Fiat-johtajaa epäillään myyntilukujen vääristelyst

Chrysler_Petri

http://www.taloussanomat.fi/autot/2016/09/08/fiat-johtajaa-epaillaan-myyntilukujen-vaaristelysta/20169355/304

Yhdysvalloissa tutkitaan, väärensikö Fiat asiakirjoja ja tiesikö yhtiön johto siitä.

Autovalmistaja Fiat Chryslerin Yhdysvaltojen myyntijohtaja ja yhtiön Kanadan toimintojen toimitusjohtaja Reid Bigland on joutunut huomion kohteeksi rikostutkinnassa, joka liittyy epäilyihin autojen myyntilukujen vääristelystä Yhdysvalloissa.

Liittovaltiotason tutkimuksissa on Biglandin allekirjoittamia autojen myyntilukuihin liittyviä asiakirjoja. Tutkinnassa on, ovatko asiakirjat väärennettyjä ja jos ovat, tiesikö yhtiön johto mitä oli tekeillä.

Uutistoimisto Bloombergin mukaan Fiat Chrysler ja Bigland ovat edustajansa välityksellä kieltäytyneet kommentoimasta Biglandiin liittyviä epäilyjä.

Aiemmin tänä vuonna on jo käynnistetty kaksi oikeusjuttua, joissa Fiat Chrysleria on epäilty siitä, että yhtiö on tarjonnut rahaa jälleenmyyjille, jotta nämä väärentäisivät myyntilukuja.

Sen jälkeen kun Bloomberg uutisoi heinäkuussa tuolloin meneillään olleesta rikostutkinnasta, Fiat Chrysler julkaisi korjattuja myyntilukuja. Uusien lukujen mukaan Fiat Chryslerin myynti ei ollutkaan kasvanut vuoden 2016 kesäkuuhun saakka 75 kuukautta yhtäjaksoisesti, vaan kasvuputki oli päättynyt jo kolme vuotta aiemmin, vuonna 2013.

Bloombergin mukaan on erittäin harvinaista tai jopa ennenkuulumatonta, että autonvalmistajien korkeita johtajia syytetään henkilökohtaisesti oikeusjutuissa, jotka koskevat yrityksiin liittyviä skandaaleja. Johtajat eivät olleet syytteessä esimerkiksi oikeusjutuissa, jotka koskivat General Motorsin ja Toyotan autojen toimintaa.

Fiatin tapauksella voiki olla jatkossa vaikutusta paitsi autovalmistajan omaan toimintaan, myös laajemmin koko järjestelmään, jolla Yhdysvalloissa mitataan autoalan myyntilukuja.

Autovalmistajat ovat Yhdysvalloissa perinteisesti kohdistaneet jälleenmyyjiin painetta kasvattaa myyntiä. Myyntilukuja seuraavat kuluttajien lisäksi sijoittavat.

Fiat Chryslerin lisäksi myös BMW:tä on syytetty autojen myyntilukujen liioittelusta.

2

105

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Touran

      _^_

    • Pösö_kärähtää

      Kohta on PSA Peugeot Citroenin vuoro. Ensin oli Volkkari, sitten olivat Audi, Seat, Skoda ja Porsche sekä Nissan, Mitsubishi, Opel ja Toyota. Oliko muita vielä?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä sä pelkäät

      Ettei tää etene?
      Ikävä
      101
      3781
    2. Satuit vain olemaan

      Ensimmäinen joka avasi minussa sen nähdyksi ja rakastetuksi tulemisen puolen. Pitäisi vain muistaa että et ole ainoa. Se
      Ikävä
      48
      2711
    3. Vieläkö toivot, että kuulisit

      Minusta? Vai suutuitko kun en pystynyt vastaamaan sinulle?
      Ikävä
      114
      2539
    4. 24/7 sinä mielessä, ihan jatkuvalla syötöllä

      Aamulla herätessä, päivällä melkein nonstop, illalla nukkumaan mennessä, öisin herätessä. Mikä viddu tässä on 🤣
      Ikävä
      39
      2038
    5. Jotain pitää nyt keksiä että sinut näkisi

      Ensiviikolla viimeistään. Tälle on pakko saada kunnon piste tai sitten aloitetaan loppuelämä yhdessä, tulen hulluksi muu
      Ikävä
      30
      1797
    6. Mulla tulee vaan niin

      Paha olo siitä mitä teidän välillä on. Vaikka se on sun päätös mitä haluat. Tuntuu että menetän jotakin vaikka tiedän et
      Ikävä
      22
      1581
    7. Rakastan sua

      Tänäänkin, eilenkin, varmaan huomennakin..
      Ikävä
      27
      1552
    8. En tunne, en ymmärrä

      enkä muista 😱
      Ikävä
      22
      1348
    9. Mitkä olivat viimeiset sanasi ikävoinnin kohteellesi

      Ja milloin? Mitä olisit sanonut jos olisit tiennyt että ne jäävät viimeisiksi -ainakin toistaiseksi?
      Ikävä
      70
      1305
    10. Olikohan se

      Kuitenkin niin, että kiinnostuit minusta ihan tosissaan. Loukkaannuit, kun en ollutkaan valmis tapaamaan sinua.. Pelkäsi
      Ikävä
      8
      1291
    Aihe