Tänään on taas yksi esimerkki vastenmielisestä populismista.
KEPUnilviäinen Mikko Kärnä ulisee, että Särkänniemen delfiinit olisi pitänyt lopettaa eikä siirtää Kreikkaan. On vähän samanlainen tapaus, kun toinen KEPUnilviäinen Tanja Karpela lopetti terveet koiransa, koska ne eivät soveltuneet enää hänen silloiseen imagoonsa.
Tuollaiset mikkokärnät eivät muuten pääse julkisuuteen kuin irtopisteiden kerääjänä. Mitään järkeä tuon nilviäisen "aloitteessa" ei ole.
KEPUnilviäinen kerää irtopisteitä
15
<50
Vastaukset
Eihän viattomien ja sympaattisten delfiinien tappaminen ole kaikkien mielestä lämminhenkinen ajatus. Populistisesta suosion kalastelusta olisi voinut olla kysymys vasta, jos olisi lisäksi esittänyt, että delfiinit olisi paistettu ja tarjottu vähäosaisille leipäjonoissa.
Kärnä haluaa julkisuuteen hinnalla millä hyvänsä. Hän näki mahdollisuutensa nyt tässä Särkänniemi-casessa.
Mielestäni Särkänniemi hoiti koko operaation hyvin ja mallikkaasti sekä eläinten parasta ajatellen.- KEPU_lahtaa-taas
.
"KEPU! lahtaa taas!11!1!!11!11!1!!11"
. Känä kirjoitti:
Kärnä haluaa julkisuuteen hinnalla millä hyvänsä. Hän näki mahdollisuutensa nyt tässä Särkänniemi-casessa.
Mielestäni Särkänniemi hoiti koko operaation hyvin ja mallikkaasti sekä eläinten parasta ajatellen.Vihreiden kaksinaismoralismia tuollainen, että vankeus Kreikassa on parempi asia kuin vankeus Suomessa. Minusta ne delfiinit olisi voitu aivan hyvin paistaakin.
- Takuulla_niistä
Pystyyn_kuollut kirjoitti:
Vihreiden kaksinaismoralismia tuollainen, että vankeus Kreikassa on parempi asia kuin vankeus Suomessa. Minusta ne delfiinit olisi voitu aivan hyvin paistaakin.
olisi tullut mainio lihasoppa. Nam, nam...
- KaupKeskusta
Känä kirjoitti:
Kärnä haluaa julkisuuteen hinnalla millä hyvänsä. Hän näki mahdollisuutensa nyt tässä Särkänniemi-casessa.
Mielestäni Särkänniemi hoiti koko operaation hyvin ja mallikkaasti sekä eläinten parasta ajatellen.Olen Känän kanssa samaa mieltä, delfviinien siirrosta Kreikkaan. Vaikka aivan yhtä hyvä olisi laittaa paistiksi ne. Kuka muuten on syönyt delfin lihaa voisi olla niin hyvää, että tulisi himo.
Vanhemmille eläimille kuten nuo delfviinitkin, jo nyt oli. On kivuton siirto lämpoiseen maahan, täältä jääkarhujen maasta hyvä asia. Aivan yhtä hyvä asia olisi ollut vanhoille eläimille, siis eläimille, kivuton tappo.
Vanhan eläimen on paljon parempi kuolla kivuttomasti ja nopeasti, kuin hitaasti kitumalla.
- Kysyvä
Kukapa ei haluaisi lähteä lämpimään ja aurinkoiseen Kreikkaan täältä kaamoksesta?
- kipunaperseessä
Minusta myö eduskunnasta putoavat kansanedustajat pitäisi lopettaa, etenkin Kärnä joka turhana tumpelona tulee putoamaan.
- Kysyvä
Eikös tuo Kärnä noussut kansanedustajaksi nimenomaan varamiehenä, kun Väyrynen petti äänestäjät ja lähti EU-parlamenttiin?
- EU-n.laiskin.suomalainen
Kysyvä kirjoitti:
Eikös tuo Kärnä noussut kansanedustajaksi nimenomaan varamiehenä, kun Väyrynen petti äänestäjät ja lähti EU-parlamenttiin?
"Väyrynen petti äänestäjät ja lähti EU-parlamenttiin"
Laiska ottaa isot rahat ja hyvät edut sieltä mistä ne vähimmällä vaivalla saa, ja tässä tapauksessa Brysselistä.
- ymeranttila
Kärnä on kepun eduskuntaryhmän pahnueen pohjimmainen...
- S64uomlaineN
Ei kuitenkaan ole Rinteen tapaan rikollinen. 2019 Rinne tuhotaan.
- soosoosossutaakoo
S64uomlaineN kirjoitti:
Ei kuitenkaan ole Rinteen tapaan rikollinen. 2019 Rinne tuhotaan.
Mikko Kärnä on suomen paras kansanedustaja ! On selvää ministeri ainesta.
Hyvä kun kommunisti Känä otti tämän esille. - S64uomlaineN
Mikko Kärnä vaikuttaa aika ajoin siltä, että hänellä ei ole kaikki muumit laaksossa. Jotenkin vaikuttaa mielenvikaiselta.
- qwerttynen
Kärnä jää yhden kauden kansanedustajaksi. Hän on tyypillinen takarivistä Taavi, joka on delfiinihölmöilyään täysin näkymätön eduskunnassa.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persut ja Tall poppy -syndrooma
Persut ovat uhranneet käytännössä koko elämänsä lannistaakseen tai sabotoidakseen yksilöitä, jotka erottuvat joukosta ky234998Oot mahtava tyyppi
En tiedä luetko palstaa. Koitan siitä huolimatta. Oot mun mielestä tosi erityinen tyyppi. Nopeesti taisin ihastua. Jot444874Orpo: Seuraavalla hallituksella ei ole yhtään enempää rahaa
Valtiovarainministeriön virka-arvion mukaan julkisen talouden sopeutuksen tarve on noin kymmenen miljardia euroa ensi va2384099Suomen kieli hiipuu vähitellen Vantaalla
nykytahdilla jo joka kolmas vantaalainen on vieraskielinen 2030-luvun alussa. Maahanmuutto, suomalaisten alhainen synty573768Miksi vihereät ja vasemmisto haluavat tuhota tämän maan?
He halusivat, että kannabis tulisi lailliseksi? - eikö kylliksi nuoria tuhota jo nyt huumeilla? - kannabis tuhosi minun1283676Sofia servasi Pikku-Villen suvereenisti
– Ihanko tosissaan tuleva sosiaali- ja terveysministeri hyökkää oppositiopuolueen puheenjohtajaa vastaan siksi, että täm913234Kun puolustusvoimat on huolissaan nuorison huonosta kunnosta
ajatellen varusmiespalvelusta(kun moni joutuu keskeyttään), niin johan tuli joku yliopiston vasemmistonainen selittään,1332150Vain vasemmistolaiset ovat aitoja suomalaisia
Esimerkiksi persut ovat ulkomaalaisen pääomasijoittajan edunvalvojia, eivät auta köyhiä suomalaisia.101517Ikävän karkoitukseen klassikkokysymys
Mikä biisi saa hymyn huulille ja ajatukset mukavasti siihen yhteen ja ainoaan? 🤩 Laita biisin sanat, älä linkkiä. Alo121120Elämäni rakkaus
Sitä sinä olet minulle ollut. Siksi tämä on kai niin vaikeaa. Jos sinä luopuisit niin ehkä se tulisi luonnostaan sitten63987