Onko kellään kokemusta et miten menee?
Mun paras ystävä on vesimies ja tulee aika usein erimielisyyksiä ja riitelemekin joskus, mut sen kaa pystyy aina sopimaan kaikki riidat lyhyessä ajassa.Mut miten suhteessa?Tutustuin äsken yhteen vesimieheen ja tapailemme jotai pari viikkoa,ja ihan hyvin on tähän mennessä ollu.Minkälainen on vesimies suhteessa?
kaurisnainen ja vesimies?
10
3760
Vastaukset
Vesimies suojelee riippumattomuuttaan ja poikkeaa usein tavanomaisista käyttäytymismalleista. Hän saattakin olla ajatuksiltaan äärimmäisen radikaali ja uudistushaluinen. Siksi monet pitävät Vesimiestä hieman omituisena.
Raha ei ole hänelle tärkeää, ei myöskään valta.
Vesimiehen hyviä ominaisuuksia ovat hyväsydämisyys, älykkyys, rehellisyys, harkitsevaisuus ja filosofisuus.
Vesimiehen kielteisiä ominaisuuksia ovat ajoittaiset itsekkyys, julmuus, hetkellisyys ja päättämättömyys.
Kehittymätön Vesimies on pinnallinen ja keinotekoinen. Hän seuraa kaikkea, mikä on muotia. Omat ajatukset ovat harvinaisia.
Vesimiehen elämä on täynnä tapahtumia ja hän haluaa paljon kokemuksia.
Aurinkomerkkien pohjalta Kauris ja Vesimies tulevat kohtalaisesti toimeen. Painotan kuitenkin esim. Kuumerkin vaikutusta.- Kaurisnainen
Olen kaurisnaisena ( 42v ) ollut yksissä vesimiesmiehen ( 42v ) kannsa yli 20 v, josta naimissa oltiin 10v.
Koko tuon ajan miehelläni oli oma harrastus ja sen tuomat systeemit tärkeämpiä kuin perhe ja lapset.
Aikanaan kyllästyin tähän vesimies-tyypilliseen itsekkyyteen omien asioiden suhteen ja otin avioeron.
Vesimies-mies kyllä oikein ystävällinen ja miellyttävää seuraa kaikille, mutta vastuuta ja välittämistä muiden asioista kuin omistaan saa todella hakea. Meillä sitä ei koskaan löytynyt...- kaurisnainen minäkin
Tunnen monta vesimies-miestä ja kaikki he ovat huumorintajuisia, ystävällisiä, rauhallisia, omistaan huoltapitäviä....listaa voisi jatkaa loputtomiin :))
Harmi vaan, että omaa vesimies-miestäni en saanut pitää, kuolema erotti meidät aivan liian aikaisin.
- Kauris-73
Mieheni on vesimies (34v) Ollaan oltu viisi ja puoli vuotta yhdessä.Vesimieheni on lapsirakas ja siivous intoilija,mutta muuten aika laiska.Tunne puoli meillä aluksi sujui hyvin,nyt lapsen syntymän jälkeen,minusta on tullut "ilmaa".Meillä minä en ole nalkuttaja vaan mieheni.Ennen ei näitä piirteitä ollut.Kaikki tavarat pitää olla paikoillaan ja asiat sujua jouhevasti.Ihanaa että mies viettää aikaa lapsemme(1v) kanssa aina kun ehtii/jaksaa töiden jälkeen ja siivouspäivänä siivoaa..Muut asiat on minun huolena ja jos ne ei suju ajallaan,kuulen siitä joka kerta. No jokainen on kuitenkin erilainen.Ei kai kauriin kanssa eläminenkään ihan mutkatonta ole.. =) Nyt odotan töihin paluuta,jotta saan asiat luistamaan,eikä tarvitse rahallisesti elää kenenkään armoilla.Sitten katson lähdenkö lapsen kanssa kohti uutta elämää vai jatkanko tätä suhdetta. Hyvää jatkoa!
- joku sydänten särkiä!:´(
no mä oon seurustellu jo puol vuotta vesimiehen kanssa,ja oon huomannu että ne saattaa heittäytyy tosi romanttisiksi aivan yllättäin...joskus voivat olla vähän ujoja!!!esim aloituksen suhteen eli naisen täytyy hoitaa tuhmemmat puolet!!!:)ei niissä muuten ole vikaa!!!!kivoja ne on myös pelkkinä kavereina!!!:)XD:P:P
- Nimetön
niin...oma kokemukseni perustuu 5 vuoteen...aluksi vesimies mieheni oli yltiöpäinen romantikko, huomio jne. Kun muutimme saman katon alle, hän oli tietyllälailla eri henkilö.Vesimies katsoo, että mikä on hänen, se on hänen. Häntä ei saa kahlita, hän on itsenäinen, ei tykkää utelusta...Meillä ei toiminut koska halusin parisuhteen missä kaikki olisi ns. yhteistä...hän halusi harrastaa yksin jne... Mutta jos itse olet kärsivällinen, et utele, kunnioitat hänen yltiöpäistä itsenäisyyttään voit olla voiton puolella. Minä en siihen pystynyt, koska kauriina perhe oli se mikä olisi pitänyt tulla ns. ensin. Lykkyä tykö
- Kauris
9 vuotta naimisissa ja 2 lasta sekä 19 vuotta yhteiseloa!
Ei valittamista.
- kaurisnaikkonen
Omaa kokemusta kolmen vuoden ajalta. Kyseinen vesimies oli hyvin itsenäinen jopa itsekkyyteen asti. Halusi harrastaa yksin ja tehdä mitä milloinkin lystäsi. Ei osannut ottaa asioista kunnolla vastuuta. Äkkipikainen. Jopa niin että osti yhteisen talon, kihlasi ja jätti. Ja palasi takaisin muutaman kuukauden päästä. Enää en siihen leikkiin lähde ettei koskaan tiedä mitä tapahtuu ja miksi.
Tietysti osaa myös olla huomaavainen ja herkkä, mutta vain silloin kun hänelle sopii..
Näin meillä. - Kaurisnainen
Oma vesimiesmieheni haluaa reissuta maailmalla. Kotona käväistään kuin tukikohdassa, olivatpa lapset pieniä tai isoja. Työ on kuulemma ykkönen, perhe kakkonen. Toisia naisia on enemmän kuin laki sallii ja sielu sietää. Kotona väsyttää retkien jälkeen.Ulkoista menestystä kyllä tulee, kulissit on hienot ja asemaa societyssä.
Vaihda äkkiä. - Mummopupu
Kuulostaa tutulra tämä itsenäisyyden haku vaikka mitä olis. Nainen on top 10: ssa ehkä autojen, kavereiden ja harrastusten ja muutaman muun jälkeen ..
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa
(Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys652572Nainen aion pilata elämäsi täysin, opetus sulle, että pelasit väärän ihmisen sydämellä.
Empatiani sua kohtaan katosi siinä kohtaan, kun teit tietoisen valinnan leikkiä mun sydämellä. Luulet olevas joku älykäs2411585- 941380
6 vkoa kulunut ilman sua
…ihme että olen vielä hengissä. 😔 Kyynelillä pessyt lattioita. Rakastan ja odotan sua ikuisesti❤️Projekti jäi kesken jo8901- 65882
Jotenkin se harmittaa
Etten voinut antaa itselleni mahdollisuutta tutustua. Tulit vain liian lähelle ja syvälle kemia oli alusta alkaen liian46700Olen yrittänyt tavoittaa sinut kolmesti
Elämän aikana. Kahdesti hakenut numeroa ja lähettänyt jollekkin nimisellesi viestin. Kerran aivan summassa keksimääni os2652Haluan kysyä vain yhden asian
Miksi et koskaan halunnut kohdata minua kasvotusten silloin, kun molemmilla oli tunteita? Kaiken muun olen jo hyväksymäs39579- 73562
- 22512