Katso alta! Millä laskimiella on pienessä kylppärissä saatu laskettua töitä 15k eurolla, jos tunti on á 50€ tekee tuo 8 tunnin työpäivinä 37,5 työpäivää? Ehtii siinä kyllä kahvitauot varmasti pidellä, että kiire ei pääse tulemaan. Itse kyllä veikkaan, että urakkatarjous on laskettu niin, että samassa ajassa ehtii tehdä kaksikin remppaa ja naureskella matkalla pankkiin ;)
"Pienehkö kylpyhuone kerrostalossa, yhteensä 20000 euroa
Työ: 15 000 euroa.
Kalusteet ja laatat: 5000 euroa.
Uusitaan vesieristyksiä myöten pienehkö kylpyhuone, jossa on wc, suihku, pesuallas, allas- ja peilikaapit ja tilaa pesukoneelle."
http://www.idealista.fi/kylpyhuoneremontti-kannattaa-suunnitella-huolellisesti-2/?_ga=1.158635002.1710125869.1473149568
Jos hinnat ovat tuollaiset, tulen tekemään jokaisen kylppäriremontin jatkossakin itse. Kuten tähänkin asti.
"Pienehkö kylpyhuone kerrostalossa, yhteensä 20000 euroa
Työ: 15 000 euroa.
Kalusteet ja laatat: 5000 euroa.
Uusitaan vesieristyksiä myöten pienehkö kylpyhuone, jossa on wc, suihku, pesuallas, allas- ja peilikaapit ja tilaa pesukoneelle."
http://www.idealista.fi/kylpyhuoneremontti-kannattaa-suunnitella-huolellisesti-2/?_ga=1.158635002.1710125869.1473149568
Jos hinnat ovat tuollaiset, tulen tekemään jokaisen kylppäriremontin jatkossakin itse. Kuten tähänkin asti.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Turhan kallista on, mutta tuohon hintaan niitä vedetään. Ammattimiehet on kuitenkin tekijöinä ammattimiehet ja itse tehdyn kylppärin kyllä monesti tunnistaa ja jää miettimään, että mitä muita mokia on tehty ja mitähän on piiloteltu.
Riippuu tekijästä. Jos on osaava tekijä, niin tekee itselleen parempaa ja tarkempaa jälkeä, kuin useimmat ammattilaiset. Ammattilaiset tekee paljon sutta ja paskaa, kaadot väärään suuntaan ym, toki moni tumpelo itsetekijä tekee myös paskaa jälkeä.
Itse teetin wc-ph-rempan tutulla kaverilla (alan firma).
Kopin koko on noin 4m2. Hallitus ja isännöitsijä oli ekana nihkeenä kun kysyin onko näitä kohta 35 v vanhoja märkätiloja tarkoitus jossain vaiheessa rempata. Sitten kuitenkin selvis, että niitä on jo tehty ilman kosteusvauriota (ennakoiden), mutta minun ph on järjestyksessä X joka olis tarkoittanut muutaman vuoden odotusta. Pyysin kaverilta tarjouksen, joka oli noin puolet siitä mitä taloyhtiö oli aikaisemmin maksanut. Kiikutin tarjouksen hall.pj:lle. Pitkinhampain otti sen vastaan - ei sitä nyt näin... jada jada jada... Pistin kaverin tiukoille ja vähän taisin uhitellakin. Lupa tuli seuraavan hallituksen kokouksen jälkeen.
Itse auttelin lähinnä purkuhommissa ja simppeleissä levytys ym. hommissa. Jos ei olis tarvinnut valvojan käyntejä odotella, koko homma olis valmistunut viikossa. Nyt meni aikaa pari viikkoa mutta tunteja ei kuitenkaan kuin vajaat 40 kaverilta ja itse tein ehkä 20 tuntia. Jos ihan tuntien mukaan olis laskenut 60 h x 50 € = 3000 €. Tarvikkeet, aineet, laatat ja kalusteet maksoi n. 2000 €, josta itse maksoin osan ja yhtiö osan. Kaverillekin jäi kuitenkin ihan kiva kate, että täytyy sanoa jos vastaava remppa maksaa 10 000 - 15 000 €, siinä on katteet ns. kohdallaan.
Tein itse kylpyhuoneremontin, n. 22 m^2 lattiaa ja seiniä. Vanhat muovimatot pois, seinien levytys ja laatoitus vedeneristeineen. Lattialle vedeneristys ja laatoitus, saunan oven vaihto. Kustannus yhteensä vähän reilu tuhat euroa.
Ei hullu se joka pyytää vaan se joka maksaa
eli miksi aloittaja tuli tänne vinkumaan ?
Ei hullu se joka pyytää vaan se joka maksaa => Ihan uusi lause ?
Minulla on myös pieni peltikylpyhuone jossa on wc, peilikaappi, suihku, paikka pesukoneelle lattian pinta-ala n.3m2 kerrostalossa . Kylpyhuoneessa laatoitettiin seinä ja lattia jne. tämän remontin työn hinta 4289€ sisältää ehkä LVI asentajan . Mikään pieni kylpyhuone ei voi tulla maksamaan 15000€ työ ?
Paljon on sopiva hinta 8m jossa kh sauna?
Häikäilemättömät asunnon ostajat saavat halvalla asunnon, jos siinä on vanhanaikainen kylpyhuone. Tämän jälkeen he kastelevat tahallaan kylpyhuoneensa seinät, ja kun rakenteet on saatu märiksi, he vaativat naapureittensa kustannuksella taloyhtiön korjaamaan asuntonsa kylpyhuoneen.
12 tonnia maksoi tein vanhaan kivitaloon uuden kylpyhuoneen ja sauna rakennettiin, , saunaan tehtiin kunnon ilmanvaihto, timanttiporalla seinään reikä ja sieltä tuloilma kiukaan yläpuolelle, poisto oli jo valmiina kun vanha keittiö ja ikkunakin on, tehtiin vielä semmoinen puhallin joka lisää ilmaa kun kyseessä painovoimainen talo.
Sauna tehtiin tervalepästä, Viki kiuas, kylpyhuoneeseen kaakelit seinä/lattia, peilikaappi, pyykkikaappi, allaskaappi ja pesukoneeksi ostin Mielen tornin,mutta se oli tuon hinnan päälle tietty.
Tekijä nykyisin pitää olla sertifikaatin omaava ja kalliiksi tulee.
Kaikki menee yleensä hukkaan jos putkiremppa tulee,
JOS on asianmukaiset paperit em. sertifioinneista, voidaan jotain hyvittää.
"Tekniiikkaseinä" silti menee purkuun ja tehtävä uudestaan.
" tekniikkaseinä " minulla on kaikki putket uusittu remontissa, kylpyhuoneessa liitos putkiin on lavuaarin alla johon tulee myös keittiöstä uusittu putki .
Mistä löytäisin ns.tekniikkaseinän ylin kerros ?