Ja sille yksi ratikka. Sen jälkeen katsotaan paljonko se maksoi. Sitten voidaan kertolaskulla selvittää kuinka suureen ratikkaverkkoon rahat riittää.
Tehdään kilometrin koepätkä raitiotietä
pätkä-kerrallaan
11<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Ja silloinhan se kilometrin koepätkä tehtäisin helpoimpaan ja halvimpaan rakennuspaikkaan, jolloin "arvio" kustannuksista olisi aivan liian alhainen. Vastaavasti, jos tehtäisiin vaativaan ja kalliiseen ympäristöön heittäisi arvio liiaksi yläkanttiin.
Hämeenkatu voisi olla sopiva koeradan paikka. Tulisi samalla se Hämeensiltakin päivitettyä 2000-luvulle. Sillanrakennuskuluja ei luonnollisesti lasketa ratikkamenoihin.
Jos ratikkaa ei sitten lopulta rakennettaisi enempää, niin jäisihän kyseinen koeosuus viihdyttämään eräänlaisena edestakaisin kulkevana possujunana, ainakin lapset ja turistit tykkäisivät.
Aika moni kuukausikortin saanut ratsastaa nyssellä Hämeenkadun päästä päähän, kun ei viitsi kävellä. Ehkä siitä ratikasta voisi tehdä keskustaliikenteen oman liikenneratkaisun, joilloin bussit heivaavat matkustajansa jonnekin Kalevaan tai Pispalaan, eikä keskustorilla tai Hämeenkadulla nähtäisi enää busseja.
Raitiovaunut huristelisivat 24/7 Tuomiokirkon/Metson nurkilta aina Sammon koulun luokse ja sitten takaisin? Ei maksaisi mitään tamperelaisille ja raitiovaunu kulkisi noin 5 minuutin välein. Voisi tehdä täysin automatisoidun ratkaisun, joka olisi ilmainen niille, joilla on bussikortti/lipun viivakoodin näyttää, kun tulevat jostain päin Tamperetta keskustaan ja jatkavat matkaa toiselle puolelle Tamperetta. Voisi jopa nopeuttaa matkustamista, koska keskustassa on niin ruuhkaista edelleen.
Jos jatkossa tuntuu, niin voidaan sitten tuota "keskustaliikenteen" rataa jatkaa Hervantaan päin tai Lielahteen.
"Ei maksaisi mitään tamperelaisille"
Ja kukahan tuon hienouden sitten kustantaisi, Pirkkalalaisetko?
Hämeenkadulle ehdottomasti. Voidaan samalla lopettaa se joutava henkilöautoilu koko Hämeenkadulla. Kalliit ohitustiet ja tunnelit on rakennettu henkilöautoja varten, joten niihin ne on myös ohjattava.
Mihin on unohtunut Tampereella jo aiemmin käytetty sähköbussi? Olisi huomattavasti halvempi ratkaisu, koska kiskoja ei tarvita, ainoastaan sähköjohdot reitin yläpuolelle.
Metrossa ei tarvittaisi edes yläpuolisia sähköjohtoja, koska virransyöttö voidaan toteuttaa alahaalla olevalla virtakiskolla.
Metrohan voisi kulkea suurimman osan reittiä maan pinnalla, aivan kuten Helsingissäkin. Hämeenkadun kohdalla toiki mentäisiin maan alla, jolloin kiskojen kolina ei häiritsisi kaupunkilaisia ja tärinä rapauttaisi Hämeensiltaa.
Tehdään koepätkä metroakin. Metrojunan saa varmaan lainattua Helsingistä.
On olemassa myös virtakiskolla toteutettuja ratikkasysteemejä, ja ainakin Kiinassa on käytössä pysäkeillä ladattava ratikka.
Tilataan yksi ratikan vaunu. Ja tehdään siitä yökioski Keskustorille, josta saisi grilliruokia miehille. Ja maitoa, sekä muuta e-tarviketta esim. naisten ja lasten tarpeisiin. Ja kaupunki saisi yhden tunnusmerkin lisää, kun se saisi oman ratikka kioskin.
Ja tämä ei siis tarkoita, että oikea ratikka itsessään ei olisi järkevä joukkoliikenteen runkolinja ratkaisu Tampereella, jos siihen päädytään sitten niiden taholta, jotka asian kaikilta puolilta ajallaan harkitsevat.
Eikös siellä Hildenin taidemuseon pihassa ole se Ruuhkaratikka, eikö se riitä?
Ehdottaisin koepaikaksi Hervannan valtaväylää ja sen jyrkintä kohtaa. Kokeilun jälkeen ratikkaa voitaisiin käyttää säätövoimana. Ajettaisiin se halvan sähkön aikaan ylös ja laskettaisiin kalliin sähkön aikana energiaa tuottaen alas.
Näin tehden ratikkahanke saattaisi jossain vaiheessa alkaa kannattamaankin.