Sipilän eläkeläistenkusetus!

" Eläkeläiset




(KUVA: Jari Lam / Lehtikuva)

Kilpailukykysopimuksen ulkopuolelle jäävät eläkeläiset saavat sopimusta vastaavan 100 miljoonan euron veronkevennyksen. Kansan- ja takuueläkkeitä kuitenkin leikataan, samoin lääkekorvauksia." Iltasanomat

Näin kusettaa Sipilä taas!
28<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 28

Vanhimmat

Sama kurjistamin jatkuu ja Sipilän nautinnot!

Äänestä
  • Takuueläkkeitä nostettiin vuodelle 2016. Ensi vuonna 1000 euron alittavista tuloista ei tarvitse enää maksaa Yle-veroa eikä muitakaan veroja, joten käteen jää enemmän.

    Äänestä

KELA:n korvaamat reseptilääkkeet ja tarkemmin ne jotka ovat lääkevaihdon piirissä ovat niin halpoja jo nyt ettei kenenkään talous niihin kaadu. Ja jos on kaatuakseen kuntien sosiaalitoimi tulee apuun.
Vituttaa alan ammattilaisena tämä ainainen kitinä lääkkeiden kalleudesta. Jos kolmen kuukauden verenpainelääkkeet saa viidellä eurolla tai jopa halvemmallakin ei se kallista ole!

Äänestä
  • Miten sinä sossupummi kehtaat aukoa kitaasi! Joltain voi leikaya, kunhan taas kepuloisille lisätukiaisia!

    Äänestä

ovat taas jääneet ilman.

Kuka saatana potkisi niiltä perseet niskaan ??

Äänestä
  • Jos noilla hinnoilla rahat eivät riitä lääkkeisiin on asioiden tärkeysjärjestys vähän pielessä.

    Äänestä

  • Kerro kepuloinen tulisi ja erottele loinen tukiaiset siitä? Onko varaa aukoa hampaatonta kurssi tukiaisviinoissa.

    Äänestä

  • OikeistoSosDem kirjoitti:

    Jos noilla hinnoilla rahat eivät riitä lääkkeisiin on asioiden tärkeysjärjestys vähän pielessä.

    Sinäkö sen määräät pellepaitainen kepuloinen? Suuta on, kuin variksenpojalla persettä, tällä hytydaivo femulla.. Lyö tulosi pöytään, niin vertaillaan, mokoma loinen!

    Äänestä

  • luvutpöytäänapina kirjoitti:

    Sinäkö sen määräät pellepaitainen kepuloinen? Suuta on, kuin variksenpojalla persettä, tällä hytydaivo femulla.. Lyö tulosi pöytään, niin vertaillaan, mokoma loinen!

    Viiskyt donaa kuussa. Revi siitä. Äläkä nimittele Kepulaiseksi.

    Äänestä

  • lukujapöytään kirjoitti:

    Kerro kepuloinen tulisi ja erottele loinen tukiaiset siitä? Onko varaa aukoa hampaatonta kurssi tukiaisviinoissa.

    Viiskyt donaa kuussa. En ole Kepulainen.

    Äänestä

  • OikeistoSosDem kirjoitti:

    Viiskyt donaa kuussa. Revi siitä. Äläkä nimittele Kepulaiseksi.

    Jossain olet hyvä.. Valehtelussa.... Ei sossu sulle paljon maksa..

    Äänestä

  • OikeistoSosDem kirjoitti:

    Viiskyt donaa kuussa. En ole Kepulainen.

    Tämä klounipukunen sosduelötti demu ei edes tajua mikä suuruus on viidkytdonaa..

    Äänestä

Miten tää maa makaa...? Kepuloisten röyhkeydellä ei rajaa.. Saivat lisää tukiaisvionoihin 50 miljoona... Nyt irvailevat niille, joilta ne rahat leikataan..

Äänestä

Tuet heti pois näiltä isokitasilta kepuloisilta!

Äänestä

Sipilä+nautiskelee+taas...+Vuodenvaihteessa+leikkaa+kansaneläkettä+melkein+%...

Äänestä

Kyllä saatana lestu SIIPILÄvihaa köyhiä sairaita, työttömiä, jumalauta painu vittuun , Jos se sairas psykopaatti siipilä , me emme halua sua kempeleen .pirua JUMALAUTA lähetkö vapaaehtoisesti VAI?? Mene hoitoon olet sairas?? Meidän ei tarvi mielisairasta ymmärtää?? hullu on hullu Siipilä et ole terve hoitamaan suomen asioita??

Äänestä
  • tukee+laisiasi+elättejä+enemmän+kuin+koskaan+maamme+historiassa+ja+elätit+ovat+tikahtua+raivoonsa+kun+mikään+ei+riitä.Ainoa+oikea+tapa+olisi+pienentää+elatusapu+puoleen+Kreikan+tyyliin+ja+sitten+antaa+seuraavana+vuonna+10%+korotus,+niin+elätitkin+olisivat+päivän+tyytyväisiä.

    Äänestä

  • Yhteiskuntahan kirjoitti:

    tukee+laisiasi+elättejä+enemmän+kuin+koskaan+maamme+historiassa+ja+elätit+ovat+tikahtua+raivoonsa+kun+mikään+ei+riitä.Ainoa+oikea+tapa+olisi+pienentää+elatusapu+puoleen+Kreikan+tyyliin+ja+sitten+antaa+seuraavana+vuonna+10%+korotus,+niin+elätitkin+olisivat+päivän+tyytyväisiä.

    Näin mediaa pangolla päissään tukiaisvimoisaan elätti kepuloinen...

    Äänestä

  • mitenkehtaat kirjoitti:

    Näin mediaa pangolla päissään tukiaisvimoisaan elätti kepuloinen...

    On tainnut sinulle tuo elatusapuviina tehdä jo tehtävänsä ??

    Äänestä

  • tukiaisvimoisaan kirjoitti:

    On tainnut sinulle tuo elatusapuviina tehdä jo tehtävänsä ??

    Oletkin tyhmempi, kuin luulin pangokännääjä kepuloinen, elättini,.

    Äänestä

  • Yhteiskuntahan kirjoitti:

    tukee+laisiasi+elättejä+enemmän+kuin+koskaan+maamme+historiassa+ja+elätit+ovat+tikahtua+raivoonsa+kun+mikään+ei+riitä.Ainoa+oikea+tapa+olisi+pienentää+elatusapu+puoleen+Kreikan+tyyliin+ja+sitten+antaa+seuraavana+vuonna+10%+korotus,+niin+elätitkin+olisivat+päivän+tyytyväisiä.

    Kepun tavoite tuntuisi olevan Suomen taannuttaminen kehitysmaa tasolle.
    Kehittyneissä maissa huolehditaan vanhuksista, sairaista ja muista jotka eivät pysty itse täysin itsestään huolehtimaan.

    Äänestä

  • 1.+Ensin+Koivisto+pääministerinä+sääti+lain+*peltojen+paketoinnista*,+jolla+ajoi+ison+osan+maaseudun+aktiivi-ikäisestä+väestöstä+Suomen+kasvukeskuksiin,+Ruotsiin,+Kanadaan,+USAan+ja+Australiaan.+Tämä+tapahtui+1960-luvun+lopulla+ja+1970-luvun+alkuvuosina.2.*+Isot+aluerakennusprojektit*+oli+käynnistetty.+Vasurien+valtakunnallinen+Haka+aluerakennuttajineen+otti+hyödyn+irti,+mutta+oli+muitakin+hyötyjiä+ja+lahjusoikeudenkäynnit.+3.+Seuraavaksi+Koivisto,+Halonen+ja+koivistolaisen+rahapolitiikan+perässäjuoksijat+*vapauttivat+Suomen+raha-+ja+valuuttamarkkinat*+kertarysäyksellä+1980-luvun+puolivälissä.+Löysä+raha+ja+halpa+ulkomainen+valuutta+nostivat+asuntojen+hinnat+pilviin.+Ahon+hallitus+1991+joutui+silmätyksin+karmean+demarisotkun+kanssa.++Suomi+joutui++*p+a+k+k+o+d+e+v+a+l+v+a+a+t+i+o+o+n++1991*++syksyllä,+ja+uusi+devalvaatio+seurasi+1992,+kun+SAK+ei+suostunut+palkkamalttiin+ja+uudistuksiin.+4.+*Koiviston+salainen+konklaavi+1992*+käänsi+tilanteen+pankkien+velallisten+vahingoksi.+Näin+väitetään.+"Avoimella+valtakirjalla"+yritykset,+maa-+ja+metsätilat,+takaajat+ja+lapsiperheet+syöstiin++p+a+k+k+o+h+u+u+to+k+a+u+p+p+o+i+h+i+n++ja+omaisuudet+jaettiin+pilkkahinnoin+uusiin+käsiin.+Pankit+pelastettiin+myöhemmin+kymmenien,+ehkä+sadan+miljoonan+pankkituella+veronmaksajien+kustannuksella.5.+Meni+mukana+konkurssiin+Vasurien+Iso+Haka+muiden+mukana,+mutta+asunnot+siirtyivät+pilkkahinnoin+"hyviin+käsiin"+mm.+SAK-AY:n+VVO:lle.+Kuuluu+niistä+hyötyneen+Halonenkin+(?).+Työväen+säästöpankin+johtaja+Ulf+Sundqvist+tuomittiin+yli+kymmenen+miljoonan+korvauksiin+veronmaksajille+aiheuttamistaan+vahingoista.+Lipposen-Halonen+2.+valtiovarainministeri,+SDP:n+*Arja+Alho*+antoi+yli+10++m+i+l+j+o+o+n+a+a++anteeksi.+Alho+joutui+eroamaan+1997,+kun+tieto+vuosi+julkisuuteen.+Alho+tuomittiin,+mutta+vuosien+valitusprosessin+aikana+teko+vanheni.6.+Moni+kasvukeskuksiin+muuttanut+lapsiperhe+jäi+velkoihin,+kun+asunnon+pakkomyynnistä+saatu+kauppahinta+ei+riittänyt+velkojen+maksuun.+Myös+työpaikkoja+oli+menetetty+satoja+tuhansia.+Moni+joutui+elinikäiseen+velkakierteeseen.+Myös+tuhansia,+ehkä+kymmeniä+tuhansia+itsemurhia.7.+Lipposen-Halosen+SDP:n+enemmistöhallitus+oli+vaivihkaa+*leikannut+työeläkkeet*+1995+ja+poistanut+kansaneläkkeen+pohjaosan.+SAK:n+Ihalainen+kuitenkin+julkisti+tyytyväisyytensä.+Leikkuri+pyörii+edelleen.+Mitä+kauemmin+eläkkeellä,+sitä+enemmän+on+menettänyt,+jopa+30%.+8.+VASURIT+saivat+ohjattua+väestön+kaupunkeihin+työmahdollisuuksien+perään+1960-luvulta+alkaen.+Sitten+työeläkkeet+on+leikattu,+työpaikkoja+on+menetetty+satoja+tuhansia.+SAK-AY-VVO-SATO-Asuntosäätiö-ASOkodit+on+lihonut.9.+Vuonna+2013+Suomi+sai+Euroopan+neuvoston+sosiaalisten+oikeuksien+komitealta+h+u+o+m+a+u+t+u+k+s+e+n++köyhyydestä+ja+vanhusten+kaltoinkohtelusta.10.+Jo+Koivisto+totesi,+että+SDP+tarvitsee+köyhiä.+Monimutkaista+tukiviidakkoa+(tekohengitystä)+ei+kukaan+hallitse.+V+u+o+n+n+a++2002+Halonen+oli++julistanut+Koiviston+konklaavin+dokumentit+salaisiksi+70+vuoden+ajaksi.

    Äänestä

Lääkekorvausleikkaukset pois kokonssn korvatavilta löäkkeiltä?

Äänestä
  • velvollisuus yhteiskunnalla on maksella sinun lääkkeitäsi ??

    Saatana mikä pelle. Vetänyt viinaa ja sätkää koko ikänsä ja sitten vinkuu...

    Äänestä

  • Mikä_vitun kirjoitti:

    velvollisuus yhteiskunnalla on maksella sinun lääkkeitäsi ??

    Saatana mikä pelle. Vetänyt viinaa ja sätkää koko ikänsä ja sitten vinkuu...

    Miten voit Ola niin röyhkeä elätyini kepuloinen? Olen ikäni tienanut aikana ja elätän sinua veroillani vieläkin, että voit pöissäs pistä pangolla ja lataa typeryyksiä.. Vaadin kokonaankorvatavat lääkkeet takasi kokonan korjattavaksi.. En rahapulasa, van moralin takia.. Sulje jo se hampaaton iso kitasi elätyini kepuloinen..

    Äänestä

Hörskit kepuloisielätit! Ne haluaa lääkekorvauksetkin itseleen tukiaisiksi!

Äänestä

Kepuloisielätit haluaa olla joku baariluokka.. Heille pitää rahat kerätä eläkeläisitä ja duunarien palkankorotukset.. Nyt ne taas röyhisty lisää, kun Sipilä järkkäs tukien päälle ylimääräset 50 miljonaa!

Äänestä

Nyt poikki Sipilän tyriminen ja hallitus kortistoon!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


jataasse kirjoitti:

" Eläkeläiset




(KUVA: Jari Lam / Lehtikuva)

Kilpailukykysopimuksen ulkopuolelle jäävät eläkeläiset saavat sopimusta vastaavan 100 miljoonan euron veronkevennyksen. Kansan- ja takuueläkkeitä kuitenkin leikataan, samoin lääkekorvauksia." Iltasanomat

Näin kusettaa Sipilä taas!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu