Kun jää kiinni dobingista ja menettää mitalinsa ja arvonsa, tulee toinen tilalle, jolla sama dobingi. Ja miten sitten uusi kolmonen, sitä samaa..
http://www.iltalehti.fi/yleisurheilu/2016090122248823_yl.shtml
Kuten sanonta, polvi pojasta paranee, ei pitäne paikkaansa näissä tapauksissa.
Mitaleilla ei arvoa enään dobinkien jälkeen.
http://www.iltalehti.fi/yleisurheilu/2016090122248823_yl.shtml
Kuten sanonta, polvi pojasta paranee, ei pitäne paikkaansa näissä tapauksissa.
Mitaleilla ei arvoa enään dobinkien jälkeen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Barriosin käryyn liittyy toinenkin veikeä fakta. Hän nimittäin myi kesäkuussa hopeamitalinsa eteenpäin eBay-huutokaupassa. Lopullinen myyntihinta oli noin 10 000 euroa.
Kaarlo Kangasniemi pyytää omastaan kymmenkertaista hintaa. No, onhan se tietysti vanhempikin, eikä sitä tulla ostajalta peräämään takaisin.
http://www.iltasanomat.fi/muutlajit/art-2000001251160.html
Tyskin kymppiä arvokkaampia.
Arvottomaksi teki hänenkin mitalinsa.
Joku on kyllä pielessä jos putkiremontti maksaa 50 000€.
Koko doping hommaan on helppo ratkaisu, jos vain sitä haluttaisiin käyttää, eli eka kerrasta elinikäinen kilpailu kielto, loppuisi takuu varmasti.
Ei vaan laillistetaan dopingin käyttö lääkärin valvonnassa. Urheilussa on viime kädessä kyse suorituskyvyn maksimoinnista.
Kyynisesti ajatellen tämä olisi hyvä juttu mm. lääketeollisuudelle, apteekeille ja yksityiselle lääkäribisnekselle. Urheilijat voisivat ostaa dopingaineensa turvallisesti apteekeista kaikenmaailman hämärähemmojen sijasta.
KELA-korvausta näistä ei tietenkään annettaisi.