045
Kyllä mies pakit kestää
Herranen aina nyt poijat! 😃 Jos pelkäätte pakkeja noin paljon niin hamekangasta hakemaan. Oon ite saanut useammatkin n211042Milloin olit onnellinen? Miksi?
Mikä saa sinut onnelliseksi? Suomi on 9. kertaa maailman onnellisin maa. Kuulutko sinä onnellisten suomalaisten joukkoon139742- 61724
Anniina Valtonen odottaa - Sai 2-vuotiaalta lapseltaan napakan heiton!
Suosikkimeteorologi Anniina Valtonen elää uutta vaihetta elämässään. Hän on kertonut odottavansa toista lasta. Valtonen22722