Ylen kanavilla esim. uutisissa tekstitys? Minulla ei näy ja kuitenkin on kaapelikanava.
Näkyy teillä
miksieivätlaitayöllä
8<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Jos tarkoitat Soneran tekemää verkkomuutosta, niin se meni melko sujuvasti päivän aikana. Tämän suuruusluokan muutos on turvallisinta tehdä päivällä, sillä eri ryhmien asiantuntijat ovat paremmin saatavilla apuun, jos ongelmia esiintyy.
Jotain pientä ongelmaa kuitenkin oli, sillä esim. klo 18 jälkeen pääkaupunkiseudun verkossa tuli Tampereen alueen uutiset. Ihan mielenkiintoista oli nekin nähdä;) Suoritit varmaan iltapäivällä kanavien uudelleenhaun? Jos teit tehdasasetusten palautukset, niin jotain vastaanottimen asetuksia saattoi kadota siinä yhteydessä?
Ylen TV1 alueuutiset ovat Soneran kaapeli-tv:ssä ja IPTV:ssä edelleen Pirkanmaalta. Tämä on varmaan tarkoituksella tehty näin, jotta päivittäin Espoon asemalla tehdyt lähetyskatkokset eivät näy pääkaupunkiseudulla Soneran verkoissa. Tilanne palautuu varmaan huomenna illalla normaaliksi.
Paitsi että nuo lähetyskatkot ei koske A-nippua jossa Ylen kanavat on.
Minulla ei ole koskaan näkynyt uutisissa tekstitys. Siis puhe muutettuna tekstiksi.
Toki sen saanee, jos katsoo teksti-tv:n kautta 333.
Tarkoitankin sivun 333 tekstitystä. Myös selkosuomen uutiset oli ilman tekstiä, vaikka normaalisti on teksti ilman 333 sivua. Kello 16 jälkeen taas tekstitys toimi. Mistähän se tekstitys tulee, kun antennikorjaukset vaikuttavat? Ilmeisesti ei kaapelia myöten?
Jos ei ole tekstitetty, ei sitä sitten voi mitenkään kuvaan tulla.
Ohjelmien tekstityksen voi tarkistaa etukäteen esim. teksti-tv:n sivulta 301 (TV1) ja tarkemmin http://yle.fi/ohjelmaopas/tekstitys/ , jossa on saatavilla päivä- ja kanavakohtaiset listaukset tekstitettävistä ohjelmista.
Antennikorjaukset eivät vaikuta tekstitykseen. Jos kanavanippu tulee perille, niin sen mukana on myös tekstityksen bittivirtakin. Tarkemmin infoa löytyy sivulta http://yle.fi/aihe/artikkeli/2014/12/04/tekstitys
Minulla uudehkossa televisiossa ei tallennuksessa teksti näy kun tallentaa ohjeiden mukaan usb-liitännän kautta.Ongelma koskee pääasiassa Ylen kanavia.
Onneksi olen säilyttänyt videonauhurin.Luulin että tekniikan kehittyessä laitteiden määrä vähenee mutta näin ei ole käynyt.