Vastaava hoitaja lienee arvoi, onko vartioitinkohtessa tai tehtävässä edellytyksiä kantaa voimankäyttövälineitä.
Mutta kysymys kuuluu, voiko vartija itse viime kädessä päättää haluaako kantaa voimankäyttövälineitä vai ei? Tietääkseni mikään laki ei kuitenkaan suoraan määrää tai velvoita kantamaan voimankäyttövälineitä työtehtävissä ellei itse niin halua?
Voimankäyttövälineiden kanto - pakollistako?
6
284
Vastaukset
- Kooka
Noinhan se on. Mutta jos työnantajan ohjeistusta uhmailet niin pian löydät itsesi painamasta avausnappia tehtaan portilla. Varsinkin jos toimeksiantaja vaatii välinekantoa niin sun mielipiteesi työntekijänä on pieru avaruudessa.
- Kyyn1n3nV4t1j4
Vastaava hoitaja arvioi/päättää tehtäväkohtaisesti sen voimankäyttövälineiden kantamisen vartioimistehtävissä, mutta pakollista ei ole kantaa jos ei halua.
Mutta jos kannat/käytät vk-välineitä vastoin annettua ohjeistusta eli jos on päätös ettei tehtävässä käytetä vk-välineitä niin sitten saattaa olla uuden työn etsiminen edessä
- grefdg
Niin, tai ehkä jopa etsiskelemässä seuraavaa firmaa.
Työelämässä kun tunnetaan sellainen asia kuin työnantajan direktio-oikeus. Itse en jaksanut telaria kantaa ikinä mukana, kaasukin vähän siinä ja siinä jos pävä näytti rauhalliselta. Eipä siitä koskaan mitään sanomista tullut. Kerran kävi jännäksi kun hanskat unohtui ja narkki kävi piikin kanssa päälle, piti käyttää jalkoja.
Kyllä sitä varustekavalkaadia on hyvä kantaa mukana jos se on kohteelle arvioitu tarpeelliseksi.Vastaavahoitaja arvioi mitä voimankäyttövälineitä saat kantaa mukana vartiointikohteella. Itselläni on aina raudat ja kaasu vyöllä, muuta en tarvitse.
- htrfe4
Hieno nollavastaus jo loppuunkäsiteltyyn aiheeseen. Et varmaan huomannut, mitä aloittaja oikeasti kysyi? Noh, sisälukutaitoa ei ole suotu ihan kaikille.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 24214990
Voima biisejä, mikä antaa hyvää mieltä ja vomaannuttaa
Mikä antaa voimaa ja hyvää mieltä, jos tuntuu hankalalta ja vaikealta, voima biisi tai biisejä?461924- 1841446
Huomenna sähkö maksaa jo yli 60 snt/kWh. Milloin ALV putoaa?
Kysynkin persuilta, että milloin aiotte pudottaa sähkön arvonlisäveron kuten Marinin hallitus teki sähkön hinnan noustes1091342- 281209
- 122958
Huomioon ottaminen
Oletko osannut ottaa kaivattusi tai hänen (mahdolliset) tunteet huomioon? Oletko sivuuttanut ne tarkoituksella tai vahin30912Sinkkusiskoni pliis kertokaa
Sinkkunaisena haluaisin joskus normaalia läheisyyttä ja yhdessäoloa, ilman velvoitteita. Olen vapaa ja lapseton, eikä ex81774Nainen, se on sellainen juttu että kun sä vain nautit
Niin me miehet tehdään ne työt että sä voisit nauttia. Kato siinä ku sä meet mukamas töihin suojatyöpaikkaas lämpimään t80738- 75668