Ja vielä kerran asekätkennästä

Arvoisa "S.partacus": kun nyt olet kuluneen vuoden aikana perehtynyt melkoisesti "asekätkentäjuttuun", niin olet varmaan myös tutustunut asekätkennästä eri henkilöille annettuihin tuomioihin. Voisitko tehdä selkoa, mistä rikoksista asekätkennän päätekijät tuomittiin?
18<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 18

Vanhimmat

Kommunistillehan totuus ei ole tärkeää kunhan siitä vain saa sorvattua sopivaa pravdaa. s.p toteuttaa tätä komun perikuvaa.

Äänestä

Eversti Valo Nihtilä ja everstiluutnantti Usko Haahti tuomittiin viideksi vuodeksi kuritushuoneeseen ja määrättiin erotettaviksi puolustusvoimien palveluksesta.

”Maakunnan miesten” osalta oikeudenkäynnit pidettiin suojeluskuntapiireittäin ja viimeiset niistä saatiin päätökseen kesäkuussa 1949.

Asekätkennän oikeuskäsittely päättyi lopullisesti vasta 15. maaliskuuta 1950, jolloin Korkein oikeus antoi päätöksensä; asekätkennän paljastumisesta oli tuolloin kulunut jo lähes viisi vuotta. KKO kovensi sotaylioikeuden antamia tuomioita peräti 698 henkilön osalta

Äänestä

Mitenkäs Aksel Airon kävi lopulta?
Sotaylioikeus hylkäsi Airoa vastaan asekätkennän vuoksi nostetut syytteet vuonna 1948.
s.partacus'en mielestä Airo oli tietenkin syyllinen vaikka mihin ja olisi pitänyt teloittaa. Kommunistithan teloittivat omia ja vieraita ihan miten sattui tekaistujen syytteiden ja tuomioiden jälkeen. Totuus ja oikeus kun ei ole kommunisteille koskaan merkinnyt mitään. Eikä s.partacukselle merkitse edelleenkään mitään.
No, sillä asialla nyt ei niin kovasti ole väliä - kuten ei ole koko kommunismillakaan. Suomalaisetkin ovat jo vuosikymmenet sitten heittäneet koko aatteen tunkiolle. Ja siellä mätänee.
Vai onko joku nähnyt sitä jossain muualla?

Äänestä

”Minne katsotkaan, näet kenraaleja, everstejä, everstiluutnantteja ja heidän vaimojaan, Suomen yleisesikunnan korkeimpia upseereita ja heidän vaimojaan. Se on Suomen kyräilevän taantumuksen aseistettu joukkue, joka on heittäytynyt uusiin poliittisiin seikkailuihin. Ne ovat Rytin ja Tannerin koplan välittömiä perillisiä, heidän mustan työnsä jatkajia, yksien ja samojen isäntien palkkarenkejä.
Kenraaliluutnantti Airoa, keltakasvoista, ryppyistä kääpiötä, joka nyt oikeudessa esiintyy tahallisen köyhässä asussa, tummansinisessä vetoketjupuserossa, suunniteltiin diktaattorin paikalle. Vilkkaasti punottu salaliittoverkko peitti koko maan.”

Näin kirjoitti Pravdan Helsingin kirjeenvaihtaja Mihalelev lehdessään huhtikuun 5. päivänä 1947, noin kaksi viikkoa sen jälkeen, kun ns. asekätkentäjutun ensimmäinen oikeudenkäynti oli alkanut Marmoripalatsissa, Helsingin Kaivopuistossa. Vapaa Sana julkaisi käännöksen koko sivun mittaisesta artikkelista. Se antoi uutta intoa ja pontta äärivasemmiston salaliittoväitteille.

Nimim. s.partacus siis toistaa kaikessa kaikessa nillityksessään jo kauan sitten valehteluksi todettua Pravdan "uutista" vuodelta 1947, pystymättä kuitenkaan tuomaan mitään uutta saati, että kykenisi osoittamaan hölinänsä edes jotenkin todeksi.

Äänestä
  • Niin niin mutta Pravda on aina pravdaa komuloiselle!

    Äänestä

  • Extyökkäri kirjoitti:

    Niin niin mutta Pravda on aina pravdaa komuloiselle!

    Ja porvarisonta maistuu porvariloisille milloin vaan.

    Äänestä

Kommunistit eivät osallistuneet armeijan sotatarvikkeiden varastamiseen. s.partacus ja aikalaiset kommunistit eivät ole vaatineet teloituksia. Se olkoon persujen pravdaa. Aikalaiset kommunistit halusivat selvittää varasliigan tekemiset perinpohjin ja saada syylliset tuomiolle. Melkoinen joukko joutuikin. Rikos oli vakava.

Katsotaanpa tilanne vielä kerran. Mannerheim valittiin presidentiksi. Hän nimitti hallituksen ja jonka tehtävä oli luotsata maamme pois natsiliitosta rauhan tielle ja jälleenrakennuksen aikakauteen. Välirauhanehdoissa tuli ehto ajaa omin voimin saksalaiset maasta pois. NL auttoi pouhdistamalla Pohjois.Norjaa natsijoukoista, joten ne eivät kyenneet siirtämään sieltä Lappiin sotaväkeä. Siltikin natsit tuhosivat karmeasti Lappia. Uskon, en tiedä, uskon että hallitus lähti tehtäväänsä eikä vaarantanut aseleposopimusta armeijan sotatarvikkeiden varastamisella yksityishenkilöille ja joka osoittautui muodostetuksi ennen aselepoa järjestyneen rikollisuuden kaltaiseksi mafiaorganisaatioksi.

Omaisuuden ottaminen haltuun ilman omistajan lupaa on varkaus. Omistaja tässä tapauksessa on eduskunta ja hallitus. Sieltä ei varastamiskäskyä tullut. Hallitus vaati armeijaa siirtämään sotarvikkeet rauhanehdoissa määrättyihin paikkoihin.
Rikosnimike on siten yksinkertaisesti varkaus ja rivitason suojeluskuntalaisille varastetun tavaran piilottaminen.
Mutta koska yksittäisestä varkaudesta ei ollut kysymys vaan suunnitellusta suurimittaisesta organisaatiosta, kyseessä on varasliiga. Maalaisjärjellä edetään eteenpäin. Sotatarvikkeita varastettiin armeijan varikoilta, Lapin sotaan meneviltä ja palaavilta joukko-osastoilta, suojeluskuntien asevarastoista (ne piti luovuttaa armeijalle), muualta kotiutettavilta joukko-osastoilta. Teollisuuskapitalistit luovuttivat sotatarvikkeita armeijan ulkopuoliselle yhtymälle. Suojeluskuntalaiset varastivat sairaaloista lääketarvikkeita. Muonaa varastettiin armeijan varikoilta. Lopulta varkaat möivät omaan laskuunsa varastettua tavaraa mustassa pörssissä ja sekin oli rikos.

Varastaminen ei voinut olla pelkkä varkausrikos. Liiga synnytettiin. Se toimi hallituksen ja armeijan selän takana piilossa. Se ei siis toiminut valtion laskuun. Oliskin ollut hurttia, jos olisi paljastunut, että Mannerheimin arvovallalla hallitus solmi rauhan ja välittömästi olisi ryhdytty toimiin rauhanehtojen rikkomiseksi ja uudelleen sotaan. Ei käy järkeen. Eikö totta? Hallitus ja armeija kävi samaan aikaan sotaa natseja vastaan Lapissa.
Lähde: Asevarkausliigan yhden johtomiehen poika Matti Lukkari "Asekätkentä".


Varasmafia ei ollut tavallinen henkilökohtaisen rahallisen edun liiga vaikka möikin varastamaansa tavaraa. Lukkari tekee kaikkensa todistaakseen, ettei hallitus ja armeijan ylin johto ollut varkausvyöryn takana. Lukkari vahvistaa, samoin Airo, että kyseessä oli salaliitto. Lukkari kertoo kirjassaan tästä aiheesta totta. Sinkoja ja sotilaskivääreitä oli hankala muuttaa rahaksi. Liigan kauppahommat olivat sivuseikka. Kun kopla alkoi paljastua, suojeluskuntalaiset halusivat ottaa rahaa niin paljon kuin voi.
"Suomalaiset fasistit" kirja tukee Lukkarin väitteitä salaliitosta ja kertoo enemmän. Saksan natsit halusivat järjestää vastarintaliikkeitä menetettäviin liittolaismaihin ja siten myös Suomeen. Valkoinen Valpo tiesi asiasta alkusyksystä 1 944. Se jopa vangitsi suomalaisten natsien yhteisjärjestön Vapaan Suomen Liiton toisarvoisia jäseniä aselevon sopimisen aikoina syyskuun alussa 1 944. Saksan SS toimi VSL:n kanssa järjestääkseen natsimielisen sissiryhmän selustaansa. VSL:n natseja kaiveli menetetty Suur-Suomi haave. Natsien keskuudessa vallitsi vielä 1 944 syksyllä toivo joko liittoutuneiden välien rikkoutumisesta ja jolloin länsiliittoutneet lopettaisivat sotimisen ja Saksa Suomikin uudelleen liittolaisena yhtyisi sotaan tai että natsien oma sotaonni kääntyisi myönteiseksi.
Täten liigan johtoryhmä sekä suojeluskuntapiireihin sijoitetut 2 ye-upseerit muodostivat hallituksen vastaisen organisaation ja jota kutsutaan salaliitoksi. Piilottajasuojeluskuntalaiset olivat käsittääkseni innolla mukana varastetun tavaran kätkemisessä. Ainakin Lukkari hehkuttaa seikkaa. Varastamisen lisäksi kyseessä oli oikeistolaisten, kotimaisten natsien salaliitto rauhaan pyrkivää hallitusta vastaan. Kommunistit tukivat hallitusten rauhanpolitiikkaa.

ps. Viralliset tuomiot on luettavissa Matti Lukkarin kirjasta tai mistä tahansa asiaa käsittelevästä aineistosta, jos en sattunut niitä tällä palstalla esittelemään. Asekätkennän takana oli mahtava oikeistopoliittinen varasliiga. Yhteydet porvariston korkeimpiin piireihin jäivät löytymättä paitsi Airon osalta. Airo paljastaa itse itsensä yhdessä Matti Lukkarin kanssa.

Äänestä
  • Kun nyt s.p oikein ajattelet niin jos olet tuon varastamisen kanssa oikeassa niin eikö silloin varastettu SUOMEN hyväksi eli hyvästä syystä?

    Eikö todella ollut parempi niin, että kommunismi ei päässyt pilaamaan yhteiskuntaamme kuten se neukkulassa teki ja niissä maissa joita neukkulan komuloiset riistivät kuten balttien alueita?

    Eikö ole s.p niinkin jottei mikään ole liikaa kun varaudutaan kommunistien mahdollisen valtaan pyrkimisen estämiseen, koskaan he eivät ole onnistuneet vapailla vaaleilla päämäärissään?

    Kun sinä nyt syyttelet kaikkia muita kuin kommunisteja kaikesta niin onko se edes varkautta tai mikään rikos jos kansa päättää keskenään varautua huonoihin aikoihin? EI OLE!

    Äänestä

  • Et todellakaan kykene ymmärtämään tosiasioita, vaan nillität edelleen samaa, jo 1947 valheelliseksi propagandaksi toettua vanhaa moskovalaista kommunistivirttä.

    >>...salaliitto rauhaan pyrkivää hallitusta vastaan. << Ja muuta vastaavaa aivan järjetöntä hölinää pystymättä todistamaan asiasta mitään.
    Ymärränhän minä oikein hyvin pakonomaisen valheellsen krjoittelusi; Mytomaniaa sairastavia kutsutaan mytomaaneiksi, suomeksi yleensä patologisiksi valehtelijoiksi.

    Äänestä

  • "Viralliset tuomiot on luettavissa Matti Lukkarin kirjasta tai mistä tahansa asiaa käsittelevästä aineistosta, jos en sattunut niitä tällä palstalla esittelemään.."

    Niin ovat.
    Asun kumminkin sen verran kaukana kirjastoista ja arkistoista, etten voi noin vain lähteä kirjastoihin asiaa tutkimaan.

    Joten kerro nyt kuitenkin, mistä rikoksista asekätkijöitä:
    a) - syytettiin
    b) tuomittiin

    Äänestä

"Asekätkentää" tulee tarkastella laillisuuden ja rauhantilan vakiinnuttamiseen pyrkivän hallituksen näkökulmasta.

Extyökkärin intohimoinen haave päästä ampumaan kommunisteja ja tuhota ammatillinen työväenliike on palstalla tunnettu tosiasia. Edelinen on oikeudellisesti että moraalisesti mielisairaan ihmisen toiveuni.

Äänestä
  • Asekätkentää tulee tarkastella silloisen tilanteen mkaisesti; NL:oon ei silloinkaan voinut luottaa. Olihan se juuri pettänyt romanialaiset miehittämällä maan lupaustensa vastaisesti. Samaan aikaa NL tunkeutui rauhanehtojen vastaisesti syvälle Suomen alueelle aseiden kanssa.
    Asekätkentää ei kukaan ole koskaan kieltänyt. Vain Sinä ja Kremlin valehtelijat väittävät sitä joksikin vallankumousyritykseksi tai pyrkimykseksi jatkaa sotaan tms. paskapuhetta. Se ei tietenkään ole meille muille mikään ihmetys tai uutinen. Onhan kommunismi kautta aikain perustunut valehteluun ja petokseen.
    Nykyään ei vain kukaan usko niihin valheisiin ja petoksiin, mitä kommunistit levittivät ennen kuin koko aate romahti ja heitettiin tunkiolle.

    Voit toki jatkaa nillitystäsi, ei siitä mitään hyötyä ole kenellekään jos nyt ei haittaakaan. Muista kuitenkin lisätä aina juttuusi kiimainen osuus "työväen ampumisesta ja tuhoamisesta". Ne höläytyksesi ohittavat hauskuudessaan jopa Fingerporinkin.

    Äänestä

  • TimoEspoosta kirjoitti:

    Asekätkentää tulee tarkastella silloisen tilanteen mkaisesti; NL:oon ei silloinkaan voinut luottaa. Olihan se juuri pettänyt romanialaiset miehittämällä maan lupaustensa vastaisesti. Samaan aikaa NL tunkeutui rauhanehtojen vastaisesti syvälle Suomen alueelle aseiden kanssa.
    Asekätkentää ei kukaan ole koskaan kieltänyt. Vain Sinä ja Kremlin valehtelijat väittävät sitä joksikin vallankumousyritykseksi tai pyrkimykseksi jatkaa sotaan tms. paskapuhetta. Se ei tietenkään ole meille muille mikään ihmetys tai uutinen. Onhan kommunismi kautta aikain perustunut valehteluun ja petokseen.
    Nykyään ei vain kukaan usko niihin valheisiin ja petoksiin, mitä kommunistit levittivät ennen kuin koko aate romahti ja heitettiin tunkiolle.

    Voit toki jatkaa nillitystäsi, ei siitä mitään hyötyä ole kenellekään jos nyt ei haittaakaan. Muista kuitenkin lisätä aina juttuusi kiimainen osuus "työväen ampumisesta ja tuhoamisesta". Ne höläytyksesi ohittavat hauskuudessaan jopa Fingerporinkin.

    Juuri näin Timppa, kaikkea on aina tarkasteltava sen ajan näkökulmasta ei tämän päivän. Vain silloin voi ymmärtää miksi jotkin ratkaisut tehtiin niin kuin tehtiin. Tähän päivään sovitettuina ne vaikuttaisivat oudoilta, tuskin uusi kommunismi ja marxismi enää saisi suurtakaan kannatusta kansojen joukoissa. 1800 luvun lopulla ja 1900 luvun alkupuolella monet vanhat tavat ja perinteet saivat väistyä Venäjän keisarin ja Britannian maailman vallan mukana.

    Aikojen kuluessa tavat ja odotukset muuttuvat ja niihin pitää sopeutua jos ei aio olla häviävien listalla ja siksi on Suomessakin ay politiikkaa muutettava globalisoitumisen vaatimalla tavalla. Pitää miettiä miten meillä kannattaa samasta työstä maksaa 100€ joka muualla tehdään 10€ hintaan. Siinä on ay pomoille mietittävää jos aikovat pysyä remmissä!

    Äänestä

  • Ei tuhota s.p vaan kuten olen monesti ilmaissut sovittaa tähän päivään kuten yhteiskunnan muutkin toiminnot.

    Huomaa, että maailma on muuttunut sitten profeettasi Marxin ja siksi hänenkin aivoituksiaan sinun pitää miettiä tähän päivään sovitettuina!

    Äänestä

Ymmärrän hyvin että asevarkausmafian käsittelyn yhteydessä monen valkoiseen valheeseen uskovien maailma petti jalkojen alta. Lähisukulaiset eivät luonnollisestikaan halua nähdä isiään ja isoisiään natseina tai natsien tukijoina. Jotkut taas (harvat) ottaisivat fasismin uudelleen jos voisivat.
Otankin Lukkarin lähdekirjaluettelosta pari kirjaa tutkittavaksi. Oletus on että kirjoittajat kiihkoissaan paljastaisivat jotain uutta kuten Lukkari ja Airo.

Yliopistotutkijoille olisi elintärkeää tutkia seikkaperäisesti Vapaan Suomen Liiton ja muiden natsijärjestöjen toimet Saksan natsien kanssa asevarkauksien yhteydessä. VSL muun muassa värväsi vannoutuneita suojeluskuntalaisia Lapin sodassa siirtymään saksalaisten puolelle ja taistelemaan omaa vapaustusarmeijaamme vastaan. Onneksi tilanne oli muuttunut uuden suunnan hyväksi. Suurta rynnistystä isänmaan pettureiksi ryhtyneet eivät saavuttaneet.

Valkoisten valheiden oikaiseminen on ehdottoman välttämätöntä. Liian monta vuosikymmentä oikeistovoimat ovat saaneet mellastaa väärän isänmaallisuuden teemoilla.

Ja vielä kerran. Jälkeläiset ja sukulaiset eivät ole syyllisiä rikollisten tekoihin. Rikollinen tekee rikoksen ja ansaitsee tuomion. Muut ovat syyttömiä. Rikollisten tekojen puolustelu jälkipolvien taholta asettuu moraalisen köyhyyden piikkiin.

Äänestä
  • >> Lähisukulaiset eivät luonnollisestikaan halua nähdä isiään ja isoisiään natseina tai natsien tukijoina. <<
    Eivätkä tule näkemäänkään, sillä natseja he eivät olleet.
    Mutta miksi edelleenkin väität asekätkennällä olevan kytkentöjä natseihin? Tuollaista kytkentää ei ole missän osositettu, eikä sitä ole Lukkarin kirjassakaan. Tosin Sinä väitit sen olemassaolosta, mutta lisäsit, ettei Lukkari siitä tietenkään mitään kerro. Et kuitenkaan kykene ymmärtämään, että Lukkari ei olemattomista kerro. Eipä tietenkään, kun hänen teoksensa perustuu tosiasioihin, eikä valehteluun ja vääristelyyn, kuten kommunistien kirjoitelmat.

    Kun jatkuvasti hölötät tuosta asiasta, on Sinun velvollisuutesi todistaa se. Siihen et tietenkään kykene. Et ole ennenkään pystynyt osoittamaan todeksi yhtään väittämääsi. Et ole edes vastannut yksinkertaisii kysymyksiin.
    Olet siis tyhjännillittäjä vailla mitään asiapohjaa. Siis perikommunistiseen tapaan. Erona kommunistiseen maailmaan - siihen romahtaneeseen on, että Sinun typeristä ja tyhjistä kirjoituksistasi et joudu kansanvihollisena teloitettavaksi Meiläkun on vapaus.
    Vai mitä?

    Äänestä

Asekätkennän hoitivat rivitason suojeluskuntalaiset ja joista osa kuului
muihinkin fasistisiin järjestöihin kuten AKS, IKL, Lapuan Liike, Vapaussodan rintamiesliitto, Heimosoturien liitto jne yms..
Asevarkaudet suoritti seitsenhenkinen upseerimafia, jonka johdossa oli everstiluuntantti Usko Haahti. Heidän tukenaan oli suojeluskuntapiireissä 2 ye-upseerien verkko. Nämä etsivät armeijan ja bisnesmiesten piiristä fasismin aatteelle uskolliset auttamaan varastamisessa.
Koko tämä kopla ylimmästä suojelijakummisedästä alimpaan piilottajaan saakka toimi hallituksen politiikkaa vastaan. Hallitus irtosi natsien liittolaisuudesta ja siirtyi liittoutuneiden puolelle auttamaan fasistien armeijoiden kukistamista. Kopla keräsi aseita aloittaakseen kapinan hallitusta vastaan tarkoituksena saada valtiovalta jatkamaan sotaa natsien puolella liittoutuneita vastaan.

Asiapohjaksi riittää pelkästään Matti Lukkarin asevarkautta ylistävä kirja kirja "Asekätkentä". A.F. Airon kirja "Puolustuspuheenvuoroni 1947" on merkittävä, koska herrat puhuvat keskenään ristiin. Airo kieltää osuutensa mutta Matti Lukkari vahvistaa Airon olleen kummisetä varkausoperaation johdolle.
Vasta päättyneen sodan Rytin hallituksen aikainen sotapropaganda on hyvä pohjustus suomalaiselle fasismille yleensä ja luterilaisen papiston keskuudessa. Aiheesta kertoo Jouni Tilli kirjassa "Suomen Pyhä Sota", 2 014. Rytib hallitus teetätti papeilla uuden raamatun, jossa suomalaiset olisivat Jeesuksen valittu kansa ja Jeesus johdattaisi Saksan natsien avulla sotavoittoon ja Suureen Suomeen. Itäraja voisi siirtyä jopa Uralille. Epäsuotuisat kansat uusilla alueilla tuli luonnollisesti tuhota.
Mainittujen tutkimusten lisäksi kirja "Suomalaiset fasistit", 2 016 kertoo fasismin historian Suomessa alkaen aktivistiliikkeestä ja päättyen nykypäiviin, jolloin vieläkin yritetään kieltää musta fasistinen menneisyytemme.

Äänestä

Meitin seuduilla on vanhoilla komuilla enemmän sota-aikaista krääsää ja ammuksia vinteillä kuin yhdelläkään normijermulla. Niiltä ei vain kerätty pois ja tuomittu.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


AgitBrob kirjoitti:

Arvoisa "S.partacus": kun nyt olet kuluneen vuoden aikana perehtynyt melkoisesti "asekätkentäjuttuun", niin olet varmaan myös tutustunut asekätkennästä eri henkilöille annettuihin tuomioihin. Voisitko tehdä selkoa, mistä rikoksista asekätkennän päätekijät tuomittiin?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu