Siksi, koska suomen kieli on sivsitystä ja kulttuuria säilyttävä voima Suomessa.
Tämä on minun mielipiteeni ja sen takana minä ylpeänä seison.
Tämä on minun mielipiteeni ja sen takana minä ylpeänä seison.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 29
Vanhimmat
Totta tämäkin.
Suomessa KAIKKIEN on tietysti osattava maan kieli, kuten muissakin maissa!
Kuuluu sitten mihin lukuisiin vähemmistöihimme tahansa. Joten kaikki on myös velvollisia palvelemaan suomeksi.
Ruotsia ei tarvitse osata.
Ei tarvitsekaan. Se on pienen vähemmistön kyökkikieli, jolla ei ole kansallista merkitystä.
Privata företagare servar förstås på vilket språk det vill man det är klart att man bejänar kunderna på kundernas språk.
Aldrig hört någon gnälla över att de måste betjäna finskspråkiga kunder på finska.
Om man vill sälja sina varor så sätter man nog kundens önskemål i första hand.På tvåspråkiga orter service på båda språken.
Pähkinasaaren takana asuu mongooleja jotka ei ole edes eurooppalaisia.
Hunnit ja muut germaaniheimot on tulleet Eurooppaan Aasian aroilta.
Arjalaiset Intiasta.
HAH HAH HAH HAH HAH!
Suomi on vaaleatukkaisin kansakunta tällä planeetalla. Jos luulet että se johtuu siitä, että vaaleatukkaisuus on mongoolien kaltaisten pohjoisaasialaisten ominaispiirre, niin olet syvästi harhaluuloinen.
Ruotsinkieliset palvelevat suomenkielisiä aina suomeksi. Ainoastaan palstafenno ei tätä tajua, koska hän elä yhä Ruotsinvallan aikaa, kun taas muu maa elää vuotta 2016.
Mikään ei ole niin tyhmä kuin fanaattinen fennomaani. Tämän lauseeni takana ylpeänä seison.
Jag betjänar alla dagar finskspråkiga,gjort det i 28 år ,alla har varit nöjda.
Inte tänker man ju ens på att man "betjänar " någon,det hör ju till ens yrke.
Klart jag betjänar finskspråkiga på finska. Varför skulle jag inte det? Vore konstigt att inte göra det. Andra vägen skulle också vara trevligt, men det verkar omöjligt.
Det är bara fennor som finner det förödmjukande att använda kundens språk
Fennorna vet inte ens alltid att de blir betjänade av någon svenskspråkig.
Helvetin mukava kiusata fennoja palvelemalla heitä ruotsiksi. Säikähtävät pirusti ja ilme menee ihan taunoksi ja ainoa mitä saavat suustaan HÄ?!?!
Jag+påstår+att++99+%+av+svenskspråkig+servicepesonal+betjänar+finskspråkiga+på+finska.Undantaget+kanske+Åland+och+någon+liten+bybutik+på+landsorten+(de+finns+ju+knappast+mer,alla+bortrationaliserade+)
Inte får man jäklas med sina kunder.
Om man inte vill ge god service på kundens modersmål,då är det bättre att byta yrke.
Om kunden är besvärlig och fordrande ,då skall man betjäna ännu bättre,så hen är nöjd och kommer tillbaka.
Vad är bättre än en nöjd kund.
Olet fanaatikko fennomaani!
Suomi on sivistyskieli.
Kyllä ja sen takia sitä puhuukin maailmassa kokonaista neljä miljoonaa ihmistä.
Helppo, looginen ja nopeasti kaikkien opittavissa oleva kieli. Kulttuurin ja sivistyksen ykköskieli ollut jo tuhansia vuosia Amerikassa, Egyptissä, Kiinassa ja Intiassa.
Suomesta ja suomeksi on syntynyt maailman kaikki parhaat asiat ja kaksinnöt, kirjallisuus ja kaikki taide kuten karjalanpaisti, karjalanpiirakka ja itkijäakat.
Jotta tästä kieliongelmasta vihdoin päästäis ratkaisuun niin outo alue ahvenanmaa ruotsille ja halukkaat ruottinkieluset voi muuttaa samalla mannersuomesta kun maasta tulee lopulta suomalainen jossa virallinen kieli on vain suomi. Vähemmistöt puhukoot keskenään ihan mitä haluavat.
Älä hae töihin Paraisille, koska oman kunnan asukas, suomenkielinen pätevä lastentarhanopettaja ei saa työtä suomenkielisestä päiväkodista, koska ei työhaastattelussa puhu muka riittävän hyvää ruotsia (=saaristoruotsimongerrusta). Avoinna olevaan toimeen ei sitten pätevämpien hakijoiden puutteessa palkata ketään, vaan pannaan homma uudelleen hakuun, "täytetään sisäisesti" tai perutaan koko toimi. Sisäinen täyttö tarkoittaa, että työhön sijoitetaan joku Partekin insinöörin epäpätevä vaimo tai tytär. Tai joku muu hyväveli/sisar -rinkiin kuuluva paikallisessa ummehtuneessa henkisessä lieteojassa marinoitu mulkku.
Siksi susut eivät tarvitse ruotsin kieltä Suomessa. Valtion ja kaikkien kuntien viranhaltijoiden tulee osata hyvin suomea. Ruotsia vain tyydyttävästi.