Persut ei hyväksy hallitusohjelmasta poikkeamista?

Peppupuolue on hokenut aivan paniikissa, että hallitusohjelmasta on pidettävä kiinni.

Silloin on hoettu tuota, kun Kokoomus on ehdottanut, että otettaisiin huomioon ympärillä olevan maailman muuttuminen ja kertyneet paremmat tiedot.

Soini pieraisi esimerkiksi lapsiperheitä koskevasta Kokoomuksen ehdotuksesta perua maksukorotukset, että hallitusohjelmassa on pysyttävä!

Samaan hengenvetoon Soini ja monialaministeri von Lindenstroff (vai mikä sen ruotsalaisen natsin nimi olikaan) ehdottavat, että poiketaanpa hallitusohjelmasta ja alennetaan eläkeikä 55 tai 60 vuoteen!

Eläkeiän alennus pitäisi kuitenkin Pullukan ja Läskipään mielestä kohdentaa vain puolueen äänestäjiin eli yli 55-vuotiaisiin työttömiin alkoholisteihin.

7

197

    Vastaukset 7

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • lausunnoista.päätellen

      Persut ovat sekaisin kuin seinäkello?

      • Jarppa_Käenpoika

        Sammunut seinäkellokin on useammin oikeassa kuin peruspersu.


    • ViherStalinisti

      Onko suomessa tosiaan yli puolimiljoonaa yli 55 vuotiasta työtöntä alkoholistia jotka äänestävät persuja.

      • voiko-olla

        Osa on varmaan nähnyt listarivit väh. kahtena tms. häiriötä tullut vaaleissa.


    • pulukansatuilut

      Soinilla pätkii? Paljon luvattiin ottaa mamuja hallitusohjelmassa? Salassa määrä nousikin rajattomaksi!

      • Meitä ei saa moittia, koska aina on kyse vanhojen puolueiden teoista.

        T:Soini


      • KiitosSoiniKiitos

        Maahanmuutto-ohjelma on perusstrippari Eerolan johdolla laadittu, joten siihen ei ole syytäkään puuttua. Maahanmuuton kymmenkertaistaminen oli persujen tavoitteena ja siihen päästiin. Näin helppoa se oli muuttaa maahanmuutto työperäiseksi.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Törkeä petosepäily Suomussalmella

      Uutisoi maikkari. Uhrin nimiin on nostettu pankkilainaa, hänet on saatu sijoittamaan hevosiin ja ostamaan autoja. Ei ta
      Suomussalmi
      53
      2520
    2. Vieläkö se tarjous

      On voimassa?
      Ikävä
      95
      1126
    3. Kysymys miehille ...

      Kertokaapas miehet, että miksi monille miehille on niin hirveän tärkeää määritellä mitä mies saa tehdä ja mitä ei ja mil
      Sinkut
      300
      1017
    4. Poliisi etälamautti, sitten pahoinpiteli

      Vaikeasti kehitysvammaisen niin vakavasti että kuoli pian sairaalassa. Ei osannut kehitysvammainen heti noudattaa polii
      Maailman menoa
      332
      975
    5. Itsensäpaljastelija

      Mikä juttu tämä nyt on. Ulkomaalainen ahdistelee naisia simpsiöllä Ei pysty lukea Lapuansanomista juttua loppuun asti. O
      Lapua
      56
      928
    6. Ttp:llä kuontalot ojennukseen

      Ttp n yrittäjä ilmoitti facessa, että ttp: n tiloihin tulee lokakuun eka vkl parturi. Se tulee parturoimaan vähävaraiste
      Haapavesi
      77
      863
    7. Hyvää yötä.....M

      Miten me edettäs...............
      Ikävä
      69
      734
    8. Mikä sua vaivaa

      @?
      Ikävä
      90
      695
    9. Mies, olen pahoillani kun olen kuvitellut

      Että pitäisit minusta. En sitä mistään tähdistä kuitenkaan lukenut, mulle vaan tuli jostain semmoinen tunne, kun itse ty
      Ikävä
      63
      688
    10. Oot kaunis ja fiksu

      Ja pidän susta kovasti. Tiiäppä se.
      Ikävä
      33
      643
    Aihe