Abilify-lääkkeestä unettomuus?

rubut

Hei,

Onko kukaan muu saanut Abilify-lääkkeen sivuoireena unettomuutta? Itse syön sitä 20 mg vuorokaudessa, enkä ole nyt nukkunut moneen yöhön ollenkaan. Olen melko varma, että unettomuuteni johtuu kyseisestä lääkkeestä.

6

3519

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mettu

      Saman lääkeryhmän lääkkeestä (risperdal) tuli unettomuutta mulle. Lukee sen tuoteselosteessa mahdollisena haittavaikutuksena. Abilifystä uskon että voi tulla myös unettomuutta.

      Mitä jälkikäteen oon asiaan perehtyny niin kaikki psyykenlääkkeet voi aiheuttaa uniongelmia joko aloittaessa, käytön aikana, vieroittautuessa tai vieroittautumisen jälkeenkin voi unet olla sekasin. Unettomuudesta kärsivänä en oikein siks uskalla kokeilla lääkkeitä ettei se pahene..

    • fenetre

      Luulleksi tuo on aika yleinen oire Abilifylle. Kun käytin sitä, niin heräsin noin 5-6 kertaa joka yö tavallaan aivan hereille, ja yhdellä toisella palstalla moni muu kertoi samankaltaisista oireista.

      • fenetre

        Minulla oli siis hetken saman aikaan käytössä Abilify korkealla annoksella ja Seroquel (ketiapiini) matalalla hyvin väsyttävällä annoksella. Sen seurauksena nukuin hyvin pitkiä unia, keskimäärin ehkä 10-12 tuntia yössä, mutta heräilin jatkuvasti yön aikana. Olen aivan varma, että Abilify aiheutti minulle ainakin nuo jaksottaiset heräämiset. En tiedä, olisiko Abilify valvottanut koko yön minuakin, jos en olisi syönyt samaan aikaan Seroquelia. Seroquelin kanssa se tosiaan aiheutti juuri tuollaisia jaksettaisiin heräämisiä.

        (En käyttänyt Seroquelia oikeasti, vaan jotain korvaavaa lääkettä, jossa oli sama määrä vaikuttavaa ainetta eli ketiapiini. Käytin sitä tuotenimeä vain sen vuoksi, että ihmiset ymmärtävät, mistä kirjoitan.)


    • kllnnnnk

      Abilify:n Yleiset haittavaikutukset (saattaa esiintyä enintään 1 henkilöllä 10:sta)
       Hallitsemattomat nykivät tai nytkähtelevät liikkeet
       päänsärky, väsymys
       pahoinvointi, oksentelu, epämiellyttävä tunne vatsassa, ummetus
       lisääntynyt syljeneritys
       huimaus
       unihäiriöt, levottomuus, ahdistuneisuus, uneliaisuus
       vapina ja näön hämärtyminen.

      Eli Abilify voi aiheuttaa unihäiriöitä

    • Abilifyyy

      Oliko aloittajalla ennen Abilifytä unettomuutta?

      Kuulostaa huolestuttavalta, lieneeköhän Abilify sinulle sopiva lääke.

    • g8jrtdaefu

      Aripipratsoli on hermostomyrkyllistä, joten ei pidä tulla yllätyksenä, jos hankaloittaa nukkumista käytön aikana tai pitkään tai pysyvästi käytön jälkeen.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka oli töllöntyön tekijä?

      Ketä on nyt pidätetty? Oliko syy mustasukkaisuus tyttöystävästä tai oliko muita lieventäviä seikkoja? Katuuko tekijä nyt
      Pieksämäki
      50
      5297
    2. Kotikasvatus siitä se lähtee eli missä meni vikaan että lapsesta tuli puukottaja

      Ottakaa muut oppia, normaali kotielämä. Ei liikaa edes hengellisyyttä.
      Pieksämäki
      86
      3108
    3. Vihamielisyys naisia kohtaan on jo yllättävän suuri ongelma

      Esiintyy laajemmassa mittakaavassa, mitä vain tällä palstalla. Mistä tuo ilmiö nyt oikein johtuu, ja saa alkuvoimansa?
      Sinkut
      312
      1691
    4. Odotan sitä hetkeä

      kun nähdään taas. Tiedän, että sinäkin odotat. Kun se päivä koittaa, katseesi hakee minua. Ehkä arkailemme toisiamme väh
      Ikävä
      75
      1254
    5. Olen melko vakuuttunut

      etten tule olemaan koskaan täysin onnellinen ilman sinua. En uskonut, että näin kävisi kenenkään kanssa. Kunnes sain kok
      Ikävä
      83
      1227
    6. Jenkkilahkojen kastekaava

      Jenkkilahkojen yhteinen kastekaava on kirjoitettuna Mormonin Kirjaan, Moroni, luku-8 Pienten lapsien vanhempia uhataan
      Kaste
      139
      1134
    7. Leijonat Maailmanmestareita!

      Ihanaa Leijonat, ihanaa!!!
      Maailman menoa
      133
      1116
    8. Pasi Turunen: Ensimmäisenä Helluntaina ei kastettu sylivauvoja!

      Tänään 31.5.2026 Pasi Turunen noin vastasi soittajan kysymykseen! Raamattu EI KERRO ketä kastettiin
      Kaste
      161
      1105
    9. Mitä ajatuksia miehet, jos..?

      Nainen on 40v eikä ole omia lapsia?
      Ikävä
      171
      1084
    10. Se mies rakastaa minua

      Ja minä rakastan häntä. 😌
      Ikävä
      49
      954
    Aihe