Otin eilen tk ssaveenpaneeni,kaksi kertaa tulokset 1-yläpaine 152-alapaine 104,pulssi 101,kävelin ja 5minuuttia huilasin,oikeasta kädestä tulos yläpaine 158 alapaine 106 ja pulssi103 eli korkeammat.verenpaineeni ollut koholla pidempään mutta lääkäri ei ota kantaa,antoi propalia korkeean sykkeeseeni ja aamuhikoiluun,,,jokos tässä pitäs alkaa verenpaine lääkettä syömään?
Vastaukset 3
- mittauskauhu
hei.suosittelen,että hankit kotiin verenpainemittarin ja seurailet rr/ää kotona kaikessa rauhassa.toki jos lukemat ovat kuitenkin ylhäällä kannattanee ottaa aika joko lekurille tai kt-hoitajalle.itselläni lukemat ennen lääkitystä olivat tosi korkeat,190/115 ja aika monta vuotta,ennenkuin sain verenpainelääkkeet.ei vieläkään ihannelukemissa,mut laskeneet on.
- pulssia
hei kiitos vastauksestasi!no ompa sullakin sitten ollut korleat lukemat.Pitäisi hankkia kotiin mittari.Millaset oireet sulla oli?t jyskyttää välillä
- minun-mielipide----
Myös verenpaine lääkkeet aiheuttaa kuten monet muutkin lääkkeet ehkä sivuvaikutuksia toisille enemmän ja toisille vähemmän. Tällä palstalla on tuskin yhtän asiantutijaa joka pystyisi antamaa tyhjentävää vastausta. Verenpaineen seuraaminen on toki hyvä asia. Itse pääsin eroon verenpaineesta muuttaessani ruokavalioni vähähiilihydraattiseksi. Tosin iän lisääntyessä verenpaineeni on hissuksiin kivunnut ylöspäin, mutta ei vieläkään lähelläkään niitä lukuja, jotka olivat ennen ruokavalioni muutosta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Poliisi yritti murhata mopopojan
Nyt menee kissalan poikien touhu liian pitkälle! https://www.is.fi/kotimaa/art-2000012193221.html Karu video mopomiiti7081905Mopomiitti!
Menikös öoliisilta yli tuo mppedinkans kisaaminen tais olla melkoinen riski vahigoittaa tarpeettomasti jopa kuolla tuoss3301033- 67897
Poliisi kiilasi mopoilijan
Ylellä leviää video jossa poliisi pysäyttää rajusti kiilamalla mopo pojan. Toivottavasti poliisi ottaa tuosta mallia myö140790- 32601
Käviskö tällainen suhde
Tutustutaan, fyysistä kontaktia, mutta ensijaisesti tarkoituksena ei ole aloittaa mitään virallista tai rikkoa mitään? E64585- 88577
- 45577
- 32560
- 37530