Paketin lähettäminen ulkomaille?

Flowerxpanda

Hei. En ole koskaan itse lähettänyt paketteja minnekään... Vain kirjeitä Suomen sisällä. Lähettäisin ''Fani'' postia..tai noh ollaan me tavallaan jo kavereita. mutta siis San Jose, CA (Californiaan) paketin.
Ostan postista joko laatikon tai sellaisen ruskean ison kirjekuoren missä on kuplamuovia sisällä. Lähetän hänelle Suomalasita karkkia.

Mutta ongelma/kysymys on siinä että:
Mitä siihen pakettiin pitää tiedoiksi laittaa? (Postimerkit, priority, yms. jutut...)

Jos mä vien sen paketin Postiin mitä mää siinä kassalla sanon :D..?

Paljonko sen postin lähettäminen maksaa ?

En halua laittaa siihen pakettiin mitään omia tietoja
(Tiedän kyllä että jos en laita omia tietoja niin jos paketti ei pääse perille niin se jää sitten postiin koska ei ole minun tietoja niin ne ei tiedä kenelle lähettää takaisin.)
Olen nähnyt videoita kun ihmiset avaa paketteja ja ihmettelee kun ei ole lähettäjän tietoja.
Voiko ne postissa kysellä asiasta kun ei ole minun tietoja? (Vihaan selitellä ihmislle asioita kun oon niin akward :'D )

Kiitos avusta!

6

8054

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 88.99

      "Mitä siihen pakettiin pitää tiedoiksi laittaa?"
      Vastaanottajan nimi ja osoite.

      "Jos mä vien sen paketin Postiin mitä mää siinä kassalla sanon :D..?"
      Sano: "Saisinko tähän postimerkit?" Virkailija punnitsee paketin ja saattaa kysyä haluatko lähettää sen lentopostissa vai laivalla. Sen jälkeen hän ilmoittaa postimerkkien hinnan ja luultavasti liimaa ne itse pakettiin ja heittää sen lähtevien lähetysten laatikkoon takanaan.

      "Paljonko sen postin lähettäminen maksaa ?"
      Mahdotonta kenenkään tietää. Riippu paketin painosta. Katso postin nettisivuilta hinnastosta.

      • Edistystä-tapahtunut

        Omien kokemusteni mukaan ei ole mahdollista lähettää ulkomaille pakettia jossa vastaanottajan nimi ja osoite on suoraan paketin päällä. Osoitekortti on pakollinen. Osoitekortissa on joko Priority- tai EMS-tunnus, riippuen siitä millaisesta paketista on kyse.

        Osoitekorttiin tulee sekä lähettäjän että vastaanottajan nimi ja osoite. Kukaanhan ei tietenkään tarkista ovatko lähettäjän tiedot oikeita vai keksittyjä.

        Mitään "lentopostissa vai laivalla" juttuja ei tietenkään kysytä; vaihtoehdot ovat pikapaketti tai postipaketti. Siinä kaikki.

        Niin ja postivirkailija ei tietenkään liimaile mitään postimerkkejä pakettiin vaan maksulipuketarran jonka hän saa koneelta.

        Olet tainnut viimeksi lähettää paketin ulkomaille joskus 20 vuotta sitten?


      • Flowerxpanda

        @88.99 Kiitos paljon avusta!

        ''Saisinko tähän postimerkit?'' Minulla on kotona niitä?(Basic posti merkkejä ja priority tarroja) vai onko se joku ihan eri kun
        lähettää ulkomaille?


      • Flowerxpanda
        Edistystä-tapahtunut kirjoitti:

        Omien kokemusteni mukaan ei ole mahdollista lähettää ulkomaille pakettia jossa vastaanottajan nimi ja osoite on suoraan paketin päällä. Osoitekortti on pakollinen. Osoitekortissa on joko Priority- tai EMS-tunnus, riippuen siitä millaisesta paketista on kyse.

        Osoitekorttiin tulee sekä lähettäjän että vastaanottajan nimi ja osoite. Kukaanhan ei tietenkään tarkista ovatko lähettäjän tiedot oikeita vai keksittyjä.

        Mitään "lentopostissa vai laivalla" juttuja ei tietenkään kysytä; vaihtoehdot ovat pikapaketti tai postipaketti. Siinä kaikki.

        Niin ja postivirkailija ei tietenkään liimaile mitään postimerkkejä pakettiin vaan maksulipuketarran jonka hän saa koneelta.

        Olet tainnut viimeksi lähettää paketin ulkomaille joskus 20 vuotta sitten?

        @Edistystä-tapahtunut Kiitos paljon!
        Ahaa osoite kortti...oon niitä nähnyt. Samalla kun ostan paketin mihin laitan karkit yms. voinko pyytää kotiin sen osoite kortin ja täyttää?

        ''pikapaketti tai postipaketti.'' Varmaan postissa selittää noitten eron :D? koska en oo varma ymmärränkö noi oikein


      • Ismo1118

    • anonyymi_qLz

      https://www.shipit.fi/

      Tuota palvelua käytin itsekin kun lähetin paketin Saksaan. Paketti vähän maitopurkkia pienempi, n 600 grammaa. Halvemmaksi tuli kuin posti, hinta n 15 eur.

      Jos ois menny maks 3 cm ja maks 500 grammaa, hinta ois ollu n 7 eur postin palvelun kautta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Työsuhdepyörän veroetu poistuu

      Hallituksen veropoliittisen Riihen uutisia: Mitä ilmeisimmin 1.1.2026 alkaen työsuhdepyörän kuukausiveloitus maksetaan
      Pyöräily
      48
      3130
    2. Ruumis kanavassa

      Mikä juttu eilen ollut poliisit palokunta ambulanssi ja ruumis auto sillalla. Tekikö itsemurhan
      Suomussalmi
      27
      2894
    3. Pieni nainen, paras nainen

      Näin se nyt vaan on. Mieheltä
      Ikävä
      121
      2326
    4. Onko tässä paljon lääkettä..

      Keski-ikäselle 43v Ketipinor 100mg Brintellix 10mg Venlafaxin 75mg Xanor 1mg Propral 40mg Xatral CR 10mg Esomepratsol 4
      Ikävä
      228
      1432
    5. Ei mitään menetettävää

      Arvostin ja kunnioitin sun tunteita. Menit nyt liian pitkälle. Mulla ei ole enää mitään menetettävää ja sä tulet sen huo
      Ikävä
      163
      1336
    6. Tapani Kiminkine n on ammuttu Helsingissä

      Kertoo poliisilähteet...
      Maailman menoa
      11
      1316
    7. Oi! Jorma Uotinen ja Helena Lindgren paljastivat yllätysuutisen: "Rakkaudella"

      Professori, tanssija, koreografi, Tanssii Tähtien Kanssa -tuomari Jorma Uotinen ja Suomen meikkitaiteen pioneeri, laulaj
      Suomalaiset julkkikset
      12
      1083
    8. Mitä sä ajattelet

      Musta tällä hetkellä? Onko vihaa, rakkautta vai halu vältellä jotta unohtaa
      Ikävä
      74
      989
    9. Pakko tulla tänne

      jälleen kertomaan kuinka mahtava ja ihmeellinen sekä parhaalla tavalla hämmentävä nainen olet. En ikinä tule kyllästymää
      Ikävä
      39
      922
    10. Riittäisi juoruakkoille puhumista tässä kylässä

      On mennyt mahottomaksi touhut. Taksi renki kuskaa akkaansa töihin lienekkö mitään lupaa yrittäjältä tähän touhuun. Kylän
      Hyrynsalmi
      13
      802
    Aihe