elinaikakerroin

piiloniisto

Tarkistin tulevan eläkkeeni määrän ja kuten arvasinkin netto tulee olemaan paljon pienempi kuin odotin/toivoin. Tietäjä tietänee onko tuo elinajankerroin jonkinlainen poliittinen päätös, eli täysin hatusta vedetty taulukko (mistä muuten sellainen löytyy). Vuonna -58 syntyneenä ja ilman työkatkoja kerroin niistää 40e/kk tulevasta eläkkeestäni ja siitä kertyy iso potti, mikäli luoja suo..Onko tuo eläkelaskuri kuinka tarkka ennuste?

6

272

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Elinaikakerroin on vanhuuseläkkeen määrään vaikuttava mekanismi, jonka tarkoituksena on pitää elinajan pitenemisestä johtuvat eläkekustannukset kurissa ja kannustaa jatkamaan työntekoa. Elinaikakerroin koskee vuonna 1948 ja sen jälkeen syntyneitä.

      Jos haluat säilyttää sen eläkkeen tason, jonka olisit ansainnut eläkeiän mukaisesti ilman elinaikakerrointa, sinun on työskenneltävä pidempään. Elinaikakerrointa ei siis voi poistaa, mutta sen vaikutusta voi lieventää.

      Kerroin lasketaan joka vuosi erikseen kullekin ikäluokalle 62 vuoden iässä. Kerroin määrittyy edellisten vuosien kuolevuustilastojen perusteella.

      Vuoden 2016 vahvistettu elinaikakerroin (0,96800) pienentää noin 3,2 prosenttia vuonna 1954 syntyneiden vuonna 2016 tai sen jälkeen alkavia työeläkelain mukaisia.

      Taulukko löytyy osoitteesta:
      https://www.tyoelakelakipalvelu.fi/telp-publishing/vepa/document.faces?document_id=308450

      Eläkelaskuri on suuntaa antava. Tarkka eläkkeen määrä voidaan laskea vasta, kun siirryt eläkkeelle.

    • Se on potaskaa ! . . . Jos Lipposen hallitus ei olisi poistanut oikeaa eläkeindeksiä, nyt ei olisi n.s. taitettua indeksiä. Työeläkeläiset saisivat n.s. oikean eläkkeen. Heillä olisi ostovoimaa enemmän ja kunnat ja valtio saisivat enemmän verorahoja !
      Eläkeyhtiöillä on rahaa maksaa kaikki eläkkeet, kun eivät sijoita kaikkia rahojaan "maailmalle". Samoin eläkeyhtiöiden johtajien ym. isokenkäisten palkat ovat kohtuuttomat ! ! !

      • fjji

        Olen niin samaa mieltä. Kiitos!


      • sossuperkeleet
        fjji kirjoitti:

        Olen niin samaa mieltä. Kiitos!

        Lipponen ja SDP, siinä on todellinen syy eläkeindeksin leikkaukseen jolla on ryöstetty satasia tavallisen palkansaajankin kuukausieläkkeestä!

        Nykyäänkin SDP on suurimpana jarruna ja täysin haluton korjaamaan tätä eläkeläisille tehtyä vääryyttä!

        Muistaisivatpa kaikki eläkeläisäänestäjät tämän ja rankaisisivat ylimielistä sossupuoluetta varsinaisella äänikadolla?


    • nivelet

      Elinaikakerroin on kohtuuton mittari työkyvyttömyyseläkettä hakevalle pitkäaikaissairaalle. Jos lääkärikunta ei anna hyvää ennustetta, ja he ovat sentään taudin asiantuntijoita, miksi työeläkeyhtiö ja Kela silmät sokkona kuvittelevat olevat kyvykkäämpiä ennustelijoita.
      Jokainen euro on tarpeen juuri sairauden hyvässä vaiheessa, silloin sen hallinta pysyy vielä raameissa jotenkuten ja potilas/työkyvytön pystyy elämään hieman paremmin. Samalla hoitojen/lääkkeiden saantimahdollisuus paranisi huomattavasti. Kenen etu on ajaa sairaat kalliin kuntatalouden hoidokeiksi?

    • kovaaonelämä

      Elinaikakertomet ovat sieltä ja syvältä, keksittyjä juttuja ettei tarvis mitään maksaa kenellekään. Tälläkurin saadaan eläkkeet mahdollisimman alas, köyhyys jatkuu ja ostovoimaa ei ole..

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      63
      4423
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      97
      3678
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      105
      3302
    4. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      68
      1883
    5. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      17
      1869
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      80
      1108
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      81
      793
    8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      104
      787
    9. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      44
      781
    10. Mikä homma?

      https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä
      Saarijärvi
      22
      754
    Aihe