Vakuudet vuokratotille rakennettaessa?

tuleva_rakentaja

Kävimme neuvottelemassa vähän aikaa sitten rakennuslainasta. Virkailijan mukaan heti rakennusvaiheen alussa pitäisi olla täydet vakuudet koko kustannuksille (siis heti pitäisi olla 300 000 e edestä vakuuksia, jos aikoo rakentaa 300 000 e talon), samalla hän kuitenkin myös sanoi, että lainaa nostetaan vähitellen ja talon vakuusarvo kasvaa vähitellen valmiusasteen noustessa.

Tuossahan on selvä ristiriita: jos valmiusaste eli vakuuden arvo ja lainan määrä kummatkin kasvaa vähitellen, niin eikö ylimääräistä vakuutta pidä olla vain sen hetkisen lainan määrä miinus talon silloinen vakuusarvo? Tätä summaa on tietenkin vaikea etukäteen arvioida, mutta eihän se mitenkään voi olla 100 % lopullisesta summasta.

Kuinka suuret vakuudet teiltä on vaadittu vuokratontille rakennettaessa? Esim. 1/3 lopullisesta lainasummasta?

7

421

    Vastaukset 7

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tuleva-rakentaja

      Tarkennuksena siis, että edellinen asunto on tarkoitus myydä vasta lähellä talon valmistumista. Siksi siis omarahoitusosuus on 0, mutta asunnosta riittää vauuksia nykyisen asuntolainan ohella myös noin 25%:in tarvittavasta rakennuslainasta.

    • kiinnitykset

      Otetaanko vuokratonttiinkin kiinnitykset? Niitähän haetaan tietysti talon arvoa vastaava summa plus hiukan ylikin.

    • Saasnägä

      Älä hyvä ihminen vuokratonteille rakenna !! Myydessä huono asia !! Oma aina oma.. Mieti loppuun Saakka!

    • tuleva_rakentaja

      Vuokratontti on siis vanhempien, joka on tarkoitus myöhemmin lunastaa tai saada viimeistään sitten perinnönjaossa.

      Kiinnityksistä: Pankista ymmärsin, että vuokratontin vakuusarvo on heille 0. Valmistuvalle talolle voi hakea myös etukäteen kiinnityksiä, mutta niiden oikea arvo on tietysti suhteessa talon valmiusasteeseen.

      Mutta onko kenelläkään kokemuksia tarvittavista vakuuksista? Eilen varmistui, että niitä todellakin tarvitaan 100%.

      • Tallettaja-vain

        Hyvä että pankitkin alkavat vähitellen suojella itseään ja muita asiakkaitaan vaatimalla kunnon vakuudet. Keskeneräinen talo vuokratontilla ei ole kovin helppo huutokaupattava, jos rakentajalle sattuu tulemaan vaikeuksia.


    • 9-6

      Onko tontti lohkottu ja sille haettu lainhuuto vanhempien nimiin, vai laskennallinen lohkomaton osa vanhempien isompaa kiinteistöä?

    • Anonyymi00008

      Katsoin just yhden videon jossa tyyppi puheli rakentamisesta. Mun mielestä tuo vakuushan tarkoittaa sitä, että pankki on tutkinut asiakkaan, ja luvannut sovituilla ehdoilla lainan. En tiedä miten pankki osoittaa lainan annon jota asiakas voi käyttää rakentajalle vakuutena. Jos rakennuttajalla on oikeasti koko projektin rahoitus omalla rahalla, niin tuskin kukaan menee verkkopankin kanssa kirvesmiehelle todistamaan tlinsä limittiä. Pankkihan ei anna sadan pinnan lainaa, eikä urakoitsija tai talotehdas voi lähteä projektiin ali budjetoituun projektiin. Se pankin lupaus ja tutkimus on vähän niinkuin aina pakollinen. Jos itsellä olisi rahaa esim. 300000€ projektiin, niin en tiedä kannattaako sitäkään suoraan käteisenä laittaa projektiin vai onko fiksumpi ottaa laina edullisella korolla vaikka viideksi vuodeksi. Jos asiakkaalla on sadan pinnan takuu lainalle, niin pankki tuskin ottaa kovaa marginaalia.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä mieltä olet?

      Miehestä jolla ei ole yhtään kaveria, ei facebookissa eikä livenä ja hän harrasta ja tekee kaiken yksin. Onko vähän outo
      Ikävä
      166
      1815
    2. Muistakaa pojat tämä.

      Mies joka haluaa naisen, löytää keinon. Ei epäröi eikä hämmennä. Tekee kaiken eteenne.
      Ikävä
      154
      1340
    3. Muhun rakastuu kaikki naiset, mut mä en rakastu niihin

      Mun vaatimustaso on 10+ Mut mua tavottelee 7+ naiset
      Ikävä
      221
      975
    4. Oletko päättänyt

      Että luovutat minun suhteeni
      Ikävä
      71
      897
    5. 55
      806
    6. Pahoin pelkään nainen

      että pidät minua epäempaattisena, itsekeskeisenä, narsistisena ja kylmänä ihmisenä. Oletko koskaan ajatellut, että minus
      Ikävä
      63
      757
    7. Mikä sua mies vaivaa?

      Siis oikeasti.
      Ikävä
      46
      755
    8. 89
      721
    9. Martina avaa suhdettaan

      IL 22.7: Martina avaa suhdettaan nuoreen Muhikseen. Nyt on jo vakavaa, on käyty syömässä Itä-Helsingissä. Onkohan muutt
      Kotimaiset julkkisjuorut
      200
      667
    10. Martinan alamäki jatkuu

      Surkeasti menee ... https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/f899cee6-e216-4bd1-be3e-c61f68e67a4c ”Surkeasti kulkee”
      Kotimaiset julkkisjuorut
      149
      623
    Aihe