Voltti on taas seuraus pelkotilan 'realisoitumisesta', sen jälkeen kun säikähdys tapahtuu. Keskipakoisvoima aiheuttaa tämän paholaisen Pastorin vaistomaisen kaartoliikkeen taaksepäin ja koska ihmisen tasapainohermosto on autonominen, niin esim. notkeavartaloinen - kuten Kesitas, ei kaadu van hyppää ilmaan ja ehtii pyörähtää takavoltin seisoville jaloille ja sit huutaa HALLE LUJAA... EI OO PAKKO!!
Voltti perusteltu - kuoliaaksinauramisen vaara!
nauruun_kuolija
856
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Jahas eli tuollainen tuli mieleesi heti kun sait silmäsi auki!!??
mitä akkas sano kerrotko lisää?
Jussi jussi puuta nusasi
Hyväntahtoinen huumori (ei pahantahtoinen) on enempi kuin paikallaan näissä "kirjoituskekkereissä". Olemmehan saaneet siitä nauttiakin, ei sen puoleen.
häntä nyt heikiksi
vielä, missä vaiheessa volttia ehditään mulkaista kattorakenreita. Kiitos.
Tuossa alkuperäisessä versiossa se on näemmä kerrottu. Voltti on mulkoilun jälkivaihe, jossa pelko realisoituu fyysisesti. Jäykistyminen takakaareen , johtuen pelosta... etc.
häntäheikki katselemassa Torinon soviseurakentällä kun kempeleläinen pastori ilmsillaan aamuin illoin ja aina keskipäivän tietämissäkin heitt vauhdikaat voltit kentän laidasta laitaan? Siihen oli nyt ensimmäistä kertaa suviseurojen historiassa järjestetty epäuskoisille voltteilurata. Me jumalan lapset taputimmme niin kuin aina kun meille esitetään onnistuneita sirkushuveja.
Ja sitten oli se upottautumisallas myös lasten pesupaikan vieressä. Siellä likoili pari homoa - ainakin nuo kaksi - mutta oli siinä vartijoitakin, etteivät homot erehduksessä karkaisi lastenaltaaseen. Vettä ei kyllä vauihdettu neöjään päivään, joten se oli lopuksi aika limaista ja sameaa, joten ei varmuudella nähty pohjaan asti, että oliko joku jäänyt pysyvästi upoksiin. Luulen, että porilaiset ottivat sen altaan haltuunsa suviseurojen päätyttyä, ja jos sitä ei tyhjennetty, vaan siirrettiin vesineen ja mahdollisine raatoineen lavettiautolla suoraan Kirjurinluotoon, niin on siinä ensi kesäksi kempeleläiselle ja heinolalaisille lieni.
Vielä voltti niin kuollehetkin heräjääpi!