Millä kompensoitte veneveron ? Vaihtuuko peruna ri

Vaihtuuko peruna riisiin vai miten kompensoitte veneveron ?

Aika moni jättänee Pidä saaristo-tarran ostamatta.
Itse ajattelin pudottaa venevakuutuksen kustannuksia ja ajella vähemmän, niin säästyy polttoaineveroa.
19223
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 19

Vanhimmat

40 hv perämoottori vaihtuu 20 heppaiseen. Vene lähtee pois rekisteristä ja sammuttimen tarkastelu loppuu.

Äänestä
  • juuri noin ja vakuutus maksu ja trailerin vakuutus maksut loppuu, on kyllä hieno omaan jalkaan ampunminen valtiolta, en olisi noita noin hölmöiksi uskonut.

    Äänestä

En millään lailla. Veneen ylläpito maksaa sen mitä ennenkin ja kyllähän niistä sammuttimista ja raketeista tulee pidettyä hyvää huolta vaikkei kukaan tarkastaisikaan.

Äänestä

Ihan turhaa nillittämistä. Jos on varaa veneillä niin on varaa maksaa muutaman kympin vero. Olkoon vaikka satanen. Eihän se kivaa ole mutta se nyt vaan tulee eikä mahda mitään.

Äänestä
  • " .. eikä mahda mitään .. "

    Sen takia pitää juuri reagoida. Kysymys ei ole rahasta vaan periaatteesta ja suomalaisten veneilijöiden kunniasta. Soini ja hallitus loukkasi veneverolla juuri rehellisimpiä veronmaksajia ja kansalaisia.

    Äänestä

  • Muutamalla kympillä ei selvitäkkään.
    Itse laskeskelin jo silloin kun venevero tuli puheeksi ettei pelata kympeillä vaan satasilla.

    Puhutaan ökyveroista, itselläni on omavalmisteinen vene jonka ostin käytettynä ja tehnyt siihen muutostöitä pitkään ja ahkerasti.
    Kyseessä ei siis ole ökyvene, sen myyntihinta jäänee reippaasti alle 10000€ mutta veroa tulisi n. 200€/v.
    Kyseessä on ollut harrastus, itse veneily on jäänyt viime aikoina vähälle.
    No, poistin veneeni rekisteristä. Kai sitä veneen rakentelua voi tehdä ilman veroakin, pitää vain muistella niitä vanhoja venereissuja jossa koko perhe reissasi merellä.

    Muutaman kympin olisin tosiaankin sulattanut mutten satasten veroa.
    Ehkä jatkossa seilaan ruotsin lipun alla.

    Äänestä

Oma tapa kompensoida tuleva vero, jos se nyt ylipäätään realisoituu, on äänestää muita puolueita. Sopivia on tosin vähän jäljellä kun nk. Suomen porvaripuolueet tällaisen myrkyn lykkäävät. Tämä maa on täynnä sosialisteja.

Äänestä
  • Kristillisiä taidan äänestää ensi vaaleissa.

    Äänestä

  • Maksan veroja yli 100000,00 muutenkin vuodessa joten nyt pitää harkita jatkanko veneilyä enään.

    Äänestä

  • Mikko6676 kirjoitti:

    Maksan veroja yli 100000,00 muutenkin vuodessa joten nyt pitää harkita jatkanko veneilyä enään.

    Elämä on valintoja...

    Äänestä

Täällähän niitä säästökeinoja on jo listattu.
Itse ajattelin kompensoida veron siten, että:
- eroan pidä Saaristo siistinä ry:stä
- eroan paikallisesta Navigaatioseurasta, missä olen ollut lähinnä kannatusjäsen
- lopetan Plan-säätiön kummiuden, lähetän kummipojalleni viimeisen kirjeen ja kerron Suomen tilanteesta ja verojen aiheuttamasta maksukyvyttömyydestäni
- en lunasta kalastuslupaa, kalastan ilman lupaa, riskiä kiinnijäämiseen tuskin on
- teen yhden ylimääräisen viinanhakureissun Viroon, niin eipä tarvitse käydä Alkossa koko loppuvuotena

Äänestä
  • No onpa sulla talous tiukalla! Ois varmaan kannattanut jo ajat sitten tehdä nuo mainitsemasi toimenpiteet että olisi kertynyt hieman puskuria yllättäviä menoja varten. Venevero on kohdallasi pelkästään hyvä asia kun nyt näköjään heräsit laittamaan taloutesi edes jotenkin järjestykseen.

    Äänestä

  • Ei kyse ole varallisuudestani tai taloudellisesta tilanteestani vaan tämän kateusveron kompensointitoimenpiteistä.
    Sitä saa mitä tilaa.

    Äänestä

  • Vene narikkaan ensimmäiseksi verovuodeksi.
    -Säästö
    -Laiturimaksu 210 €
    -Vero 300€
    -Polttoainekulu 800€
    -Muuttuvat veneilykustannukset 700€
    _Eli lähes 2000€ "ylimääräistä" sijoittaa vaikka
    halpaan etelänmatkoihin.
    Yllätyin kyllä itsekkin tuon" halvan" harrastuksen
    kuluista, toki tuossa vasta ns. pakolliset kulut.
    Satamamaksut, huollot, katsastukset , nostot/laskut ym lisäksi.
    Onhan tuo 300€ pienen eläkkeensaajalle iso/turha meno-erä.
    No virkistäydytään sitten vaikka siellä pitkä-aikaissairaiden
    osastolla petipotilaana yhteiskunnan piikkiin, kun ensin
    kulutetaan tuo lähikuppilan tekonahkajakkara puhki sitä
    "halpaa" viinaa kurlatessa...
    Eipä nuo potkurinlavat paljon kurkussa ahdista.

    Äänestä

Pari yötä vähemmän Puumalassa ja muutama terassijuoma omalla veneellä paikallisen sijaan.

Äänestä
  • Samaa mieltä ja samassa satamassa yleensä tulee eniten oltua aina kun vaa sinne kerkee.. muutama satku sinne tänne ei vaikuta mun elämään ja varsinkin jos se menee harrastukseen ja siihen vapaa-aikaan..

    Äänestä

Potut vaihtuu kaviaariin kun köyhiä ei ole kiusana

Äänestä

Eroan kirkosta ja säästyy.

Äänestä
  • Erottu jo vuosia sitten.
    Miten tästä paskavaltiosta voi erota?

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


perunariisiin kirjoitti:

Vaihtuuko peruna riisiin vai miten kompensoitte veneveron ?

Aika moni jättänee Pidä saaristo-tarran ostamatta.
Itse ajattelin pudottaa venevakuutuksen kustannuksia ja ajella vähemmän, niin säästyy polttoaineveroa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu