Opiskelu Varkauden seudulla

opiskelu.varkaudessa

Ajattelin opiskella uuden ammatin. Onko ehdotuksia? Mitä koulutusmahdollisuuksia on Varkauden seudulla tai sen naapurikunnissa?

Mikä olisi sellainen ala, jolla olisi myös varmasti työpaikkoja Varkauden seudulla?

Toivon myös asiallisia kommentteja tähän, kiitos!

13

87

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kannispaska

      Myy persettä! Sillä alalla on aina duunia.

      • opiskelu.varkaudessa

        Onko pakko kommentoida jos ei ole mitään järkevää kommentoitavaa?


      • perse.varkaudessa

        Kommentihan on aivan järkevä,kyllä perseelle aina on kysyntää ja katteet on varmasti kohdallaan.


      • vinksvonks

        Kysyntä,ja kate riippuu siitä,kantaako sitä persettä mies,vai nainen. En ole myöskään kuullut et perseen käyttöä vois opiskella,ainakaan Varkaudessa.


    • Larssenn

      Kannattaa etsiä opiskelupaikka riittävän kaukaa Varkaudesta. Noista vastauksista näet, millaista tulosta Varkaudessa saadaan aikaan.

      • hässinussi

        Vastaukset on asiallisia,kysymys ei. Ei kai kukaan täysjärkinen kuvittele varmasti löytyvän työpaikkoja Varkauden seudulla.


    • Energiaako

      Kuopion annettiin kupata melkein kaikki jatko-opiskelumahdollisuudet tämän kylän nuorisolta. Amiksen tai lukion jälkeen on pakko lähteä muualle ja helpostihan sinne sitten jäädään. Tosi lyhytnäköistä asioiden hoitoa.

      Mutta eikös energiainsinöörin tutkinto vielä ole mahdollinen? Hyvälle tyypille luulisi löytyvän töitäkin.

    • energia.ala

      Energia-alalla luulisi tosiaan löytyvän töitä. Myös rakennusalalla tarvitaan jatkuvasti työvoimaa. Molempia voi opiskella Varkaudessa.

    • penispeku

      Työttömiä raksapenoja on jonoksi asti,alalle opiskelu on täysin turhaa.Perseen käyttöa ei voi opiskella missään mutta oma-aloitteinen harjoittelu kyllä kannattaa.

    • Melko suppeat mahdollisuudet opintoihin. Toisen asteen tutkinnoissa valittavana perinteiset hitsaajasta lähihoitajaan. Kolmannen asteen tutkintoja ei taida juuri energiatekniikkaa kummempaa olla, lukuunottamatta vuoden vaihteessa alkaneita kokeellisia sairaanhoitajaopintoja - nekin taitaa olla avoimen puolen opintoja ja siitä alkaako uusia ryhmiä jatkossa on täysi mysteeri.

      Kuopiossa sitten vara valita laidasta laitaan niin 2. että 3. asteen opintoja. Pieksämäellä Diakin puolesta sairaanhoitaja koulutusta. Siinäpä ne!

    • opiskelu.com

      Miksi kaupunki ei panosta opiskelumahdollisuuksiin? Nuoret siirtyvät opiskelemaan muihin paikkakuntiin ja yleensä jää sinne tielle tulematta Varkauteen takaisin.

      • Koulunsakäynyt

        Uuden saaminen on vaikeaa kun kuopiolaisten annettiin viedä kaikki pois. Idiootit, ei minkäänlaista kykyä nähdä tulevaisuuteen.


    • jepsulista

      onhan amkki

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kaksi vuotta

      Sitten mä ihastuin suhun päätä pahkaa, kun meillä klikkasi heti ekasta päivästä lähtien. Et varmasti tunne samoin ja tek
      Ikävä
      18
      4211
    2. Raamatun kiroukset ja uhkaukset osoittavat sen ihmisperäisyyden

      "Se sanotaan galatalaiskirjeessä, että jos joku levittää väärää evankeliumia: "...jos joku julistaa teille evankeliumia
      Hindulaisuus
      503
      2350
    3. Onko kenellekään muulle käynyt niin

      Että menetti tilaisuutensa? Kaivattu oli kuin tarjottimella, osoitti kiinnostusta vahvasti, silmät ja olemus täynnä rakk
      Ikävä
      142
      1871
    4. Onko hän elämäsi rakkaus?

      Itse olen sitä mieltä että kyllä se näin taitaa nyt olla
      Ikävä
      76
      1484
    5. Tekisin mitä vaan että

      Pääsisin eroon susta.
      Ikävä
      158
      1456
    6. Alahan tulla paikkaamaan tekojas

      Ja lopeta se piilossa oleminen. Olet vastuussa mun haavoista. Vien asian eteenpäin jos ei ala kuulumaan.
      Suhteet
      9
      1244
    7. Nainen, vaikka olen ja asun yksin

      Saan silti seksiä aina kun tahdon. :/
      Ikävä
      106
      737
    8. Olisitko maailmani?

      Ajattelen sinua ja pelkään välillä, että olenko antanut sinulle liikaa kannettavaksi. Olenko vaatinut sinulta aivan liik
      Ikävä
      34
      724
    9. Mies miten tämä

      Tilanne ratkaistaan?
      Ikävä
      27
      711
    10. Lähdetkö nainen joku päivä mun kanssa Anttilaan?

      Katsomaan sisustustarvikkeita ja sit mentäisiin matkatoimistoon katsomaan matkoja?
      Ikävä
      25
      691
    Aihe