Hometta kylpyhuoneessa

Homekauhu

Miten olette oireelleet homeisissa tiloissa?Asunut talossa reilu kolme vuotta, ennen olin täysin terve harvoin flunssaa tai muitakaan sairauksia, nyt kolmen vuoden aikana sairauskirjo on melkoinen. Meillä mahdollisesti kylpyhuone homeessa, katossa laikkua, seinien tiivisteet mustaa pilkkua täynnä ja muovimatto kohollaan. Tarkastukset alkamassa. Myös työpaikallani mahdollisesti edelleen hometta, korjaukset tehty ilman hyvää suojaa.

4

171

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • VakavaAsia

      Oireiden kirjo on valtava. Toisilla ihottumia, silmä-, korvaoireita, toisilla hengitystieoireilua, toisilla reumatyyppistä. Jos asutte vuokralla, muuttakaa pian pois! Homeille ei siedäty, pahimmillaan home vie terveyden ja omaisuuden. Ja kun elimistön kuormitus on täysi, alkaa oireilla ihan pienillekin määrille ilman epäpuhtauksia. Minulle on käynyt näin. Elämästä tulee äärettömän hankalaa. Moni saa lisätautina kemikaaliherkkyyden eli ei kestä enää juuri mitään hajusteita.

      Hanki lisätietoa mm. Homepakolaiset, sisäilmasta sairastuneet, Terve Sisäilma ry.

      • Homekauhu

        Kiitos paljon vastauksesta, oon tainnut käydäkin vierailemassa kyseisellä sivulla muistaakseni oireeni olivat aika lailla kaikki mitä listassa luki, tuntuu että on jatkuvasti sairaana, flunssaa ympäri vuoden, kuumeilu, satunnaista kutisevaa punaista ihottumaa naamassa mikä lähteekin yht. äkkiä pois. Työterveydessä kun olen käynyt niin ikinä ei löydy syytä näihin oireisiin ja jatkuviin ylähengitystietulehduksiin/ keuhkoputkentulehduksiin. Ens viikolla kylpyhuone tullaan kuntotarkastamaan, saaneen nähdä mitä sanovat. Viime kertoina kun oon soitellut ja valittanut täplistä niin sanovat että on mikrobilikaa, että hinkkaa pois, hinkattu on mutta putkahtavat taas esiin. Työpaikallani taas tunnutaan vähättelemään ja piilottamaan asia kokonaan.


    • kammiotakykardiaa

      Minulla ei ollut flunssaa,ei poskiontelotulehduksia,vaan kakistelua,silmän sidekalvon tulehdusta,nenänielun kuivumista,hampaiden vihlontaa,nenäverenvuotoa,sitten yht äkkiä pahat rytmihäiriöt,vaikkei ikinä ole ollut mitään sydänoireita.Meinasin kuolla,kaksi viikkoa olin sairaalassa,keuhkolääkäri kävi kyselemässä että onko kotona kosteusvaurio?En sitä silloin vielä tiennyt että oli,se selvisi vasta myöhemmin kun näsitä asioista alettiin puhua.Minulle asennettiin defiloiva tahdistin,ennenkuin päästivät sairaalasta,eivät oikein osanneet sanoa mikä oli,sydämessä oli mittavat seinämävauriot.Papereista luin että sydänsarkoidoosiepäily.Mikä,en ollut ikinä kuullutkaan!!Tietoa oli huonosti saatavilla silloin,Nyt sairaus on yleistynyt kun kosteusvaurioista on alettu puhua.Tuntematon tekijä laukaisee sen...toivottavsti tutkimustuloksia on pian saatavilla,itse kuulun tarkkailuryhmään.Jokainen ihminen reagoi erilailla,lääkärit hoitavat vain sairauksia,eivät tutki syyn aiheuttajaa.

      • Homekauhu

        Ikävä kuulla sun tapauksesta kun mennyt noin pahaksi :/ onneks ei kuitenkaan henki mennyt :o kauheeta ajatella miten pahaa home voi ihmiselle tehdä.. niin tosiaan oireet on yksilöllisiä. En itsekään oo kuullut tosta sairaudesta. Miten nykyään voit?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi et halua kaivattusi

      kanssa suhteeseen? Onko jokin syy vaikka rakastat häntä?
      Ikävä
      123
      1118
    2. 65
      1023
    3. Carunan hinnat

      Yks proffa vauuttaa, ettei Caruna voi noin vain nostaa hintoja koska suomen laki kieltää, toinen proffa sanoo että Carun
      Maailman menoa
      93
      793
    4. Koetko vielä et

      Olen elämäsi rakkaus?
      Ikävä
      77
      753
    5. Joko uskallat.

      Huomenna nähdään.
      Ikävä
      43
      692
    6. Kunnan päätie ja sen lähialueet

      Arvon hyrynsalmelaiset. Tätä palstaa on näin Ukkohallan mökkiläisena ihan viihteellistä lukea. Milloin teitä ahdistaa la
      Hyrynsalmi
      37
      665
    7. Oletko tullut siihen

      Tulokseen ettet saa minua
      Ikävä
      67
      614
    8. Mikä sun kaivatussa on se miksi ihastuit

      ja ikävöit? Eli se jokin asia, mikä aiheutti tunteen, että tuossa on sitä jotain? Meinasitko tehdä asialle jotain vai ka
      Ikävä
      22
      582
    9. Toimittajat ulkomailta saapuivat eilen vaskiviikoille

      Toimittajat lähtivät tutustumaan Lieksan yöelämään ja kultturitarjontaan. Kaikki yllättyivät kuinka aktiivista ja innoka
      Lieksa
      28
      576
    10. Mitä luulet

      Mitä luulet kaivattusi ajattelevan sonusta? Onko jotain mitä haluaisit oikaista hänelle?
      Ikävä
      37
      498
    Aihe