Juoksuhiekkaan uppoavan kuolonkorinaa

3

110

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kirjavarkaat

      Erittäin hyvä artikkeli. Siinä käydään taas kohta kohdalta lävitse, kuinka Soini valehtelee. Jokaisen persun kannattaisi lukea tämä.

      Jotkut Soinin valheista ovat naurettavan läpinäkyviä, kuten että perämoottoreita ja mopoja ei laiteta verolle.

      Jokainen siis ymmärtää, että oikeasti siis perämoottorit ja mopot laitetaan verolle. Ainoastaan hyvin pienet perämoottorit vapautetaan verosta.

      Kun vähävarainen eläkeläinen ajaa pappatunturillaan kylän rantaan ja menee kaislikon reunaan kalastamaan 4.5 metrin pituisella 60-luvun lasikuituveneellä, jonka perässä on 25 hp ArkimedesPenta, niin persujen mielestä eläkeläinen itseasiassa kruisailee juppiskootterillaan herrojen huvikuunarille, ja siitä on häntä rankaistava.

      Soinin kannattaisi lukea vanha satu siitä mitä kävi jatkuvasti valehtelevalla pojalle. Populistin painajainen on se, että valheita uskotaan vain hetken. Ja kun valheita ei enää uskota, ei totuudenkaan puhuminen auta.

    • Timo-peruSSpetturi

      Soini valehtelee aina. Kukaan täyspäinen ei usko Soinin populismia.

    • PersuPettääAina

      Kun persujen tyhmyys ja aggressiivisuus yhdistyvät, tuloksena on tavallisen kansan kurjistaminen. Se ei ole ihme, sillä persuja edustavat hallituksessa mm. natsimyönteiset Jussi Niinistö (Valkoinen Rintama, suojeluskuntafanaatikko) ja Jari Lindström (kuolemanrangaistuksen hyväksyminen, Väinö Kuisman porukoissa pyörineen natsin uran pönkittäminen, Tony Halmeen ihailu). Persut eivät halua tai pysty asettumaan vihansa kohteiden asemaan vaan suostuvat rikkaita suosivan politiikan marioneteiksi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kylläpä on nautinnollista taas tämä palstan vassari valitus!

      Lähes jokainen avaus on vassareiden kitinää ja valitusta. Eikö se tarkoitakin, että silloin asiat menee maassamme parem
      Maailman menoa
      119
      3413
    2. Palkansaajilta kupattiin 27,5 mrd euroa työeläkkeisiin

      Jo pelkän himmelin toimintakulut olivat 400 miljoonaa euroa, jolla olisi mukavasti tuottanut myös sote-palveluja hyvinvo
      Maailman menoa
      34
      2816
    3. HS: persujen v. 2015 turvapaikanhakijoista alle puolet töissä

      Aikuisina Suomeen tulleista ja myönteisen päätöksen saaneista vain 42 prosenttia oli vuonna 2023 töissä, vaikka he ovat
      Maailman menoa
      90
      2647
    4. Mikä kaivatussasi herätti mielenkiintosi

      Kun tapasitte ensi kerran? Ulkonäössä? Luonteessa tai olemuksessa? Kuinka nopeasti mielenkiinto muuttui ihastukseksi?
      Ikävä
      104
      1710
    5. Persut muuten hyväksyvät 2 + 8 mrd. euron maatalous- ja yritystuet

      Vaikka molemmat tukimuodot tiedetään haitallisiksi, koska ovat käytännössä pelkkää säilyttävää tukea, eivätkä kannusta k
      Maailman menoa
      74
      1528
    6. Valkoinen Golf

      Kukahan on tämä ukko, joka työkseen kyylää pienen ässän asiakkaita viikon jokaisena päivänä.
      Kuhmo
      19
      1234
    7. Martina Aitolehti podcastissa: Ero

      Martina Aitolehti podcastissa: Ero Martina Aitolehti kertoi BFF-podcastin https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/696
      Kotimaiset julkkisjuorut
      208
      1168
    8. Kaikki ovat syntisiä!!!

      Näin täällä koko ajan vakuutellaan uskovaisten toimesta. Myös Päivi Räsänen on toistanut tätä samaa matraa jatkuvasti. N
      Luterilaisuus
      376
      1114
    9. Moottorisahalla kauppaan

      Missäs päin kaupunkia tämä yöllä moottorisahalla kauppaan yrittänyt asiakas askaroi? https://poliisi.fi/-/mies-yritti-s
      Kajaani
      12
      967
    10. Haluaisitko sinä

      Että välimme selkeäisivät vai tämäkö riittää sinulle?
      Ikävä
      63
      950
    Aihe