Alikulku suomelankulmalle???

Kärsämäen kunta nähtävästi tekee kuin tekeekin alikulun nelostielle, mutta jos oikein ymmärsin, niin suomelan kohdalle!! Sehän tuo vasta älynväläys on, eihän siellä ole juuri ollenkaan jalankulkijoita/pyöräilijöitä jotka sitä TODELLA tarvitsee. Tuossa keskellä kyläähän sen pitäisi olla, s-marketin ja laaksojenraudan välillä, koululaisetkin hyötyisivät siitä siinä eniten. Vai mitä mieltä olette? Samoin toista pyörätietä aletaan rakentaa, ja kas kummaa, sekin tulee nelostien varteen, mutta SINNE SUOMELAN PUOLELLE! Siellähän ON JO pyörätie, toisella puolen nelostietä. Se pyörätie tulisi mielestäni tehdä nesteen ympyrästä Pyhäjärvelle päin. Ois paljon enemmän käyttäjiä eikä rahat menisi hukkaan.
Onko tässä hommassa mitään järkeä, kun päättäjät varmaan ajattelevat tulevaisuutta ja sitä että JOS sinne suomelan kulmalle ehkä joskus voisi tulla jotain elämää (mitä epäilen). Ja sinne rakennetaan ja syydetään rahaa ihan turhan takia ja ne hienot alikulut sunmuut jää tosi vähälle käytölle...
2466
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 24

Vanhimmat

Tekijöidensä näköistä aivottomuuksia jälleen kerran. Haapajärvelle vievän tien sillan kupeeseen piti saada kevyenliikenteen silta kun koululaisten on niin hirmuisen vaarallista kulkea kouluun. Lopputuloksena kattilankosken siltaa korjattiin joka oli asfaltin paikkaamisen poislukien pelkkää estetiikkaa. Siinäkin onnistuivat sössimään korvaamalla sillan arkkitehtuuriin oleellisesti kuuluvat sillan ulkopuoliset kaiteet järkyttävän näköisillä halkaistuilla kyllästetyillä puilla. Suoranaista kulttuurimaiseman raiskaamista mutta ainakin ihan käsittämättömän ruma. Pilalle meni yksi maalaismaisema ja lisää idioottimaisuuksia näköjään tulossa.

Äänestä
  • Hieno on kivinen silta koskineen mutta ne pöllin puolikkaat kaiteiden jatkoina voi jeesus mitä pönttöilyä..Ihan käsittämättömän ihmeellistä materiaalien yhdistelyä?? Jos raha oli taas syynä moiseen olisi ollut parempi paikata tienpinta ja jättää vaikka ne kivipilarit kaiteineen vinksottamaan. Ei totu silmä ei sitten millään niin silmään pistävä epäkohta ne pöllit ovat.

    Äänestä

  • vaarallinen oli olevinaan minkä takia silta piti saaha mutta tekemättä jäi mutta eipä etes liikennemerkkiä lapsista varottamaan tai vauhtirajotuksia sillalle asti ilmestyny korvaamaan sillan puutetta. Taes mennä vaara ohi?

    Äänestä

  • iuytr kirjoitti:

    vaarallinen oli olevinaan minkä takia silta piti saaha mutta tekemättä jäi mutta eipä etes liikennemerkkiä lapsista varottamaan tai vauhtirajotuksia sillalle asti ilmestyny korvaamaan sillan puutetta. Taes mennä vaara ohi?

    Eiköhän rahareikää ole tarpeeksi, kun kunta rakentaa Attendolle kehitysvammaisten vanhainkodin, tonttikin on jo ostettu.

    Äänestä

  • Kunnanjäsen kirjoitti:

    Eiköhän rahareikää ole tarpeeksi, kun kunta rakentaa Attendolle kehitysvammaisten vanhainkodin, tonttikin on jo ostettu.

    tuopa on asiaa, siihen sitten 17" porukka ensimmäiseksi

    Äänestä

Pyhäjärvelle on jo riittävä kevyenliikenteenväylä nelostien yhteydessä.

Pitäähän se alikulkusilta olla metsään jos sinne joskus tulisi elämää ei sen jälkeen kun sinne tulee elämää. Jos tulee?

Mielenköyhyyttäkö? Jos pääasiassa teollisuuskäyttöön tarkoitettu kaava-alue ei siis esim. asuinkäyttöön suunnattu alue tarvitsee kevyenliikenteenväylän paljon halvempi ja helpompi se olisi vetää suojatienä Mäkiosien nurkalta kajaanintien yli suomelan alueelle missä on jo keskustaan johtava kevyenliikenteen väylä liittymineen kajaanintien yhteydessä.

http://www.karsamaki.fi/sites/default/files/kuvat/tiedostot/etusivu/opaskartta.pdf

Ei ihanteellinen vaihtoehto mutta teollisuusalueen käyttöaste kevyenliikenteen puolesta ja nivalaan suuntautuva vähäinen liikennemäärä huomioiden perusteltu vaihtoehto. Suojatie vain tarpeeksi kauas liikenneympyrästä ettei esim. perävaunullinen rekka tuki liikenneympyrää sen väistäessä suojatiellä kulkevia.

Vastaavasti epäkohtana edellisessä vaihtoehdossa esim. lasten maatalousnäyttelyn järjestäminen helpottuisi oleellisesti alikululla mutta käyttöaste huomioiden ei kovinkaan järkevää jos ko. tapahtuma järjestetään kerran vuodessa tms. jolloin alikulun käyttöaste kulut huomioiden ei ole perusteltavissa. Lasten maatalousnäyttelyn kävijöidenkin autot olisi helposti sijoitettavissa katajan ja mäkiosien pihalle mistä vierailijat jatkaisivat matkaansa nivalaan vievän tien yli suojatien kautta. Jos parkkipaikat loppuu loput kirjaston pihalle tms. mistä kävelymatka suomelaan on vielä aika inhimillinen jopa lapsiperheille.

Paljon tärkeämpi asia perusteiden ollessa liikenneturvallisuuden parantaminen olisi alikulku "ydinkeskustaan" esim. koululaisille huomioiden valtavat liikennemäärät nelostiellä. Asiat tärkeysjärjestykseen hyvät ihmiset ja maalaisjären käyttäminen olisi tuossakin asiassa sallittua.

Äänestä
  • pakko se olla väylät jalankulkijoilla ja pyöräilijöille kun uusia kaavotuksia tehdään ei se ole halujen varassa. Puolilaiton viritys nykyinen kun suomelasta ei ole asianmukaista merkittyä suojatietä tien toiselle puolelle.

    Mäkiosan nurkalle suojatie alkuvaiheessa jos käyttöä tai tarvetta löytyy joskus myöhemmin sitten vasta edes harkintaan alikulku. Paljon isompia puutteita liikenneturvallisuudessa kuin mehtätontille alikulku. Minäkään en ymmärrä miten uskaltavat koulukkaita nelostien yli hyppyyttää? Siinä on vain se onkelma että jos sen sijottaa suuntaan tai toiseen sivuun käyttämättä jää.

    Äänestä

Mikäpä se kärsäkkäillä onnistuis...

Äänestä
  • Kaikki onnistuu. Konkurssilinnan tilinpäätöskin muuttui ylijäämäiseksi vaikka samaisessa asiakirjassa missä asiaa käsiteltiin lipsautettiin toisaalla kuinka todellisuudessa tuli lähes puoli milliä takkiin. Ulkoistamisetkin toi noin puoli milliä voittoa vaikka menot kasvoi mutta noin se menee. Ei ole oleellista miten pyyhkii vaan miten asiat kerrotaan. Hyvin pyyhkii tilinpäätöksen pääotsikoiden mukaan vaikka koko ajan vajotaan syvemmälle. Velka kasvaa ja samalla velanhoitokyky heikkeni jne. jne.
    Rahaa ei ole asuntojen kunnostamiseen ja avustukset jäi saamatta mutta hällä väliä rakennetaan uusia vaikka ei ole rahaaa edes vanhojen korjaamiseen. Surkeimmat rempataan työllistämiskeskuksiksi pitkäaikaishyödyttömille joissa mm. jaetaan ylijäämäruokaa ettei ne mene jatkossa jonkun auton peräkonttiin ja sitä kautta jakoon. Vanha paloasema työtiloineen meni nimellistä summaa vastaan kierrätykseen paljon minimisumman alle ja purkukuntoisista kämpistä tehdään sitten toimipiste joka ei tarjoa tiloja työntekoon missään suhteessa verrattuna vanhan paloaseman tilohin missä kaikki olisi ollut valmiina ja joita myös kunta olisi voinut hyödyntää esim. kenttäpäällikkö ja kunnan rakennuspuoli. Olisi ollut hallit ja tilat vaikka minkälaiseen työhön mutta ei kaadetaan sitten seiniä kämppien seinistä joita ei ole vara kunnostaa. Ei siinä yksi alikulkusilta tyhjälle metsätontille missään tunnu kun missään muussakaan ei tunnu olevan järjenhitusta.

    Äänestä

  • Miinusmerkkisiä tilojen luovutuksia ne kiinteistökaupat kärsämäessä on aina ollut ja tulee olemaan. Lisää tyhjiä seiniä hommataan tilalle vaikka ei entisistä eroon päästä kuin lahjoituksiin verrattavilla summilla. Rannankoulullekkin oli ostaja mutta antaa märätä pystyyn. Paloasemalle oli minimihinta mutta ali meni ja sinne meni nimellistä korvausta vastaan tilat joille kunnalla itsellään olisi ollut enemmän kuin tarvetta. Teollisuusalueella kylmä pimeä halli liikuntakentän vieressä kanikoppi ja se niistä teknisistä tiloista. Miten hyvä olisi ollut kunnan koneita paloaseman tiloissa korjat ja huoltaa, kunnan timpureiden rakennella lämpimissä tiloissa tai kuntouttavien askarrella milloin mitäkin. En tiedä missä se järki kärsämäessä on kun sitä ei tahdo löytyä mistään vaikka etsimällä etsisi? Kaavoitus ainoa asia missä järkeä kaikki muu ihan pimeää touhuilua.

    Äänestä

  • Tuli varmaan ulkoistettua?Se järki.

    Ainoa asia mikä tässä kylässä olisi pitänyt ulkoistaa olisi kuntahallinto. Lisäaiheita edelliselle kun kertyy koko ajan lisää. Valitettavaa

    Äänestä

Selänne - lehdessä sivulla 21 on puhelinnumeroita, joihin voi ottaa yhteyttä asian tiimoilta. Kait tämä rahantuhlaus on jotenkin estettävissä täysin päättömänä???

Äänestä

mennäänköhän siinä nytten pers eellä puuhun jos kiertotie muuttaa suunnitelmia, liikennevirtaa ja kaavaa.

Äänestä

tartteeko niittä polku-pyöriä Nesteellä tankata, onhan ne laaksojen rautaan päässet ja sokosmarkettiin, montako uhria 100 vuodessa on tullut ilman niittä pyörätietä ja alikulkuja, eli ei mitään offensiiveja ennenkuin näkee säilyykö kylä Kärsämäki ja hiljeneekö liikkut ja takuulla hiljenee jos kierto rakennetaan, rollattorilla kulkijat kyllä lisääntyy mutta he voivat ulkoilla tyhjällä u-kentällä, hautuumaa-hautakäytävät on painotettava tasan, että rollaattorilla pääsee katselemaan tulevia "yksiköitään ja kaksioitaan.

Äänestä
  • em tavoin menettelemällä säästyy Kämäki-kunnan vero-ja vähentyviä maakunta v-avustus varoja Atten tukemiseen, sotien jälkeen suomen nousuun rakentajien vanhusten määrä lisii ja hoitajia tarvitaan hoitosuhteen lakimäärään täyttämiseksi, ettei yli-rasitetut alimitoitettulla hoitosuhteela- hoitajat yyberru hoidettaviin!

    Äänestä


  • voittoapörssiattelle kirjoitti:

    suomalainen+#hoitsu+tekee+33%+enemmän+hoitotyötä,+kuin+öljyrikkaassa+Norjassa,+EU-+suurimmin+mataloustuetussa+Tanskassa,+edellä+kertoo+kuinka+hoitosuhteen+mitoitus+suomessa+on+alakantissa

    edellä mainitun mukaan-ja perusteella Kärsämäellä´kin pitäisi lisätä Atte-hoitajia 5-6 hklöä

    Äänestä

alikulku suomenlahdelle myöskin. tietysti ensin vasta kärsämäen suomenlankulman jälkeen.

Äänestä
  • sen rakentaa putiini

    Äänestä

kyllä kepu lampaat tietää kaikki mitä tehneet on perseestä ei ainuttakaan oikeaa päätostä mitä helvettiä suomelaan pitaa olla ali kulku sinne ei tule ainuttakaan yritystä viimeisetkin lähtee pois.

Äänestä
  • korkeintaan lampaat

    Äänestä

Vai että "pitkäaikaishyödyttömille".Itte ollaan tietenki kunnan leivissä.Työtönki tulee veronmaksajille halvemmaksi ku sinä!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Tääeioototta kirjoitti:

Kärsämäen kunta nähtävästi tekee kuin tekeekin alikulun nelostielle, mutta jos oikein ymmärsin, niin suomelan kohdalle!! Sehän tuo vasta älynväläys on, eihän siellä ole juuri ollenkaan jalankulkijoita/pyöräilijöitä jotka sitä TODELLA tarvitsee. Tuossa keskellä kyläähän sen pitäisi olla, s-marketin ja laaksojenraudan välillä, koululaisetkin hyötyisivät siitä siinä eniten. Vai mitä mieltä olette? Samoin toista pyörätietä aletaan rakentaa, ja kas kummaa, sekin tulee nelostien varteen, mutta SINNE SUOMELAN PUOLELLE! Siellähän ON JO pyörätie, toisella puolen nelostietä. Se pyörätie tulisi mielestäni tehdä nesteen ympyrästä Pyhäjärvelle päin. Ois paljon enemmän käyttäjiä eikä rahat menisi hukkaan.
Onko tässä hommassa mitään järkeä, kun päättäjät varmaan ajattelevat tulevaisuutta ja sitä että JOS sinne suomelan kulmalle ehkä joskus voisi tulla jotain elämää (mitä epäilen). Ja sinne rakennetaan ja syydetään rahaa ihan turhan takia ja ne hienot alikulut sunmuut jää tosi vähälle käytölle...

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu