Katsokaapa näitä kielipoliisin löytämiä virheitä: http://kielipoliisi.wwwfi.com/
Taitaa RKP vaatia pakkoruotsin aikaistamista jälleen vuodella, kun ei se ruotsi kerta kaikkiaan suju.
Taitaa RKP vaatia pakkoruotsin aikaistamista jälleen vuodella, kun ei se ruotsi kerta kaikkiaan suju.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Kuka tuollaista typerää sivustoa ylläpitää? Joku palkkasveko taas?
Kukaan ei lue ruotsinkielisiä tekstejä kylteistä, joten ei niiden oikeinkirjoituksella ole mitään väliä!
Jos tuollaista pitää kysyä on todellinen analfabeetti. Vastaus lukee siellä ihan selvästi. Se tosin vaatii sisälukutaitoa että ymmärtää mitä ne kummalliset merkit, jotka me muut ymmärrämme kirjaimiksi, tarkoittavat, ja lisäksi pitäisi vielä ymmärtää mitä niistä muodostuvat sanat tarkoittavat.
typerä_sivusto, sivun ylläpitäjän nimestä päätellen hän ei taida olla "joku palkkasveko", vaan ihan perusfenno. Joten alat sitten varmaankin kutsumaan kaikkia Jussi Virtasia palkkavekoiksi? Koitapas omassa paikallisräkälässäsi: Kysy naapuripöydän "herran" nimeä, ja huuda heti vastauksen saatuasi "palkkasveko". Onnea matkaan.
Varmaan kilpimaalareiden protesti pakkoruotsia vastaan.
ASIAAN ON YKSINKERTAINEN RATKAISU: PAKOTETAAN RUOTSINKIELISET TEKEMÄÄN KATUKILPIÄ.
MYÖS RKP KANNATTAA ASIA, KOSKA RKP:lle PAKOTTAMINEN ON HIENO ASIA.
Miten olisi, jos fenno edes osaisi jotain?
Katukilpiähän tehdään usein vankiloissa ja "sattumalta" vankeinhoitolaitos on AINOA suomenkielinen virasto maassa!? ;-)
RKP ja Folktinget näet eivät vaadi sitä kaksikieliseksi, koska se tahraisi fiinin ruotsin kielen. Rikolliset rusut halutaan käännyttää susuiksi.